Tujina

Do sredine julija?! Pregret transformator, 60.000 ljudi brez elektrike

Pariz, 24. 06. 2026 07.20 pred 6 urami 4 min branja 149

Polno kopališče v Veliki Britaniji

Evropa se sooča z enim najintenzivnejših vročinskih valov zadnjih let. Od Portugalske do Poljske temperature vztrajno podirajo rekorde, oblasti pa sprejemajo izredne ukrepe za zaščito prebivalstva. Šole zapirajo vrata, železniški promet je moten, zdravstvene službe pa opozarjajo, da vročina ne ogroža več le ranljivih skupin, temveč tudi zdrave odrasle ljudi.

Zdravstvene službe po vsej Evropi prebivalce pozivajo, naj se izogibajo daljšemu zadrževanju na soncu, pijejo dovolj tekočine in posebno pozornost namenijo starejšim, otrokom ter kroničnim bolnikom.

Najhuje je trenutno v Franciji, kjer so v torek zabeležili najbolj vroč dan od začetka meritev. Več kot 90 odstotkov prebivalcev države je izpostavljenih ekstremni vročini, meteorologi pa za številne kraje napovedujejo temperature med 39 in 42 stopinjami Celzija. V Bordeauxu so že dopoldne izmerili 33 stopinj, pozneje pa naj bi se ozračje segrelo do 42 stopinj. V Parizu so temperature dosegle okoli 35 stopinj že pred poldnevom, popoldne pa naj bi se približale 41 stopinjam.

Vročina in hlajenje
Vročina in hlajenje
FOTO: Bobo

Francoske oblasti opozarjajo, da vročina postaja tudi infrastrukturni problem. Na zahodu države je zaradi pregretega transformatorja brez elektrike ostalo približno 68.000 gospodinjstev. V številnih trgovinah poročajo, da so električni ventilatorji razprodani, prebivalci pa se zatekajo v parke, nakupovalna središča in klimatizirane javne prostore.

V kraju Pissos sicer so včeraj izmerili kar 44,3 stopinje Celzija, zaradi ekstremne vročine pa je bilo zaprtih 1.800 šol, dodatnih 8.000 jih je skrajšalo pouk. Oblasti poročajo tudi o najmanj 40 utopitvah v zadnjih dneh, saj so številni ljudje osvežitev iskali v rekah, jezerih in kanalih brez nadzora reševalcev. Zaradi neznosnih razmer sta vrata predčasno zaprla tudi Eifflov stolp in pariški Louvre.

Francoska ministrica za okolje Monique Barbut je opozorila, da bi se lahko obdobje ekstremne vročine nadaljevalo vse do sredine julija. Čeprav meteorologi prihodnji teden pričakujejo kratkotrajno omilitev razmer, obstaja velika verjetnost, da se bo vroč zrak hitro vrnil.

Tudi Združeno kraljestvo se sooča z izjemnimi razmerami. Britanska meteorološka služba je za velik del Anglije in Walesa izdala redko rdeče opozorilo zaradi vročine, šele drugič v zgodovini. Temperature bi se lahko povzpele do 39 oziroma celo 40 stopinj Celzija, kar bi pomenilo približevanje absolutnemu britanskemu rekordu 40,3 stopinje iz leta 2022.

Posledice so že vidne. Več sto šol je skrajšalo pouk ali zaprlo vrata, železniški prevozniki odpovedujejo povezave, prebivalcem pa svetujejo, naj se izogibajo nenujnim potovanjem. Zaradi vročine in povišanih koncentracij onesnaževal je London razglasil tudi posebno opozorilo glede kakovosti zraka.

Podobne razmere vladajo v Italiji. Ministrstvo za zdravje je za 16 mest, med njimi Rim, Milano, Torino in Firence, izdalo najvišjo stopnjo opozorila. Temperature v Firencah naj bi dosegle 41 stopinj Celzija, v Milanu okoli 38 stopinj. Oblasti opozarjajo, da tako imenovani "rdeči alarm" pomeni nevarnost za vse prebivalce, ne le za starejše, kronične bolnike ali majhne otroke.

Vročina se širi tudi proti severu in vzhodu Evrope. Nizozemska je za velik del države razglasila oranžno opozorilo, zaradi visokih temperatur pa zmanjšuje število železniških povezav. Na Poljskem so meteorologi izdali opozorila za konec tedna, saj bi temperature lahko dosegle rekordne vrednosti. Podobna opozorila so izdali tudi na Hrvaškem in Madžarskem.

Posebej zaskrbljujoče so nočne temperature. V številnih delih Francije in južne Evrope se živo srebro ponoči ne spušča pod 23 do 28 stopinj Celzija. Takšne tako imenovane tropske noči telesu preprečujejo okrevanje po dnevni vročini, kar povečuje tveganje za zdravstvene zaplete, zlasti pri starejših in kroničnih bolnikih.

Vročina v Nemčiji
Vročina v Nemčiji
FOTO: AP

Generalni direktor World Health Organization, Tedros Adhanom Ghebreyesus, je opozoril, da vročinski val že vpliva na zdravje ljudi po vsej Evropi. Po njegovih besedah podatki jasno kažejo, da se Evropa segreva približno dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, zaradi česar bodo ekstremni vročinski dogodki vse pogostejši in intenzivnejši.

Strokovnjaki pojasnjujejo, da trenutne razmere povzroča kombinacija stabilnih vremenskih vzorcev in zelo vročega zraka, ki se nad Evropo zadržuje več dni. Zaradi podnebnih sprememb takšni vročinski valovi trajajo dlje, prizadenejo večje območje in dosegajo višje temperature kot v preteklosti.

