
Prve projekcije francoskih parlamentarnih volitev po zaprtju volišč kažejo na novo zmago novega predsednika Nicolasa Sarkozyja, saj naj bi njegova stranka Unija za ljudsko gibanje dobila večino. Kljub temu pa prve projekcije napovedujejo, da zmaga ne bo tako velika, kot so nekateri analitiki napovedovali pred volitvami.
Stranka naj bi dobila med 341 in 350 sedeži v 577-sedežnem parlamentu, medtem ko naj bi socialisti dobili med 202 in 210 sedeži. Po prvem krogu volitev pred tednom dni je kazalo, da bi Unija za ljudsko gibanje dobila več kot 400 sedežev.
Kljub temu je premier Francois Fillon poudaril, da si je Francija "priskrbela večino za delovanje" v narodni skupščini. Te volitve pa so po njegovih besedah "poplačilo za izjemen polet, ki ga je sprožil Nicolas Sarkozy", je po zmagi UMP še dejal Fillon. Tudi pravosodna ministrica Rachida Dati je menila, da volitve dajejo UMP "jasno večino za jasen program".
Socialisti so se glede na projekcije, objavljene po zaprtju volišč
ob 20. uri, izognili hudemu porazu, ki so ga nekateri napovedovali.
Parlament se bo na izrednem zasedanju sestal 26. junija, ko naj bi že
glasoval o prvih predlogih Sarkozyja. Veliki poraženci volitev pa so liberalci Francoisa Bayrouja, tretje uvrščenega predsedniških volitev, ki so jim raziskovalci javnega mnenja napovedovali le enega do tri sedeže.
Namestnik premierja zapušča vlado

Za presenečenje so volivci poskrbeli, saj niso dali zadostne podpore namestniku premierja Alainu Juppeju, ki je zato napovedal svoj odstop. Jupper je v svojem volilnem okrožju v Bordeauxu prejel le 49 odstotkov glasov.
Slaba volilna udeležba
Francozi so bili danes na voliščih že četrtič v dveh mesecih. Sarkozy je položaj zasedel po drugem krogu predsedniških volitev 6. maja, ko je s 53 odstotki glasov porazil kandidatko socialistov Segolene Royal.
Javno mnenje na strani Sarkozyja

Zadnje javnomnenjske raziskave so Sarkozyjevi Uniji za ljudsko gibanje (UMP) napovedovale od 406 do 463 sedežev, levici pa od 106 do 167. Po mnenju političnih opazovalcev naj bi bil izid volitev v veliki meri odvisen od volilne udeležbe, ki je v prvem krogu s 60 odstotki dosegla najnižjo raven doslej.
Socialisti so v zadnjih dneh skušali omejiti obseg svojega poraza tako, da so svarili pred preveliko koncentracijo oblasti v rokah predsednikove stranke. V prvem krogu so socialisti dosegli 24,7 odstotka glasov, UMP pa 39,6 odstotka.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.