Republikanski državni senator Scott Brown je uspel osvojiti sedež v zveznem senatu, ki ga je več kot pol stoletja zasedala legendarna demokratska politična družina Kennedy. Na nadomestnih volitvah za sedež pokojnega Edwarda Kennedyja, ki je lani umrl za rakom, je Brown premagal demokratsko pravosodno ministrico Massachusettsa Martho Coakley z 52 odstotki proti 47 odstotkov glasov.
Neodvisni kandidat Joseph Kennedy, ki sicer ni v sorodu s pokojnim senatorjem, pa je dobil odstotek glasov. Volitev se je udeležilo okoli 2,2 milijona volivcev oziroma približno 55 odstotkov upravičencev, kar je zelo visoka udeležba za nadomestne volitve.
Brownova zmaga bo še dolgo odmevala in tudi zapisana v zgodovino. Volivci Massachusettsa namreč niso poslali republikanca v zvezni senat vse od leta 1972, najbolj boleče za demokrate pa je, da je šel po zlu sedež, ki ga je 50 let imel legendarni borec za zdravstveno reformo Edward Kennedy, pred njim pa njegov brat, pokojni John F. Kennedy.
Najbolj privlačen Američan leta 1982
Brown sicer ni prav običajen republikanec. Pravzaprav velja za zelo liberalnega republikanca, saj podpira ženske pri pravici do splava. Poroke istospolnih parov sicer ne zagovarja. Zanimivo pa je tudi dejstvo, da je v Massachusettsu, kjer je tudi osvojil senatni sedež, podprl Obamovo reformo zdravstvenega sistema, čeprav je že napovedal, da bo vseameriški reformi zaradi previsokih stroškov nasprotoval.
Browna še vedno zasleduje tudi drzna poteza, ki jo je storil pri 22 letih. Kot študent prava v Bostonu se je namreč prijavil na tekmovanje in revija Cosmopolitan ga je razglasila za najbolj privlačenega moškega v ZDA. Junija 1982 je za omenjeno revijo tudi poziral nag.
Zdaj je že 23 let poročen z novinarko bostonske televizije Gail Huff, skupaj imata dve hčerki. Ena od njiju, Ayla, se je v eni od epizod Ameriški idol celo uvrstila v polfinale. Obe hčerki je tudi predstavil svojim podpornikom in jim dejal, da sta obe samski, čeprav se je nato izkazalo, da z njunim statusom ni bil najbolj natančno seznanjen.
Njegovo otroštvo sicer ni bilo prav rožnato. Njegovi starši so se ločili, ko je bil še malček. Oba sta se nato še trikrat poročila. Ko je bil star 12 let, so ga v trgovini ujeli, kako krade. Na prava pota se je vrnil, takoj ko je moral izpolniti sodnikovo kazen in v eseju s 1500 besedami razložiti, zakaj si ga njegovi bratje in sestre ne želijo gledati v zaporu.
Po zmagi je novoizvoljenega zveznega senatorja poklical tudi predsednik Barack Obama in mu čestital za zmago. Brown naj bi mu takoj ponudil, da bo s svojim pick-upom prišel v Washington, kjer ga bo na dvorišču Bele hiše izzval na košarkarski dvoboj.
Pogajanja o zdravstveni reformi
Izvolitev Browna je sicer zamajala že tako vprašljivo prihodnost načrtovanih reform zdravstvenega sistema, o katerem so prav danes potekala pogajanja v senatu in predstavniškem domu. Brown je namreč svojo kampanjo utemeljil na nasprotovanju zdravstveni reformi, demokrati v Washingtonu pa imajo sedaj na voljo za potrditev reforme le okoli dva tedna. Morda tudi več, če se bodo šli umazane igrice in bo državni sekretar Massachusettsa dlje zavlačeval s potrditvijo oziroma bo demokratska večina v Washingtonu zavlačevala z zaprisego Browna.
Obama je tako po pogajanjih dejal, da bo kljub vsemu nadaljeval in si prizadeval za to, da bi bile reforme 'pod streho' že do konca letošnjega leta. Da bi se to res zgodilo, je pripravljen sodelovati tudi z republikanci. Nadaljnje poteze pa bo senat zaenkrat zamrznil, vse dokler Brown ne bo nastopil svoje nove funkcije.
Leto vladanja Obame
Slovesna zaprisega prvega temnopoltega predsednika v zgodovini ZDA 20. januarja lani je bila veličasten dogodek, ki je navdihnil tako Američane kot svet. Pričakovanja so bila velika, kakor tudi podpora, ki je sedaj nekje na polovici, saj se glavne politične reforme, ki jih je napovedoval Obama, še niso zgodile. Razočaranje Američanov, ki sedaj predsednika podpirajo le še 50-odstotno, je sicer predvsem razočaranje nad lastnim sistemom v ZDA.
Obami tudi očitajo, da je že izgubil tisti žar, s katerim je pobiral glasove na volitvah in da ne stori dovolj za prepričevanje kongresnikov in senatorjev. Demokrati imajo v senatu sicer večino, a ne morejo storiti ničesar brez velikih kompromisov. Prva in najpomembnejša naloga pa je bila zaustavitev gospodarske krize v državi in februarja lani je podpisal 787 milijard dolarjev vreden stimulacijski paket, ki je krizo ustavil, vendar pa ni dosegel dovolj močnega gospodarskega okrevanja, predvsem na trgu delovne sile.
Uresničuje pa se njegova obljuba o umiku ameriške vojake iz Iraka. Do avgusta naj bi tako ZDA od tam umaknila vse bojne enote, do konca leta 2011 pa še kakšnih 50.000 preostalih, ki ostajajo za urjenje Iračanov in boj proti terorizmu. V prvem letu je Obama obiskal Evropo, Afriko in Azijo, pomiril Rusijo z odpovedjo protiraketnemu ščitu v Evropi ter Iranu ponudil pogajanja za rešitev jedrskega zapleta. Uspelo mu je tudi zaprtje borišča za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.