Nasprotniki reforme trga dela v Franciji so se danes že 14. v zadnjih šestih mesecih podali na ulice v poskusu, da bi vendarle zaustavili sporne spremembe.
Demonstracije so potekale v številnih mestih in krajih po vsej državi, zaradi stavke kontrolorjev zračnega prometa so odpadli številni leti.
Reformo trga dela je francoska vlada sprejela julija, in sicer brez glasovanja v parlamentu. To je povzročilo razkol med vladajočimi socialisti, saj so nekateri poslanci – tako kot francoska javnost – nenaklonjeni spremembam.
Francoska vlada želi z reformo odgovoriti na izzive visoke francoske brezposelnosti. Ta vztraja pri okoli deset odstotkih, pri mladih pa se je povzpela na 25 odstotkov. Reforma olajšuje zaposlovanje in odpuščanje, vprašanje razporejanja delovnega časa v okviru 35-urnega tedenskega delovnika pa je z zakonske ravni preselila na raven dogovarjanja v podjetjih.
Znova nasilje
Med demonstracijami je bilo ranjenih 15 policistov, v katere so protestniki metali tudi molotovke. Za zapahi je končalo 62 oseb.
Oči uprte v Belfort
Eno od ključnih mest v današnjih demonstracijah je Belfort, kjer se vlada s proizvajalcem vlakov Alstom pogaja o usodi tovarne, ki naj bi jo koncern zaprl. Alstom je svojo prvo parno lokomotivo proizvedel prav v Belfortu leta 1880, sedaj pa tam proizvajajo lokomotive za hitre vlake TGV.
Prejšnji teden je Alstom napovedal, da bo tovarno zaprl zaradi pomanjkanja naročil, proizvodnjo pa preselil 200 kilometrov bolj severno. Proti potezi, ki bi kraj stala do 400 delovnih mest, je že prejšnji teden protestiralo več sto ljudi.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.