21-letno Londončanko Charlotte May Lee so prejšnji teden aretirali v Colombu, potem ko je policija v njeni prtljagi našla 46 kilogramov sintetične oblike konoplje. Lee, nekdanja stevardesa, je prispela na Šrilanko z letom iz Bangkoka. Na letališču so jo aretirali in odpeljali v pripor. Trenutno je v zaporu v Negombu, kjer čaka na zaslišanje.
Trdi, da so ji drogo podtaknili
V pogovoru za Daily Mail iz ženskega dela razvpitega zapora je Lee zagotovila, da ni vedela, da so v njeni prtljagi mamila. Kot trdi, so ji to podtaknili in da nikoli ni videla droge, ki naj bi jo tihotapila. Kot trdi, je bila, ko so jo na letališču ustavili, šokirana, saj je mislila, da so v kovčku le njene stvari. Kot pripoveduje, je kovčke spakirala že prejšnjo noč, jih pustila v hotelski sobi in odšla. Zjutraj jih ni več pregledala. Prepričana je, da so ji drogo podtaknili v tem času, še več, trdi, da ve, kdo ji je to podtaknil. Kot je pojasnjevala novinarju, je delala na križarki za zabave na Tajskem, ker pa ji je 30-dnevna viza skorajda pretekla, se je odločila za čas, dokler ji vize ne obnovijo, odpotovati na Šrilanko. Izbrala jo je, ker je blizu in ker tam še ni bila. Kot je dejala, je prepričana, da so ji drogo podtaknili ljudje, ki bi jo morali tam pričakati. Namesto tega pa je pristala v zaporu.
Grozne razmere: spanje med stenicami in na betonu, začinjena hrana, vedro namesto tuša ...
Kot pripoveduje, se je znašla v groznih razmerah. Spati je morala na kavču, polnem stenic, pod strogim nadzorom paznikov. Potem so jo premestili v zapor, kjer v prenatrpani celici preživi 22 ur na dan, to ji je dovoljeno zapustiti samo med kosilom in za kratko telovadbo. Kot pripoveduje, spijo kar na betonu, jesti ne more, saj ji ta hrana povzroča slabost. Kot pripoveduje, nima nobenih človekovih pravic: "Ni postelje, ni odeje, spim na tleh na hodniku z ostalimi ženskami." Namesto blazine uporablja svojo jopico. Ne dela televizija, tudi ventilator ne, kot našteva, nima oblačil, ki bi si jih lahko preoblekla. Nima dostopa do zdravil za ADHD, dobi lahko le uspavalne tablete. Pritožuje se še nad tem, da v zaporu nima tuša, ampak le vedro, s katerim se lahko polije.
Poleg tega opisuje, da ne ve, komu lahko zaupa. "Nikomur ne moreš zaupati, niti odvetnikom. Nikogar ne briga zate. Sem sem prišla brez vsega in še vedno nimam ničesar." Kot pravi, je odvetnikom naročila, naj ukrenejo nekaj glede hrane, saj je ta prezačinjena in ji povzroča slabost, a se ni še nič spremenilo.
Pošiljka mamil, ki so jo našli pri njej, je bila po navedbah enote za boj proti narkotikom največja količina, kar jih je bilo kdaj zaseženo na tem letališču, namenjena pa je bila bogatejšim domačim strankam. Britansko zunanje ministrstvo je potrdilo, da pomaga britanski državljanki, ki je bila aretirana na Šrilanki, in je v stiku z njeno družino in lokalnimi oblastmi.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.