Kaj danes meni o šefu komisije Jeanu-Claudeu Junckerju, ki ga je pred leti zagovarjal? Kaj meni o šefu Evropskega parlamenta Antoniu Tajaniju, ki je govoril pred časom o Italijanski Istri? Zakaj se ni boril za implementacijo meje s Hrvaško? Pa tudi o njegovih uspehih.
Za pogovor z nosilcem skupne liste SDS in SLS smo se dogovorili v Planici. Video arhiv nas najprej odpelje 10 let v preteklost pred začetkom gradnje nordijskega centra. Šele z evropskimi milijoni, celoten projekt je bil vreden skoraj 48 milijonov evrov, smo se začeli približevati današnji podobi.
Milan Zver se dobro spomni začetkov. "Ko sem končeval s položajem ministra za šolstvo, sem podpisal pogodbe za evropska sredstva, s katerimi smo financirali športne objekte. Slovenija je takrat dobro izkoristila to možnost," pove Zver in spomni na številne projekte: Pokljuka, Zreče, tekaške proge, kajakaška steza v Ihanu in še vrsta drugih.
Iz Evrope se v Slovenijo steče ogromno denarja. "3,2 milijarde evrov več, kot smo vplačali v EU proračun. Slovensko gospodarstvo potrebuje ta denar," meni Zver.
Ko Zver govori o svojih dosežkih v Evropskem parlamentu, omeni Erasmus program. "Vanj smo vložili veliko energije, prepričal se evroposlance, da so glasovali za trikratno povečanje sredstev s 15 na 45 milijard evrov." Pohvali se tudi, da je zastopal interese slovenskih raziskovalcev in sodeloval pri reformi visokega šolstva.
Ko smo poleti 2017 poslušali razsodbo arbitražnega sodišča, a ostali brez trepljanja šefa Evropske komisije Junckerja, pa je bil Zver manj zgovoren. Se zdi, da del slovenske politike v Bruslju ne dvigne svojega glasu? "Poglejte, sam se bom vedno boril za naše interese v Bruslju, implementacija te razsodbe ni v slovenskem interesu. Hrvaška ima tukaj druge interese in v dogovoru bi lahko Slovenija dobila bistveno več kot z razsodbo," meni Zver.
No, ker tega nikoli nismo bili zmožni, nas je Evropska unija usmerila k podpisu arbitražnega sporazuma. A pritiska na Junckerja, s strani SDS, v Bruslju nismo videli. Pred petimi leti smo prav tako poslušali od SDS, da bo Juncker dober predsednik komisije. "Juncker je kazal, da bo boljši, imel je določene uspehe, zlasti na področju gospodarstva in investicij, a je bil slab."
Ob obisku novega kandidata za šefa komisije Manfreda Webra so ga v SDS nad Slovenijo peljali kar s helikopterjem. "Weber je boljši, premišljen, kakovosten. Zna poslušati in išče kompromise," pravi Zver.
A očitno ne z Viktorjem Orbanom. Prejšnji teden je namreč sporočil, da ne želi biti predsednik Evropske komisije z Orbanovimi glasovi. Prav Orbanov glas podpore pa v SDS radi slišijo. "SDS je vzpostavil tesne stike z Orbanovo stranko in to je dobro," je dejal Zver.
Na vprašanje, kako komentira vmešavanje "prijateljske" stranke v delo medijev v Sloveniji, ni želel povsem odgovoriti. "Madžarska ni pritisnila na svobodo medijev, ampak je samo branila svojo pozicijo," je povedal.
Zver je komentiral tudi izjave Tajanija. "Nismo bili tiho, zahtevali smo sestanek z njim. Tajani se je opravičil in sestanek je bil uspešen," je še povedal Zver.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.