Tujina

Zmaga desne sredine v Franciji

Pariz, 10. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V prvem krogu parlamentarnih volitev je desnosredinska opcija, ki podpira predsednika države Jacquesa Chiraca, po neuradnih podatkih prejela približno 44 odstotkov glasov in lahko po petih letih v opoziciji znova pričakuje večino v parlamentu.

Nasmejan Jacques Chirac
Nasmejan Jacques Chirac FOTO: Reuters

Nedeljske parlamentarne volitve v Franciji so sicer minile v znamenju majhne volilne udeležbe. Kar 35,6 odstotkov volivcev ni prišlo na volitve, kar je rekordno nizka volilna udeležba v povojni zgodovini Francije. Pred petimi leti je bilo le 15 odstotkov volilcev, ki se niso udeležili glasovanja. Poraženi francoski politiki so ob tej priložnosti opozorili tudi na krivice večinskega volilnega sistema.

Po dokončnih podatkih francoskega notranjega ministrstva je desnosredinska opcija osvojila 43,62 odstotka glasov. Analitiki predvidevajo, da bo desna sredina osvojila od 380 do 440 sedežev v 577-članskem parlamentu. Levica je prejela 36,02 odstotka glasov, kar je dobrih pet odstotkov manj kot pred petimi leti.

Za levico še ni vse izgubljeno

Francoska levica je v primerjavi z zadnjimi parlamentarnimi volitvami pred petimi leti nazadovala z 41,5 odstotka na približno 36 odstotkov glasov. Upad podpore gre pripisovati predvsem porazu komunistov, ki se jim je podpora zmanjšala kar za polovico na vsega pet odstotkov. Skupno naj bi rdeče-zeleni tabor po projekcijah volilnih strokovnjakov izgubil kar polovico sedežev v parlamentu.

Vodja francoskih socialistov Hollande je še optimističen
Vodja francoskih socialistov Hollande je še optimističen FOTO: Reuters

Po prepričljivi zmagi desnosredinskega tabora na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Franciji so francoski socialisti svoje volivce pozvali, naj v nedeljo gredo na volišča in oddajo svoje glasove. Tudi za levi tabor še ni vse izgubljeno, če jim bo le uspelo mobilizirati tisti del njihovih volivcev, ki so v nedeljo ostali doma. V izjemno visokem številu tistih, ki niso odšli na volišča, se skriva "še znatna zaloga glasov za levico", je danes v Parizu ocenil vodja francoskih socialistov Francois Hollande. K odločnejši mobilizaciji svojih volivcev je francosko levico pred drugim krogom volitev pozval tudi Chirac.

Po analizah javnomnenjskih raziskav naj bi desnosredinski tabor v nedeljo dosegel prepričljivo večino in prejel med 380 do 440 sedežev v 577-članskem parlamentu. Sedež v parlamentu si je že zagotovilo 58 poslancev,56 iz desnosredinskega tabora in dva iz levega. Med njimi je tudi sedem ministrov sedanje vlade premiera Jean-Pierra Raffarina, med njimi notranji minister Nicolas Sarkozy in minister za socialne zadeve Francois Fillon. Ostali poslanci bodo izvoljeni v drugem krogu volitev, kjer za vstop v parlament zadostuje navadna večina. Da je bilo že v prvem krogu volitev izvoljenih sedem ministrov prehodne vlade, kaže na to, da Francozi zavračajo politično kohabitacijo. Chirac je namreč moral oblast v Franciji zadnjih pet let deliti z levosredinsko vlado Lionela Jospina.

Sedem ministrov aktualne vlade Jean-Pierra Raffarina je bilo direktno izvoljenih že v prvem krogu
Sedem ministrov aktualne vlade Jean-Pierra Raffarina je bilo direktno izvoljenih že v prvem krogu FOTO: Reuters

Predsednik prehodne francoske vlade Raffarin je ocenil, da je volilni izid ugoden, obenem pa opozoril, da bo odločilen drugi krog volitev 16. junija. Prvi krog je priložnost za sporočilo, v drugem krogu pa volilci dejansko izbirajo, je menil Raffarin v mestu Limoges v osrednjem delu Francije.

Skrajna levica je prejela 2,74 odstotka glasov, ostale stranke pa 5,43 odstotka glasov. V novem parlamentu najverjetneje ne bo več Zelenih.

Le Pen je volilni sistem označil za nedemokratičnega
Le Pen je volilni sistem označil za nedemokratičnega FOTO: Reuters

Nazadovala je tudi skrajna desnica. Nacionalna fronta (FN) Jean-Marie Le Pena, ki je v drugem krogu predsedniških volitev 5. maja prejel 17,8 odstotka glasov, je zabeležila izgube tudi v svojih trdnjavah, kot sta Alzacija in jugovzhod Francije. Zanjo je glasovalo 12,2 odstotka volilcev, medtem ko je na zadnjih volitvah prejela 15 odstotkov glasov. Skrajna desnica se je v drugi krog uvrstila le v 37 okrožjih, med njimi bo v svojem okrožju nastopila tudi Le Penova hči Marine. Le Pen je medtem v Franciji veljavni večinski sistem označil kot nedemokratičen.

V EU zadovoljni nad neuspehom skrajne desnice

"Prva jasna in pozitivna ocena volitev kaže na slabše volilne izide skrajnih strank, še zlasti skrajne desnice. To je dobra novica za nas," je dejal vodja španske diplomacije.

Španski zunanji minister Josep Pique, katerega država trenutno predseduje Evropski uniji, je na zasedanju zunanjih ministrov petnajsterice v Luxembourgu izrazil zadovoljstvo, ker je skrajna desnica na nedeljskem prvem krogu parlamentarnih volitev v Franciji zabeležila slabši rezultat kot na zadnjih volitvah.

Tudi vodja španske opozicije, socialist Jose Luis Rodriguez Zapatero, je pozdravil nazadovanje skrajne desnice v Franciji. "Skrajna desnica nazaduje in to je zelo pozitivno za Francijo in za vse evropske demokracije," je poudaril Zapatero.

Desni kandidat za nemškega kanclerja Stoiber ima rezultate prvega kroga volitev v sosednji Franciji za spodbuden
Desni kandidat za nemškega kanclerja Stoiber ima rezultate prvega kroga volitev v sosednji Franciji za spodbuden FOTO: Reuters

Izid prvega kroga francoskih volitev sta pozdravila konservativni kandidat za nemškega kanclerja Edmund Stoiber (CSU) in predsednica Krščansko-demokratske unije (CDU) Angela Merkel. Kot je poudaril Stoiber, je izid "neverjetna spodbuda" za unijo CDU/CSU, saj volilni izid Chiracove opcije kaže na nadaljevanje zmagovitega pohoda desnih strank v Evropi. Po njegovih besedah se bo nemški kancler Gerhard Schröder počutil vse bolj osamljen v Evropi. Merklova je menila, da je izid dober signal za spremembo na nemških parlamentarnih volitvah.

Od leta 1999 so desnousmerjene stranke sicer zamenjale socialdemokratsko vlado v petih evropskih državah: Avstriji, Italiji, na Danskem, Portugalskem in nazadnje na Nizozemskem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10