7. aprila se svet spominja genocida, ki se je pred 17 leti zgodil v afriški državi Ruanda. V 100 dneh je življenje izgubilo več kot 800.000 ljudi, dogodek pa velja za enega od najgrozovitejših hudodelstev.
Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki Mun je ob tem poudaril, da je preprečevanje genocida tako skupna kot individualna odgovornost. Spomin na genocid je opomin in poziv, da se odgovorno zaščiti in spoštuje človekove pravice. Hkrati gre za poziv mednarodni skupnosti, da odločno in pravočasno prepreči takšne grozote.
Od tragičnega dogodka so se pred Mednarodnim kazenskim sodiščem morale zagovarjati že številne osebe, ki so obdolžene sodelovanja v pobojih. VOA poroča, da je bilo zaprtih 49 visokih politikov, poslovnežev, medijskih osebnosti in drugih vpletenih.
Ruandski veleposlanik v Keniji George William Kayonga je dejal, da so ta sojenja prinesla državi veliko odpuščanja, sprave in duševnega okrevanja.
"Država ne bo pustila, da bi zločinci ostali nekaznovani. Genocid se je zgodil prav zaradi tega, ker so prebivalci mislili, da lahko delajo, kar hočejo. Da lahko ubijajo in se hkrati zavedajo, da se jim ne bo zgodilo nič, da ne bodo kaznovani," je še povedal Kayonga. Hkrati je opozoril, da se znaki takega genocida pojavljajo sedaj tudi v drugih državah.
Pred 17 leti …
Na današnji dan pred 17 leti je v sestrelitvi letala umrl ruandski predsednik Juvenal Habjarimana. Bil je pripadnik večinskih Hutujev, ki so nato za sestrelitev letala obtožili manjšinske Tutsije. Začel se je grozovit spopad, v katerem je prijatelj ubijal prijatelja, sosed soseda. V nekaj več kot treh mesecih je umrlo skorja milijon Tutsijev in zmernih Hutujev.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.