Kitajski narodni kongres je danes odpravil omejitev števila predsedniških mandatov in omogočil neomejeno vladanje Ši Džinpingu. Od skoraj 3000 delegatov na zasedanju v Pekingu sta proti temu glasovala le dva, trije pa so se vzdržali. Potrdili so tudi vpis Šijeve misli v ustavo ter ustanovitev protikorupcijske komisije za nadzor državnih služb.
Odprava ustavne omejitve dveh predsedniških mandatov naj bi 64-letnemu Šiju, najmočnejšemu kitajskemu voditelju v zadnjih desetletjih, omogočile pospešitev uresničevanja načrta za "novo dobo", ko naj bi dežela z največ prebivalci na svetu znova zasedla tisto mesto v središču svetovne politike, ki ji po mnenju Kitajcev pripada.
Pred glasovanjem so kritiki na družbenih omrežjih obsodili odpravo omejitve mandatov in potegnili vzporednice s Severno Korejo. Zapisali so tudi, da se znova gradi kult osebnosti, kot pri Mao Zedongu. Vlada je hitro odstranila članke s takšno vsebino in objavila prispevke, ki slavijo partijo.
Udeleženci kongresa pa so poudarili, da odpravo časovne omejitve podpirajo tudi običajni ljudje. Po njihovem prepričanju ima Kitajska srečo, da ima voditelja, kot je Ši, poroča Reuters.
Ši se je na oblasti utrdil že leta 2012 z imenovanjem za generalnega sekretarja kitajske komunistične partije, ki nima omejenega mandata. Položaju predsednika države, ki je sicer pretežno ceremonialne narave, bi se moral Ši sicer odpovedati v letu 2023.
Danes so delegati potrdili tudi vpis "Ši Džinpingove misli o socializmu s kitajskimi značilnostmi za novo dobo" v ustavo. Pred tem je tudi partija Šijevo misel vpisala v svoj statut, s čimer ga je povzdignila na panteon kitajskih voditeljev ob bok ustanovitelju ljudske republike Mao Zedongu in arhitektu tržnih reform Deng Šiaopingu.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.