Tujina

Zimbabve obsoja sankcije

Harare, 19. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zimbabve je ostro obsodil odločitev EU, da uvede sankcije proti predsedniku Mugabeju in njegovi vladajoči eliti, saj naj bi bili takšni ukrepi zgolj poskus neokolonializacije.

Robert Mugabe
Robert Mugabe FOTO: Reuters

Po Mugabejevih besedah EU nima pravice, da jih nadzoruje, saj se tudi Zimbabve ne vmešava v notranje zadeve v držav članic EU.

Včeraj je namreč EU uvedla sankcije, ker je Harare zavrnil pobudo, da bi predsedniške volitve, ki bodo prihodnji mesec, nadzorovali evropski opazovalci. Sankcije vključujejo prepoved vstopa Mugabeju in njegovim 19 tesnim sodelavcem v EU ter zamrznitev njihovih bančnih računov v Uniji.

EU je ob uvedbi sankcij sporočila, da je močno zaskrbljena zaradi političnega nasilja, resnih kršitev človekovih pravic in medijskih omejitev v državi. Vse to pa so znamenja, ki postavljajo pod velik vprašaj poštenost prihajajočih volitev. Britanski državni sekretar Jack Straw je sporočil, da s sankcijami ne želijo prizadeti zimbabvejskega gospodarstva, pač je njihov namen, da prizadenejo vladajočo politično elito.

Okoli 30 opazovalcev EU bo zaradi odločitve zimbabvejskih oblasti zapustilo državo. Sankcije pa je pozdravilo zimbabvejsko opozicijsko Gibanje za demokratične spremembe. Štabi stranke v Harareju pa so bili včeraj stalna tarča napadov Mugabejevih privržencev.

Sankcije uvedle tudi ZDA

ZDA so napovedale uvedbo sankcij proti vladi predsednika Zimbabveja Roberta Mugabeja zaradi izrazitega poslabšanja političnih razmer v tej afriški državi pred bližnjimi predsedniškimi volitvami, ki bodo potekale 9. in 10. marca. Kot je izjavil tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher, ZDA Mugabeju in njegovim najožjim sodelavcem v prvi vrsti ne bodo izdajale dovoljenj za potovanje, Washington pa razmišlja tudi o finančnih sankcijah.

Ukrepi ZDA proti Zimbabveju bodo sicer v veljavo lahko stopili šele po vrnitvi ameriškega predsednika Georgea Busha z azijske turneje konec tedna.