Na nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah na Japonskem je zmagala vladajoča Liberalnodemokratska stranka (LDP) premiera Džuničira Koizumija, ki je prejela zgodovinskih 61,7 odstotka glasov. Tako bo stranka zasedla 296 sedežev v 480-članskem parlamentu, medtem ko je pred volitvami imela v parlamentu 212 poslancev.
Prvič po letu 1990 bo imela v spodnjem domu japonskega parlamenta absolutno večino ena stranka. Skupaj s koalicijsko partnerico LDP, budistično stranko Komeito, bo imela vladajoča koalicija po novem več kot dve tretjini glasov.
Za Koizumija so bile volitve neke vrste referendum o njegovem programu reform, z volitvami pa je postavil na kocko tudi vladavino desnice, ki državi vlada že vse od konca druge svetovne vojne. V središču reform je privatizacija pošte, ki je postala zbirokratizirana pošast, ki gospodari z ogromnim premoženjem, ustvarja pa le malo dobička. S 3000 milijardami dolarjev v prihrankih in zavarovanjih je trenutno največja banka na svetu.
Koizumi je že napovedal, da do izteka zaenkrat ne bo spreminjal sestave vlade. Za 21. september načrtuje sklic izrednega zasedanja parlamenta, na katerem bodo znova razpravljali o privatizaciji pošte. Kljub prepričljivi volilni zmagi je ponovil, da bo septembra 2006 odstopil s položaja.
Javnost od njega pričakuje tudi odločitve spričo slabšanja diplomatskih odnosov s Kitajsko in Južno Korejo ter o sodelovanju v Iraku. Koizumi, tesen zaveznik ameriškega predsednika Georgea Busha, naj bi vztrajal pri japonski podpori operaciji v Iraku, ki jo vodijo ZDA. Koizumi pa je tudi zagovornik ameriške vojaške navzočnosti na Japonskem; v državi je trenutno 50.000 ameriških vojakov.
Odstopil zaradi poraza
Vodja glavne opozicijske stranke, Japonske demokratske stranke (DPJ), Kacuja Okada, pa je zaradi poraza odstopil s položaja predsednika stranke. Stranka naj bi novega predsednika izvolila v soboto. DPJ bo imela v novem parlamentu 113 sedežev, medtem ko jih je imela pred volitvami 175.