Razjarjena množica, oborožena s puškami, mačetami in sekirami, je na tropskem otoku Papua Nova Gvineja neke aprilske noči vdrla v leseno hišo. Prijeli so Helen Rumbali in še tri njene sorodnice. Njihovo bivališče so zažgali, ženske pa odpeljali, da bi jih mučili. Obtožba se je glasila: čarovništvo.
Potem ko so jih mučili, so starejšo sestro Helen Rumbali in dve najstniški nečakinji izpustili, Rumbalijevo, nekaj čez 40 let staro nekdanjo učiteljico, pa so obglavili, poroča ameriška tiskovna agencija.
Njeni krvniki so trdili, da imajo trdne dokaze, da se je poslužila čarovnije in tako ubila nekega vaščana, ki je pred nekaj tedni umrl po bolezni. Na grobu umrlega vaščana so opazili znake črne magije, roj kresničk pa je, kot trdijo lovci na čarovnice, poletel naravnost do hiše Rumbalijeve.
Lov na čarovnice ne izginja, še več, na otoku se celo razširja
Kot dodajajo pri AP, nasilje, povezano z lovom na čarovnice, na otoku Papua Nova Gvineja, kjer živi okoli 7 milijonov ljudi, večinoma kmetov, predstavlja vse večjo težavo. Strokovnjaki menijo, da se lov na čarovnice celo širi v dele države, kjer ga prej nikoli niso poznali.
Kaj je pravzaprav vzrok za to, si strokovnjaki niso edini. Nekateri menijo, da je zadnje nasilje povezano predvsem z nevoščljivostjo, ki jo je z rudarstvom prinesel ekonomski razvoj – država, v kateri sicer zelo verjamejo v črno magijo, se je razdelila med tiste, ki imajo, in tiste, ki nimajo.
Ni bila čarovnica, šlo je za nevoščljivost
''Ljubosumje je vzrok za veliko sovraštva,'' je dejala Helen Hakena, predstojnica komiteja za človekove pravice North Bougainville, ki deluje na območju, kjer so ubili Rumbalijevo.
''Ljudje, ki so ljubosumni na tiste, katerim gre v življenju dobro, se zatečejo k temu, v kar verjamejo – čarovništvu, da jih tako ubijejo, da jim tako preprečijo razvoj,'' je dejala in dodala, da je bila obtožba o čarovništvu v primeru Rumbalijeve le izgovor, poroča AP.
''V tem primeru je zagotovo šlo za nevoščljivost, saj je njeni družini šlo zelo dobro,'' je pojasnila Hakena in dejala, da so ji vaščani zavidali, da sta imela njen mož in sin vladni službi, da je družina imela hišo iz lesa in da so bili izobraženi.
Papua Nova Gvineja se sicer lahko pohvali z visoko gospodarsko rastjo, saj ima bogata nahajališča kamnin in zemeljskega plina. To pa s seboj prinaša tudi ogromno neenakost med bogatimi in revnimi.
Vlada končno ukinila zakon, ki je deloma dovoljeval umore
Združeni narodi so v Papui Novi Gvineji v zadnjih letih dokumentirali več sto primerov nasilja, povezanih s čarovništvom, še več primerov je verjetno neprijavljenih. Vlada je šele prejšnji mesec umaknila 42 let star zakon o čarovništvu, ki je deloma opravičeval umore, če so nekoga sumili, da je okolici škodoval s pomočjo črne magije.
Možen vzrok tudi širjenje čarovništva
Med možnimi vzroki, da se nasilje širi, pa ni le ekonomski status, ampak samo širjenje verovanja v čarovnice. Antropolog, specialist za čarovništvo in katoliški župnik Philip Gibbs, ki na otoku živi že zadnjih 41 let, je dejal, da so se nekatere prakse, ki so bile denimo značilne le za provinco Chimbu, razširile po državi.
V provinci Chimbu ljudje pokopljejo umrle v beton, da tako trupel ne bi pojedle majhne demonske živali, ki lahko obsedejo živega človeka. Gibbs je pojasnil, da mnogokrat osumljenca mučijo, da bi priznal, da je res obseden, včasih takega človeka tudi ubijejo, še piše AP.
''Takšne prakse so se razširile po državi, v kraje, kjer niso nikoli obstajale in treba se je vprašati, zakaj,'' je poudaril.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.