Tujina

Ženske še bolj diskriminirane

New York, 04. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na predstavitvi poročila o položaju žensk, ki razkriva, da se je njihov položaj v desetih letih poslabšal, so se predstavniki ZDA zavzeli proti pravici do splava.

Afganistanske ženske praznujejo praznik žensk (Foto: Reuters)
Afganistanske ženske praznujejo praznik žensk (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Položaj žensk v svetu se je v primerjavi s stanjem izpred desetih let poslabšal, je glavno sporočilo mednarodne organizacije za pravice žensk v globalni politiki WEDO, ki so ga predstavili Združenim narodom. V poročilu o položaju žensk v 150 državah sveta »Izneverjen Peking« so zapisali, da močno narašča revščina, neenakopravnost, militarizacija in opozicija skrajnežev do pravic žensk. Poročilo predstavlja rezultate programa, ki so ga sprejeli na konferenci ZN za pravice žensk leta 1995 v Pekingu.

Eden najbolj perečih problemov je nasilje nad ženskami v partnerskem odnosu, čemur je izpostavljenih kar 2/3 žensk. V ZDA je tako s strani svojega partnerja spolno zlorabljenih 31 odstotkov žensk, v Kazahstan pa jih je psihični ali spolni zlorabi izpostavljenih kar 60 odstotkov. Ženske tudi niso dovolj zastopane v državnih oblasteh. Ženskih predstavnic v parlamentu nima 12 držav: Bahrajn, Kuvajt, Mikronezija, Nauru, Palau, Sveti Krištof in Nevis, Savdska Arabija, Solomonovi otoki, Tonga, Tuvalu, Združeni arabski emirati in Gvineja Bissao.

Zelo zapleteno je tudi vprašanje pravice do splava, ki so ga na predstavitvi sporočila ZN sprožile ZDA. Predlagale so, da naj Združeni narodi sprejmejo ključni dokument, ki bi potrdil, da v Pekinškem programu niso obravnavali pravice do splava kot osnovno pravico žensk. Nasprotniki ukinitve pravice do splava, za kar si Busheva administracija prizadeva, se s tem predlogom niso strinjali. »Pravica do splava je samo en vidik splošnih pravic do reprodukcije, zato ne moremo podpirati samo nekatere aspekte,« je povedala predsednica Mednarodne zveze za zdravje žensk Gladys Mutukwa in označila predlog ZDA kot »razdiralen«. Ker so predlogu nasprotovale vse prisotne delegacije, so ZDA predlog umaknile in namesto tega predlagale nov amandma o tem, da se dokumenti Pekinške konference ne tičejo mednarodnih človekovih pravic.

Direktorica WEDO June Zeitlin opozarja na to, da je realni položaj žensk marsikje v ostrem nasprotju z uradnimi poročili držav, v katerih živijo. Vlade bi morale ostro odgovoriti na naraščajoče poslabševanje položaja žensk in si prizadevati za uresničevanje pekinškega programa o izboljšanju pravic žensk.

Kljub temu pa je število držav, ki so ratificirale Konvencijo o odpravi vseh vrst diskriminacije proti ženskam iz leta 1979, naraslo iz 146 na 179. Med nepodpisnicami so med drugimi še zmeraj ZDA. Tudi cilj, da bi do leta 2005 vsem ženskam na svetu omogočili vsaj osnovnošolsko izobrazbo, bo izpolnjen povsod razen na območju podsaharske Afrike in Bližnjega vzhoda.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij