Tujina

ZN pripada osrednja vloga v Iraku

Atene, 17. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Evropska unija vztraja pri tem, da morajo osrednjo vlogo pri obnovi Iraka imeti Združeni narodi, so v skupni izjavi na vrhunskem srečanju v Atenah sklenili predstavniki držav Unije in prihodnjih držav članic evropske povezave.

Slovenski predsednik Janez Drnovšek in italijanski premier Silvio Berlusconi (Foto: Reuters)
Slovenski predsednik Janez Drnovšek in italijanski premier Silvio Berlusconi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
"Združeni narodi morajo poskrbeti za človekoljubno pomoč in obnovo Iraka. Hkrati pa je to tudi priložnost, ki lahko poveže evropske države, ki so imele na vojno različne poglede. Evropa se mora združiti v naporih za človekoljubno pomoč za žrtve vojne," je dejal predsednik Janez Drnovšek. Ob tem je predsednik države še ocenil, da mora v človekoljubnih prizadevanjih sodelovati tudi Slovenija.

EU izraža svojo pripravljenost, da pri politični in gospodarski obnovi Iraka igra pomembno vlogo. Tudi sosednje države morajo po mnenju EU podpirati stabilizacijo Iraka in celotne bližnjevzhodne regije. Največjo odgovornost za normalizacijo razmer Iraka imajo, po trditvah evropskih voditeljev, vojaška koalicija ZDA in Velike Britanije, kar vključuje tudi zagotavljanje humanitarne pomoči, varovanje kulturne dediščine in muzejev. EU je pozdravila tudi odločitev generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, ki je imenoval posebnega odposlanca za Irak. Vlogo ZN v Iraku je treba okrepiti, zlasti koordinacijo humanitarne pomoči, menijo evropski voditelji.

V izjavi je na kratko omenjen tudi izraelsko-palestinski spor, in sicer se Unija zavezuje, da bo storila vse za njegovo rešitev po mirni poti in skladno z dogovori in urnikom, ki ga je začrtala četverica, torej EU, ZN, ZDA in Rusije.

Novih delitev Evrope ne sme biti

"Združeni narodi morajo imeti osrednjo vlogo v procesu vzpostavitve samostojne vlade iraškega ljudstva," so sklenili visoki predstavniki držav EU in desetih novih članic, deklaracijo pa so podprle tudi Romunija, Bolgarija in Turčija.

Voditelji 40 evropskih držav, med katerimi je bil tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek, so na zasedanju Evropske konference še poudarili, da v Evropi delitev ne sme biti več, temveč je, nasprotno, treba okrepiti politično in gospodarsko sodelovanje med evropskimi državami. "V Evropi ne bomo dopustili nobenih novih delitvenih črt, temveč bomo spodbujali globljo integracijo med razširjeno EU in njenimi sosedami, ki bo pospešila politično, gospodarsko in kulturno dinamiko celine in širšega sveta," so zapisali v skupni izjavi.

Zastave
Zastave FOTO: Reuters

Potekajoča širitev Unije je v dokaz razpoloženja, ki zdaj prevladuje na celini in spodbuja politično in gospodarsko sodelovanje in povezanost med EU in njenimi sosedami, tako na jugu kot na vzhodu, so tudi menili v izjavi ter poudarili, da mora imeti koristi od širitvene politike širša soseščina EU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10