Kot je povedal tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Jakovenko, bi morali biti rusko-ameriški dogovori glede nadaljnjega zmanjšanja zalog jedrskega orožja nadzorovani in nepreklicni, tako da zalog tovrstnega orožja ne bi zmanjšali le na papirju. Rusija vztraja pri okrepitvi mednarodnih dogovorov na področju neširjenja in odstranjevanja jedrskega orožja, ki so postali še bolj pomembni po "napačni" odločitvi ZDA o odstopu od rusko-ameriškega sporazuma o protibalističnih raketah ABM, ki jo je prejšnji mesec naznanil ameriški predsednik George Bush.
Ameriška administracija je v torek kongresne odbore seznanila z zaupnim poročilom o stanju jedrske oborožitve, ki poleg zmanjšanja zalog jedrskega orožja predvideva tudi možnost obnove podzemnih jedrskih poskusov. ZDA naj ne bi uničile velikega dela jedrskih zalog, ki naj bi jih zmanjšale v dogovoru z Rusijo, ampak jih obdržale v rezervi. Po mnenju vodje oddelka za mednarodno varnostno politiko v Pentagonu J. D. Croucha bi morali del jedrskega orožja obdržati za primer, če bi se v prihodnosti pojavile nepredvidljive grožnje.
Za zmanjšanje zalog jedrskega orožja sta se konec lanskega leta dogovorila predsednika ZDA in Rusije, Bush in Vladimir Putin. Tako naj bi se število jedrskih konic na ameriški strani v prihodnjih desetih letih zmanjšalo s približno 6000 na od 1700 do 2100. Putin je napovedal, da bo Rusija sledila ZDA v podobnem obsegu.