Tujina

'Znak politične stabilnosti'

Moskva, 03. 12. 2007 08.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
4

Ruski predsednik Putin je zmago stranke Enotna Rusija na volitvah označil za glas zaupanja javnosti vanj.

Po preštetju 98 odstotkov glasov z volišč po nedeljskih parlamentarnih volitvah v Rusiji je krepko v vodstvu stranka Enotna Rusija predsednika Vladimirja Putina, kažejo rezultati državne volilne komisije. Enotni Rusiji so volivci namenili 64,1 odstotka glasov, komunisti Genadija Zjuganova so dobili 11,6 odstotka glasov, liberalno-demokratska stranka Vladimirja Žirinovskega 8,2 odstotka, prokremeljska Pravična Rusija pa 7,8 odstotka glasov.

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes zmago stranke Enotna Rusija na nedeljskih parlamentarnih volitvah označil za glas zaupanja javnosti vanj. "Seveda, gre za znak zaupanja," je dejal Putin, ki je bil nosilec liste Enotne Rusije. Kot je še dejal Putin, je nedeljsko glasovanje pokazalo, da "Rusi ne bodo nikoli dovolili, da bi država stopila na uničevalno pot, kot se je zgodilo v nekaterih državah na prostoru nekdanje Sovjetske zveze". "To je dober znak povečane politične stabilnosti," je dodal.

Za Putinovo stranko Enotne Rusija je glasovalo več kot 63 odstotkov volivcev.
Za Putinovo stranko Enotne Rusija je glasovalo več kot 63 odstotkov volivcev. FOTO: Reuters

Ostalim strankam, večinoma opozicijskim, ni uspelo preseči 7-odstotnega volilnega praga. Kot še kažejo rezultati volilne komisije, je bila volilna udeležba več kot 60-odstotna, torej višja kot na zadnjih volitvah leta 2003.

V 450-članski dumi bodo tako prokremeljske stranke Enotna Rusija, LDPR in Pravična Rusija zasedle 306, 45 oziroma 42 sedežev. Komunisti pa naj bi imeli 57 sedežev. Vzporedne volitve so tudi pokazale, da glavnima prozahodnima opozicijskima strankama, Zvezi desnih sil (SPS) in Jabolko, ni uspelo preseči sedemodstotnega volilnega praga.

OVSE kritična do volitev

Litovski predsednik Valdas Adamkus pa je dejal, da ni presenečen nad izidom ruskih volitev. "Z gledišča mednarodne politike lahko le izrazim obžalovanje, da Rusija ni izbrala demokratičnih načel in naredila koraka naprej," je izjavil.

V Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi so prav tako zaskrbljeni na številnimi kršitvami, poleg tega pa je po njihovem mnenju zaznati velik vpliv izvršilne oblasti na celotno politično dogajanje v Rusiji, kar pa se bo odražalo tudi v rezultatih volitev. Nedeljske parlamentarne volitve v Rusiji niso bile poštene in niso izpolnile več zavez in standardov, ki jih imata Svet Evrope in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) za demokratične volitve, je v sporočilu za javnost sporočila misija opazovalcev parlamentarcev iz teh organizacij. V misiji je sodelovalo več kot 70 poslancev iz parlamentarnih skupščin obeh organizacij, njihovim ugotovitvam pa se je pridružil tudi Nordijski svet.

Kot so zapisali v sporočilu, so bile volitve na splošno dobro organizirane in opazovalci so opazili znatne tehnične izboljšave. Vendar so volitve potekale v ozračju, v katerem je bila politična konkurenca resno omejena, administrativni viri so bili pogosto izrabljeni, medijsko pokrivanje je bilo močno v prid vladajoči stranki, nova volilna pravila pa so omejila politični pluralizem.

Predsednik Parlamentarne skupščine Ovseja Göran Lennmarker je danes na novinarski konferenci v Moskvi poudaril, da nedeljske volitve "niso izpolnile mnogih zavez in standardov, ki jih imamo", in dodal, da "to niso bile poštene volitve".

Med posebej zaskrbljujočimi področji so opazovalci navedli združevanje države in politične stranke, kar je zloraba pooblastil in jasna kršitev mednarodnih zavez in standardov. Prav tako so opozorili, da so bili mediji izredno pristranski v korist predsedniku Vladimirju Putinu in vladajoči stranki Enotna Rusija. Nova volilna pravila so izredno otežila ustanovitev in konkurenco novih in manjših strank. Opazovalci so opozorili tudi na poročila o nadlegovanju opozicijskih strank.

Washington že v nedeljo zvečer izrazil zaskrbljenost zaradi zastraševanja opozicije med predvolilno kampanjo.
Washington že v nedeljo zvečer izrazil zaskrbljenost zaradi zastraševanja opozicije med predvolilno kampanjo. FOTO: Reuters

Urad Ovseja za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR) pa je Moskvo novembra obvestil, da njegovi opazovalci zaradi pomanjkanja sodelovanja ruskih oblasti volitev ne bodo mogli spremljati. Rusija je obtožbe zavrnila in poudarila, da je odločitev Ovseja znak naraščajočih napetosti med Rusijo in Zahodom. Putin je tako izjavil, da za bojkotom zahodnih opazovalcev stojijo ZDA, ki želijo diskreditirati volitve. Po različnih podatkih je v Rusiji ostalo le 80 zahodnih opazovalcev, ki so spremljali potek parlamentarnih volitev.

