Letošnji mednarodni dan človekovih pravic poteka pod geslom Poskrbi za pravice sočloveka – zdaj!. Spoštovanje človekovih pravic je v interesu vseh, je opozoril generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun.
Po besedah generalnega sekretarja Sveta Evrope Thorbjorna Jaglanda se ne sme mešati sovražnega govora s svobodo govora, saj je sovražni govor zloraba svobode govora.
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer pa je pozvala državo, njene predstavnike in institucije, da ljudem vrnejo dostojanstvo. Vse tri veje oblasti morajo ohraniti samostojnost, še zlasti pravosodje, ki mora razsojati daleč od politike, je dejala.
Generalna skupščina ZN je 10. decembra 1948 sprejela splošno deklaracijo človekovih pravic.

Pahor: Vsak od nas naj stori nekaj malega, da bo svet lepši, bolj strpen in solidaren
"Vsak od nas naj stori nekaj malega, da bo svet lepši, bolj strpen in solidaren," je predsednik republike Borut Pahor povedal na slovesnosti ob 140. obletnici Osnovne šola Janka Padežnika v Mariboru. Poudaril je, da imamo Slovenci visoko zaupanje v izobraževalni sistem tudi zaradi izjemnega poslanstva, ki ga opravljajo učiteljice in učitelji.
"Znanje je neprecenljiva vrednota, brez znanja ni mogoče doseči dostojanstva odraslega človeka. A učitelji in učiteljice otrokom ne podajate zgolj znanja, temveč jih tudi vzgajate. V svetu nenehnih sprememb je pomembno, da otroke vzgojimo v suverene in samostojne osebnosti, da bodo v prihodnost lahko gledali z upanjem in ne s strahom," je dejal in dodal, da je mlada generacija bolj radovedna, bolj samozavestna in pogumna in v svet gleda z velikimi željami in ambicijami. "Taki so naši mladi ljudje, in omogočiti jim moramo, da se bodo navdihovali z vrednotami strpnosti, solidarnosti, medsebojnega spoštovanja. To je naša dolžnost, to si naši otroci zaslužijo."
Mladi opozarjajo, da se prevečkrat pozablja na njihove pravice
Mladinski svet Slovenije pa poziva, da ne smemo pozabiti na pravice mladih. Kot pravijo, opažajo, da so človekove pravice pogosta in priljubljena tema v politični in nevladni sferi.
"Mladi v svetu in Sloveniji so v nezavidljivem položaju. V Sloveniji opažamo predvsem otežen dostop za mlade na trga dela, kar odločilna vpliva na osamosvajanje mladih. Prav tako pa se mladi srečujejo s številnimi izzivi pri kreiranju lastne družine in reševanju svojega stanovanjskega vprašanja. Predvsem pri reševanju slednjega je Slovenija pri repu držav EU, saj se mladi pri nas v povprečju odselijo od staršev kar tri leta kasneje, kot njihovi vrstniki v EU." so zapisali v sporočilu za javnost.
"Mladi si ne želimo zgolj pravic, pač pa se zavedamo tudi naše odgovornosti pri grajenju boljše družbe. Prav mladi so najbolj aktivna družbena skupina v številnih nevladnih organizacijah, spletnih kampanjah in drugih iniciativah, ki opozarjajo na pomen človekovih pravic. Menim, da je ključ do sprememb v vsakem od nas. Prav vsak se lahko v svojem lokalnem okolju ali na spletu postavi po robu diskriminaciji, nasilju in nepravičnosti in s tem storimo majhen a pomemben korak, k pravičnejšem svetu," pa je dejal predsednik Mladinskega sveta Slovenije Tin Kampl.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.