Na sredinih predčasnih parlamentarnih volitvah na Nizozemskem so po začasnih uradnih izidih vladajoči krščanski demokrati (CDA) premiera Jana Petra Balkenendeja dobili največ glasov, tretja najmočnejša stranka pa je postala levičarska Socialistična stranka (SP). Po takšnem izidu Balkenendeja čakajo težka koalicijska pogajanja.
V parlamentu deset strank
Kot kažejo danes objavljeni začasni uradni izidi, so Balkenendejevi krščanski demokrati (CDA) kljub izgubi treh poslanskih mest zmagovalci volitev z 41 od skupno 150 poslanskih sedežev, tako da bo Balkenende že četrtič oblikoval vlado. Po objavi izidov je že izrazil zadovoljstvo z rezultati, zaradi "zapletenih izidov" pa je že izrazil pričakovanje, da bodo koalicijska pogajanja trd oreh.
V parlament je prišlo deset strank. Druga najmočnejša je glavna opozicijska Socialdemokratska stranka dela (PvdA), ki je dobila 32 poslanskih mest, sicer deset manj kot jih ima. Koalicijska partnerica Balkenendeja v dosedanji manjšinski vladi, liberalci (VVD), so dobili 22 poslanskih mest, šest manj kot jih imajo.
Po pričakovanjih medijev in poznavalcev naj bi se oblikovala koalicija med dvema največjima strankama, krščanskimi demokrati CDA premiera Balkenendeja in laburisti PvdA, ki pa ji je naklonjeno le enajst odstotkov volivcev. Koalicijska pogajanja bi sicer lahko trajala tedne ali celo mesece.
Levičarska Socialistična stranka (SP) je dosegla izreden uspeh s 26 izvoljenimi poslanci, kar je 17 več, kot jih ima v sedanjem parlamentarnem sklicu. Stranka nasprotuje gospodarskim in socialnim reformam, lani pa je nasprotovala sprejemu evropske ustave, sprejem katere so na referendumu, tako kot v Franciji, Nizozemci tudi zavrnili.
Nepričakovano pa je v parlament vstopila nova populistična desničarska Stranka za svobodo Geerta Wildersa, ki nasprotuje priseljevanju in je v svoji kampanji opozarjala pred "islamskim cunamijem". Stranka, ki jo je ustanovil Wilders po izstopu iz liberalne VVD zaradi nasprotovanju vstopa Turčije v EU, je dobila devet poslanskih mest.
Podobne izide so sicer napovedovali že rezultati vzporednih volitev, ki so jih objavili v sredo zvečer po zaprtju volišč. Volilna udeležba je bila 80,1-odstotna, je še sporočila volilna komisija. Kakih 12 milijonov volivcev je sicer v sredo izbiralo kandidate med 24 političnimi strankami.
Balkenendejeva vlada je sicer v skladu z ustavo v sredo formalno odstopila, nizozemska kraljica pa jo je zaprosila, naj delo opravlja do imenovanja nove vlade.
Predčasne parlamentarne volitve so razpisali, potem ko je Balkenendejeva vlada zaradi nestrinjanja z ravnanjem ministrice za priseljevanje Rite Verdonk (VVD) glede državljanstva bivše poslanke somalskega rodu izgubila podporo manjše koalicijske partnerice, levih liberalcev (D66). Slednja se je odločila zapustiti vlado, Balkenende pa je 30. junija po treh letih na položaju kraljici Beatrix ponudil odstop.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.