Kubanski uradniki so obisk ruske flote napovedali že nekaj časa nazaj, in dodali, da so taki obiski prijateljskih držav "običajna praksa". Ob tem so poudarili, da podmornica Kazan ne nosi jedrskega orožja in ne predstavlja regiji nobene nevarnosti.
Vodilno fregato, okrašeno z rusko in kubansko zastavo, so pozdravili s salvami iz 21 topov, ruski mornarji na krovu pa so stali v vojaški formaciji. Do kdaj bodo ruske ladje ostale v regiji, nihče ne ve, ameriški uradniki pa sklepajo, da bodo ostale čez celo poletje in se morda ustavile tudi v Venezueli.
Podmornica Kazan in fregata Admiral Gorškov sta med najsodobnejšimi ruskimi vojaškimi ladjami, zgrajeni sta bili leta 2017 oziroma 2018. Podmornica naj bi bila najtišja v ruski mornarici, fregata pa naj bi lahko nosila njihove najnovejše hipersonične rakete Zircon.
Rusija je dolgoletna zaveznica Venezuele in Kube, njene vojaške ladje pa tudi letala niso redko videna na Karibih. Misija ruske flote prihaja le slaba dva tedna po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden Ukrajini dovolil, da uporabi orožje, ki so ga zagotovile ZDA, za napade v Rusiji. Ameriška odločitev je bila v Rusiji slabo sprejeta, ruski predsednik Vladimir Putin pa je opozoril, da bi se njegova vojska lahko odzvala z drugimi ukrepi po svetu.
"Vojne ladje so za Washington predvsem opomin, da je neprijetno, če se nasprotnik vmešava v vaš okoliš," je zadevo komentiral Benjamin Gedan, direktor programa za Latinsko Ameriko pri think tanku Wilson Center. "Prav tako opozarja ameriške nasprotnike Kubo in Venezuelo, da je Moskva na njihovi strani."
V ruski vojaški in obrambni doktrini imajo Latinska Amerika in Karibi pomembno mesto, saj področje, ki sicer velja za področje pod vplivom ZDA, deluje kot protiutež dejavnostim Washingtona v Evropi.
A čeprav flota vključuje jedrsko podmornico, so uradniki ameriške administracije poudarili, da so obveščevalne agencije potrdile, da nobeno plovilo trenutno ne nosi jedrskega orožja. Uradnik, ki je govoril za AP pod pogojem anonimnosti, je dejal, da ruske ladje "ne predstavljajo neposredne grožnje ZDA".
Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je potrdil, da so ruski obiski v pristanišču na Kubi "rutinski pomorski obiski", hkrati pa tudi priznal, da so se ruske vojaške vaje okrepile "zaradi ameriške podpore Ukrajini in vojaških vaj Nata".
Rusija in Kuba sta zaveznici že od nekdaj. Nedavno je Moskvo tudi obiskal kubanski zunanji minister Bruno Rodriguez, sprejel ga je ruski kolega Sergej Lavrov. Slednji se mu je zahvalil za kubansko stališče glede vojne v Ukrajini. "Havana je od samega začetka podala oceno dogajanja in navedla povsem pravilne, resnične razloge za to, kar se je dogajalo v Ukrajini in kar je Zahod pripravljal že več let," je poudaril Lavrov.
Vojaške vaje spremljali tudi Američani
Posadki fregate in jedrske podmornice sta vadili uporabo zelo natančnega raketnega orožja. S pomočjo računalniške simulacije sta namreč določili skupine ladij "sovražnika", ki je bil oddaljen več kot 600 kilometrov, je sporočilo rusko ministrstvo za obrambo. Seveda pa njihove vojaške vaje niso ostale neopažene, ameriška vojska je tja napotila ladje in letala za spremljanje teh vaj.
Med ladjami ameriške mornarice, ki so sledile ruskim plovilom, so ladje USS Truxtun, USS Donald Cook in ladja obalne straže USCGC Stone, je potrdil ameriški uradnik. ZDA so poslale tudi zračna sredstva, vključno z izvidniškim letalom P-8 Poseidon, ki kroži nad ruskimi plovili. V ameriško vojaško bazo Guantanamo pa je vplula jedrska podmornica USS Helena.
Uradnik je dodal, da so ZDA "ves čas spremljale gibanje flote", kar je običajen del ameriške pomorske obrambe, in da so vsa plovila, vključno z ruskimi, ostala v mednarodnih vodah, piše CNN.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.