
Na zasedanju so izrazili splošno zadovoljstvo s pripravljenostjo desetih držav pristopnic na vstop v povezavo 1. maja 2004. Kot edina od sedanjih članic je imela nekatere pomisleke Nizozemska, ki je terjala podrobna poročila o monitoringu napredka pristopnic v prihodnjih mesecih, zanimalo pa jo je tudi, če se zaradi preprečevanja morebitnih negativnih posledic širitve obeta uvedba varovalnih mehanizmov. "Evropska komisija bo do 1. maja prihodnje leto petnajsterico obvestila, če in v katerih primerih je potrebna uvedba varovalnih ukrepov zaradi širitve," je nizozemskemu zunanjemu ministru Jaapu de Hoopu Schefferju zagotovil evropski komisar za širitev Guenter Verheugen.
V Bruslju so obsodili tudi sobotna teroristična napada na dve sinagogi v turškem Carigradu, obenem pa vnovič potrdili zavezanost boju proti antisemitizmu. Ministri pa so zelo zadovoljni z načrtom o prenosu oblasti v Iraku do konca leta 2005, ki sta ga v soboto potrdila svet prehodne iraške vlade in ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer. V Bruslju so tako sprejeli napoved, ki predvideva prenos suverenosti na iraško prehodno vlado konec junija 2004 ter institucionalni proces, ki bo pripeljal do vzpostavitve demokratično izvoljene in mednarodno priznane iraške vlade.

Zavzeli so se tudi za večji pritisk na Iran glede mednarodnega jedrskega nadzora. "Iranska vlada razume našo zaskrbljenost in željo, da bi država podpisala dodatni protokol k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja," je dejala tiskovna predstavnica evropskega komisarja za zunanje odnose Emma Udwin. V pogovoru s predsednikom iranskega sveta za nacionalno varnost Hasanom Rohanijem, so namreč dobili zagotovilo, da bo država podpisala omenjeni protokol. Rohani se je v Bruslju sestal z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, z italijanskim zunanjim ministrom Francom Frattinijem, katerega država predseduje uniji, z evropskim komisarjem za zunanje odnose Pattenom ter s francoskim zunanjim ministrom Dominiquom de Villepinom in njegovim britanskim kolegom Jackom Strawom.
Pozivi izraelskega zunanjega ministra

Izraelski zunanji minister Silvan Šalom je pred pogovori s kolegi iz članic EU v Bruslju povezavo pozval, naj pri reševanju spora med Izraelci in Palestinci ubere bolj uravnotežene pristop. Le tako lahko namreč unija po njegovih besedah odigra ključno vlogo v reševanju bližnjevzhodnega konflikta. Šalom je še izrazil prepričanje, da bi morala Izrael in EU tesneje sodelovati v boju proti terorizmu ter si prizadevati za trajen mir na Bližnjem vzhodu. "Želimo storiti vse, kar je v naših močeh, da bi sodelovali z EU. Ne sprejemam formule, ki je veljala doslej in po kateri lahko Izrael živi brez Evrope in obratno," je dejal.
Nova obrambna agencija EU?

Obrambni ministri Evropske unije in desetih držav pristopnic, med njimi slovenski minister Anton Grizold, so se načelno dogovorili za ustanovitev Evropske obrambne agencije, katere osrednja naloga naj bi bila nadaljnji razvoj evropskih vojaških zmogljivosti.
Konkretne načrte za tak korak bo EU sicer morala še doreči, zato bodo obrambni skupaj z zunanjimi ministri danes sprejeli odločitev o imenovanju delovne skupine, ki bo pristojna za pripravo operativnega načrta za ustanovitev in delovanje agencije. Skupino izvedencev naj bi imenoval visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, pri tem pa izbiral med kandidati, ki jih bodo predlagale članice, sedanje in prihodnje.
"Svojega izvedenca bo predlagala tudi Slovenija. Enakopravna vloga vseh 25 držav je nujna, kajti ta agencija lahko postane zelo močna. V njej lahko pride do združitve tako obrambne industrije kot širšega dela gospodarstva, pri čemer bo šlo za veliko denarja," je napovedal slovenski obrambni minister Grizold. Obrambni minister meni, da svojo obrambno agencijo potrebuje tudi Slovenija. "Na to temo imamo narejeni že dve študiji, v kratkem bomo vladi predlagali njeno ustanovitev. Agencija bo pokrila nacionalne potrebe, predvsem kar se tiče nabave," je še dejal.
S predlogom sicer namerava minister počakati na prve grobe načrte EU, čeprav njihovo oblikovanje poteka izjemno počasi. Prav čudim se počasnosti ustanavljanja agencije, je dejal Grizold, saj naj bi evropska obrambna agencija z delovanjem pričela že v letu 2004.