Poslance je pred glasovanjem nagovoril jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović, ki je dejal, da želijo z ratifikacijo Daytonskega sporazuma nove oblasti v Beogradu svetu sporočiti, da so zavezane svojim obvezam ter da spoštujejo integriteto BiH. Svilanović je še dodal, da je ratifikacija sporazuma potrebna za nadaljnje sodelovanje ZRJ s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije.
Poslanci opozicije v zboru državljanov so med razpravo kritizirali dejstvo, da je bil sporazum predložen v ratifikacijo šele sedem let po njegovem podpisu, obenem pa so opozorili, da se sporazum v BiH krši. Poslanec Socialistične sranke Srbije (SPS) nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića, Ivica Dačić, je dejal, da SPS ni proti ratifikaciji sporazuma, nasprotuje pa razlogom za njegovo ratifikacijo v tem trenutku. Vlado je obtožil, da se želi s tem rešiti odgovornosti zaradi izročevanja jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču. Opozicija je ob tem še obtožila mednarodno skupnost, da želi ustvariti unitarno BiH.
Sporazum so podpisali konec leta 1999
Daytonski mirovni sporazum je bil parafiran 21. novembra leta 1995, ko so ga parafirali takratni predsedniki ZRJ, Hrvaške in BiH, Slobodan Milošević, Franjo Tuđman in Alija Izetbegović. Sporazum so zatem podpisali 14. decembra 1995 v Parizu.
Daytonski sporazum je predvideval enotno BiH znotraj Avnojskih meja, vrnitev beguncev na domove, svobodno gibanje po vsej državi in enoletno namestitev 60.000 vojakov pod poveljstvom zveze NATO v okviru mednarodnih sil za uresničitev sporazuma IFOR. IFOR so čez eno leto zamenjali pripadniki mednarodnih stabilizacijskih sil SFOR, v katerih so enote čanic zveze NATO in članic Partnerstva za mir.