Eden izmed vodilnih članov opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je dejela, da se je o izidu volitev "očitno" odločil kar Kremelj sam. "Izvršna oblast je ravnala tako, kot da je praktično sama izvolila parlament," je za moskovski radio Eho dejal Kimmo Kiljunen, namestnik predsednika Parlamentarne skupščine Ovseja.

Predstavnik Bele hiše Gordon Johndroe je glede kršitev volitev izrazil upanje, da bodo ruske oblasti raziskale domnevne kršitve volilne zakonodaje. ZDA so pozvale Moskvo, naj razišče očitke o volilnih poneverbah. Sicer je Washington že v nedeljo zvečer izrazil zaskrbljenost zaradi zastraševanja opozicije med predvolilno kampanjo, nekorektnega poročanja v medijih in zaradi državne pomoči Putinovi stranki, ki je zdaj močno zmagala.

Evropska unija je prav tako sporočila, da je na letošnjih parlamentarnih volitvah bila kršena pravica do svobode govora in pa pravica do zborovanja.

Grizlov: Politika se bo nadaljevala

Ruska organizacija Golos je medtem sporočila, da je skupaj zabeležila 3500 primerov domnevnih nepravilnosti. Komunisti pa so napovedali, da bodo "zaradi kršitev, ki so presegle vse sprejemljive meje", spodbijali volilne izide. "Naši odvetniki so že začeli pripravljati pritožbo na vrhovno sodišče, s katero bodo spodbijali izide volitev," je povedal vodja pravnega oddelka stranke Vadim Solovjev. Dodal je, da je kakih 300.000 opazovalcev stranke na volilni dan zabeležilo več kot 10.000 kršitev. Vodja komunistov Zjuganov pa je volitve označil za najbolj zapletene in najbolj nedemokratične.

Medtem ko je opozicija poročala o številnih nepravilnostih, je rusko notranje ministrstvo sporočilo, da na nacionalni ravni ni zabeležilo resnejših incidentov ali kršitev reda in miru. Volišča je varovalo kakih 450.000 policistov, ki so tam ostali tudi po zaprtju volišč.

Vodja Enotne Rusije Boris Grizlov je po objavi prvih izidov poudaril, da volitve predstavljajo veliko zmago za Putina. "Volitve so pokazale, da je Putin naš nacionalni vodja. Njegova politika se bo nadaljevala," je dejal Grizlov. Povedal je še, da lahko Enotna Rusija sama oblikuje parlamentarno večino. Priznal je tudi, da je na volitvah prišlo do manjših nepravilnosti, vendar dodal, da zaradi njih volitve niso pod vprašajem.

Nemcov: Najbolj nepoštene volitve

To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini, meni opozicija.
To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini, meni opozicija. FOTO: Reuters

Vodja opozicijske SPS Boris Nemcov je volitve primerjal s policijsko operacijo. "To so najbolj nepoštene volitve v ruski zgodovini. Kar se dogaja, je navadno posiljevanje državljanov Rusije," je dejal.

Volitve je kritiziral tudi nekdanji šahovski velemojster Gari Kasparov, sicer vodja opozicijske stranke Druga Rusija, ki je pretekli teden pet dni preživel v zaporu zaradi organizacije nedovoljenega protikremeljskega shoda. "Seveda so te volitve velika prevara že od samega začetka," je povedal. Pojasnil je še, da je na glasovnico dopisal stranko Druga Rusija in s tem izrazil svoj protest ob volitvah, ki so zanj postale farsa. Druga Rusija sicer ni mogla nastopiti na volitvah, ker ni bila uradno registrirana kot politična stranka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lyinx01@volja.net
04. 12. 2007 10.29
A Washington skrbi He he Kako pa so volili Busha na Floridi He he A to jih pa ne skrbi ?? LOL
Uroš S.
04. 12. 2007 09.15
Ne da ni bilo tekmovanja ampak ni bilo konkurence. Clovek je obozevan, bile so nepravilnosti, ampak volitve so potekale tako kot morajo, nobenih resnejsih obstrukcij. Ce odmislimo nekatere zahodne placance----Opozicija naj zacne delati na programu cim preje, ce ji je resnicno do Rusov. Navsezadnej je vedno dobro imeti vsaj navidezno izbiro.
starmark@siol.net
04. 12. 2007 00.46
Rusija in Rusi je včeraj dosegla izjemno zmago: Predvsem je preprečila močnemu judovskemu lobiju iz Londona in New Yorka, ki si je zelo vztrajno in sistematično in agresivno prizadeval destabilizirati Rusijo in si jo potem podrediti. Ta poraz judovskega lobija je velika zmaga tudi za Evropo, kar pa se Evropa še ne zaveda.Upatri je, da bo tudi Evropa začela odpirati oči in spoznavati za kaj gre. Lp, M.S.
Jožajoža
03. 12. 2007 15.58
vse čestitke putinu