
Ameriško zvezno pravosodno ministrstvo se je odločilo vložiti tožbo proti zakonu o priseljencih, ki ga je sprejela zvezna država Arizona in ki bi moral stopiti v veljavo 29. julija. Zvezna vlada v Washingtonu je prepričana, da zakon posega v njene pristojnosti glede regulacije priseljevanja v ZDA.
Guvernerka Arizone Jan Brewer, ki je zakon podpisala aprila, je tožbo zvezne vlade označila za strašno slabo odločitev in napovedala, da bo zakon preživel. Tožbe so se zbali demokrati, ki morajo novembra pred volivce v okrožjih ali državah, kjer priseljencem niso zelo naklonjeni. Pozdravila jo je mehiška vlada, za poznavalce ameriškega političnega sistema pa je presenetljivo, da je preteklo toliko časa od sprejetja zakona do začetka tožbe.
Preverjanje imigracijskega statusa
Zakon namreč od lokalnih in državnih policistov v Arizoni zahteva, da med opravljanjem svojega dela tudi preverijo imigracijski status osebe, ki jo obravnavajo. Imigracijske zadeve so v pristojnosti zvezne vlade in države pri tem nimajo kaj početi. To bi moralo na koncu priznati tudi zvezno vrhovno sodišče, ne glede na to, da imajo v njem večino konservativci. Zadeva bo skoraj zanesljivo prišla do zveznega vrhovnega sodišča, saj ne Arizona ne zvezna vlada ne bosta odnehali v primeru poraza na prvi stopnji ali na prizivnem sodišču.
Predsednik ZDA Barack Obama je zakon kritiziral od samega začetka, čeprav ni šel tako daleč kot najostrejši kritiki, ki so ga označili za rasističnega. Prepričani so namreč, da bodo arizonski policisti za imigracijski status spraševali osebe, ki na zunaj delujejo kot priseljenci iz Latinske Amerike. Zagovorniki zakona trdijo, da je nujen in povsem v skladu z ustavo ter ustrezen odgovor na 460.000 nezakonitih priseljencev v Arizoni.
Država ne more krojiti imigracijske politike
Tožba zvezne vlade vse argumente v prid zakonu zavrača in pravi, da ne morejo dovoliti, da Arizona ali druge države vsaka po svoje krojijo imigracijsko politiko v ZDA. Poleg tega tožba pravi, da bo zakon vodil do zapiranja zakonitih priseljencev in turistov. Zakon namreč zahteva, da imajo vsi tujci pri sebi nenehno dokumente. Če jih nimajo, bo to kršitev zakona oziroma zločin. Tožba trdi, da bo zakon zaradi tega nujno vodil v diplomatske spore.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.