Tujina

ZN se pripravljajo na vojno

Bagdad, 24. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ZDA so pozvale Združene narode, naj se pripravijo na morebitno humanitarno krizo v Iraku v primeru vojne. Inšpektorjev ZN za nadzor oborožitve v Iraku pa so začeli izpraševati tudi iraške strokovnjake in znanstvenike, povezane iraškimi oboroževalnimi programi.

Inšpektorji ZN ob pregledu neke tovarne v Iraku
Inšpektorji ZN ob pregledu neke tovarne v Iraku FOTO: Reuters

Od začetka inšpekcij 27. novembra so inšpektorji opravili že skoraj 150 preiskav. Nekatere objekte so obiskali tudi več kot enkrat. Tudi na božič nameravajo delo nadaljevati. Včeraj so inšpektorji začeli izpraševati iraške strokovnjake o oborožitvenih programih Bagdada.

ZN se pripravljajo na vojno

Združeni narodi se po poročanju britanskega časnika Times že pripravljajo na morebitno vojno. Times je, sklicujoč se na interni dokument ZN, še zapisal, da naj bi ZN že začeli zbirati živila za kakih 900.000 beguncev, prav tako pa naj bi na nedavnem tajnem srečanju v Ženevi kakih deset držav donatork zaprosili za približno 37 milijonov evrov pomoči.

Tudi UNHCR se pripravlja na vojno

Tudi Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) se že pripravlja na morebitno vojno v Iraku. "Pripravljamo se na humanitarne posledice morebitne vojne v Iraku," je predstavnik UNHCR Chris Janowski dejal za nemški radio. "V skladišča v neposredni bližini Iraka že nameščamo šotore in zasilna bivališča, skratka vse potrebno za ljudi, ki bi izgubili svoja bivališča," je pojasnil predstavnik UNHCR Janowski. Uradnega načrta za primer vojne v Iraku UNHCR sicer še ni sprejel. "Gre predvsem za splošne preventivne ukrepe, ki se jih lotimo vsakič pred bližajočim se izbruhom krize. Vendar kljub dejstvu, da se pripravljamo na vojno, še vedno nismo izgubili upanja na mir," je dodal Janowski.

Nad Irak tudi s turških letalskih oporišč

Turški civilni in vojaški predstavniki pa so na sinočnjem srečanju dali zeleno luč za odprtje več turških vojaških letalskih oporišč ZDA v primeru vojaške akcije proti Iraku, zavrnili pa množično namestitev ameriških vojakov v Turčiji.

Turški civilni in vojaški predstavniki so v sporočilu za javnost zapisali, da še ni bila sprejeta politična odločitev o sodelovanju Turčije z ZDA v primeru operacije v Iraku. Sicer naj bi o tem drevi razpravljala turška vlada. Poleg oporišča Incirlik, ki so ga ameriški in britanski vojaki množično uporabljali že med zalivsko vojno leta 1991, naj bi Ankara Washingtonu dala na razpolago še vojaška letališča Diyarbakir, Batman, Mus in Malatya.

Evropski poslanci proti vojni

Okrog sto poslancev sicer 626-članskega Evropskega parlamenta se je v skupnem pozivu, naslovljenem na Združene narode, izreklo proti vojni v Iraku. Poslanci, v glavnem iz vrst evropskih socialistov (PES) ter Zelenih, so ZN in še posebej Varnostni svet ZN pozvali, naj na vsak način preprečijo vojaško posredovanje proti Iraku ter v ta namen izdelajo celovit mirovni načrt za celotno bližnjevzhodno območje.

Okrog 100 evroposlancev se je hkrati zavzelo, naj celoten svet aktivneje pristopi k razoroževanju in k mirnemu reševanju konfliktov. Sicer pa skupina članov Evropskega parlamenta tudi meni, da bi morala, takoj ko bo možno, v Irak parlamentarna delegacija, ki bo nudila moralno podporo mednarodnim inšpektorjem za nadzor nad orožjem in bo hkrati izraz močne evropske volje po mirnem reševanju sporov na Bližnjem vzhodu.

Z Irakom so sodelovala številna evropska podjetja

Avstrijski dnevnik Die Presse pa je poročal, da je v iraškem programu razvoja orožij za množično uničevanje do začetka zalivske vojne leta 1991 sodelovalo najmanj 150 tujih podjetij, med njimi pa časnik posebej izpostavlja sodelovanje avstrijskega podjetja Boehler Edelstahl, ki naj bi Iraku dobavljalo posebno jeklo za uporabo v vojaški industriji. Med podjetji, ki naj bi iraškim programom za razvoj kemičnega, biološkega in jedrskega orožja dobavljale sestavine in znanje, naj bi bilo sicer kar 80 nemških podjetij, 24 ameriških, 17 britanskih, deset francoskih ter po tri ruska in kitajska podjetja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10