Tujina

Zgodovinsko srečanje v Pekingu

Peking, 29. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tajvanski voditelj Nacionalistične stranke Lien Chan se je sestal s kitajskim predsednikom Hu Jintaom.

Tajvanski vodja Lien na obisku univerze v Pekingu
Tajvanski vodja Lien na obisku univerze v Pekingu FOTO: Reuters
Kitajska komunistična stranka in Tajvanska glavna stranka v opoziciji – nacionalistična Kuomintang (KMT) sta dosegli dogovor o vzpostavitvi skupnega trga. V ta namen nameravata vzpostaviti t.i. sistem stabilnega ekonomskega sodelovanja. V nadaljevanju naj bi prišlo do sodelovanja tudi na kmetijskem področju.

Vodja tajvanske opozicijske Nacionalistične stranke (Kuomintang) Lien Chan, ki se mudi na osemdnevnem obisku na Kitajskem, se je v Pekingu sestal s kitajskim predsednikom Hu Jintaom. Hu in Lien sta se sestala v kitajskem parlamentu, pred televizijskimi kamerami sta si segla v roke, Lien pa je Huju predstavil svojo ženo. Huja na srečanju spremlja namestnica premiera Wu Yi.

Gre za prvo srečanje kakega voditelja Kuomintanga s kitajskim predsednikom po letu 1949, potem ko je Kuomintang, ki je nekoč vladal na Tajvanu in Kitajskem, izgubil državljansko vojno proti komunistom in so njegovi predstavniki pod vodstvom Čankajška zbežali na Tajvan.

"Vaš prihod je zelo pomemben za odnose med kitajsko komunistično partijo in Kuomintangom," je Hu dejal Lienu na začetku srečanja, ki so ga v živo prenašale televizije na Kitajskem in Tajvanu. Voditelja sta obljubila, da si bosta prizadevala za končanje več deset let trajajočih sovražnosti med Pekingom in Taipejem.

Lien in Hu za "eno Kitajsko"

Tajvanski vodja opozicijske Nacionalistične stranke Lien Chan (levo) in kitajski predsednik Hu Jintao (desno) (Foto: Reuters)
Tajvanski vodja opozicijske Nacionalistične stranke Lien Chan (levo) in kitajski predsednik Hu Jintao (desno) (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Lien in Hu sta v skupni izjavi izrazila nasprotovanje neodvisnosti Tajvana: "Sestali smo se, da bi ohranili ´Konsenz iz leta 1992´ in izrazili nasprotovanje neodvisnosti Tajvana," sta zapisala v skupni izjavi. "Konsenz iz leta 1992", ki so ga pred 13 leti podpisali predstavniki Kitajske in Tajvana, ko je bil na oblasti še Kuomintang, priznava obstoj ene Kitajske.

Taipei in Peking se bosta v nadaljevanju osredotočila na "mir, stabilnost in razvoj za prihodnost," kot je povedal Hu, Lien pa je na to odvrnil: "Vsekakor se moramo izogniti konfrontaciji in sporom. Želimo si sprave. Želimo si dialoga." Lien je prav tako pozval obe vladi k ohranitvi statusa quo – nenapisanega dogovora, po katerem Peking ne bo napadel Tajvana, če ta ne razglasi formalne neodvisnosti.

Pred srečanjem s Hujem je Lien predaval na Univerzi v Pekingu, pri čemer se je zavzel za "izgradnjo mostu, ki bi združila naš narod". Povedal je še, da kitajske reforme ožijo politični prepad med Kitajsko in Tajvanom.

Kuomintang je bil na Tajvanu na oblasti do leta 2000, nato pa je izgubil na predsedniških volitvah, ko je zmagala Demokratična stranka napredka (DPP), zagovornica samostojnega Tajvana. Peking tajvanskega predsednika Chen Shui-biana obtožuje, da si prizadeva za neodvisnost otoka, in svari, da bo uporabil tudi silo, če bo Tajvan nadaljeval prizadevanja za samostojnost.

Pred odhodom na Kitajsko je Lien Chan izrazil upanje, da bo obisk prispeval k okrepitvi gospodarskih odnosov in zmanjšanju napetosti med kontinentalno Kitajsko in Tajvanom. To je ponovil tudi v četrtek, ko je pripotoval v Peking in dejal, da čuti zgodovinsko odgovornost, da prinese mir med Kitajsko in Tajvanom. Po navedbah virov v Pekingu je srečanje namenjeno tudi uradnemu končanju državljanske vojne in sovražnosti med kitajskimi komunisti in Kuomintangom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10