Za milijone Evropejcev tako vročina ni več zgolj neprijetnost, temveč postaja resen javnozdravstveni, infrastrukturni in gospodarski izziv. V številnih državah se zato že odpira vprašanje, ali so mesta, šole, bolnišnice in prometna omrežja sploh pripravljeni na poletja, kakršna so bila še pred nekaj desetletji nepredstavljiva.

Meteorologi opozarjajo, da gre za izjemno vremensko situacijo, pri kateri se vroč zrak zaradi posebnih atmosferskih vzorcev več dni zadržuje nad istimi območji. Zaradi tega temperature vztrajno naraščajo, pojav pa dodatno krepijo podnebne spremembe.

V Franciji so v torek sicer zabeležili najbolj vroč dan, odkar izvajajo meritve. Po podatkih francoskih oblasti je več kot 90 odstotkov prebivalcev države izpostavljenih ekstremni vročini.

Milijarde za matične celice: rak, 'nova' kolena, srce in večna mladost

Kaos na železnici: obstali vsi vlaki, iščejo krivca

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI149

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Trump
24. 06. 2026 14.23
Nehaj jambrat
NeXadileC
24. 06. 2026 14.14
Transformator je pregret, ker je poddimenzioniran, ker varčujejo v proizvodnji, ker samo na denar mislijo. Iz istega razloga crkavajo tudi sodobne LED svetilke le čez nekaj mesecev, ker se pregrevajo.
devlon
24. 06. 2026 14.06
super za turizem. naj še mal privijejo
Anubis20
24. 06. 2026 13.46
Vreme je uvidevno in ne diskeiminira, zato je temperaturo prilagodilo priseljencem iz Afrike, da se lažje asimilirajo
jedupančpil
24. 06. 2026 13.39
bogi trafo
Malo_sutra
24. 06. 2026 13.35
Kaj pa rinete ven po tek vročini?
EU Dig. Cenzura
24. 06. 2026 13.31
Brezplacna elektrika ni mit, obstajajo razlicne tehnike ki delujejo, tako kot avto na vodo iz petdesetih let prejsnjega stoletja, ampak ti ljudje so prezgodaj odsli, ker se niso ustavili. Takih zgodb je veliko, saj ce bi imeli brezplacno energijo bi propadle elite ki obvladujejo svetovne trge!
Minifa
24. 06. 2026 13.19
Avtomobili na električni pogon so rešitev, še sreča, da so štoflci priklenjeni na ustnik ( ekološke plastenke ) bi ga lahko kdo pojedel..
Maresan
24. 06. 2026 13.19
V EU nimamo elektrike niti za klime, kaj šele avte
NeXadileC
24. 06. 2026 14.21
A oni bi nam uvalili vsem še inverterje, pziroma toplotne črpalke za etažno ogrevanje. Toplotna črpalka, res da vleče toploto iz okolja, vendar pol le. Za drugo polovico pa potrebuješ trofazni proključek
Hudi časi
24. 06. 2026 13.04
Le kako je sedaj delati na avtocestnih delih? Temperatura 35 v senci, ki je nimajo. Včasih pa morajo celo fizično delati. Verjetno bodo kmalu imeli samo še nočno izmeno.
mario7
24. 06. 2026 13.18
...in to za min. plačo
pri nas dela v celem letu niso nič napredovala, gotovo pa mora biti do julija in sedaj po vročini asfaltirajo in delajo na polno, da bo do končali do roka.....važno da je zapora celo leto čeprav bi dela lahko končali v dveh treh mesecih
bronco60
24. 06. 2026 12.58
Dokler bo elektrika, bo v redu. Štala nastane, ko zmanjka elektrike za klimatske naprave. Takrat bo pa hudo, sploh, za ranjlive osebe in otroke.
krutz
24. 06. 2026 13.17
Mi ustavljamo proizvodnjo zvecer od 8 do pol11 ker je cena elektrike vecja od zasluzka
damy1972
24. 06. 2026 12.55
Krave so krive...tk pravijo strokovnjaki...
brusilec
24. 06. 2026 13.00
mal težko registrirat da kave ki požrejo na dan do 100kg trave in spijejo 200 litrov vode.. in da se zato tudi pošteno spraznejo.. ti lahko eno pripeljem za teden dni v stanovanje.. boš zvagal? :D in ja, zrigajo pline, CO2..
EU Dig. Cenzura
24. 06. 2026 13.33
Brusilec - ne se smesit nihce ni reku da se userje veliko. To nima veze s tem kar je napisal. All Gore je tudi imel konference o prdenju krav in co2, ampak njegov oce je pa obvladoval najvecje farme krav! Zgodbice katerim naseda se vedno vecina!
kristinahopsasa
24. 06. 2026 13.52
Ja, krive so tudi krave oziroma intenzivna živinpreja. Malo prebrat kakšno študijo in ne bit tako zaplankan. Seveda, je pa lažje bit pameten kot pa kaj pri sebi spremenit, a ne?
EU Dig. Cenzura
24. 06. 2026 13.55
Vecjo skodo delajo namerno vbrizgavanje aerosolo nano aluminij itd v ozracje. To so podnebne spremembe ne pa krave!
Nehajte ze enkrat
24. 06. 2026 12.24
Ja ni kaj za VSE smo krivi sami,hocemo biti HIN,vedno novi avto,doma kup posode in plastike brez potrebe saj rabis vedno 1 in isto,zato se fabrike vsak dan odpirajo in povzrocajo toploto da o klimah sploh ne govorim ljutdje cim zazenejo avto takoj klima v trgovinah prav tako ambulante klima,plamet je vedno isti mi se razmnozujemo in kratimo kisik za prezivetje,potrebno je vrnitev na 5,6 mrd ljudi in ne vec
brusilec
24. 06. 2026 12.47
klime v avtih porabijo do pol litra goriva na 100km ali pa uro.. avti so majhni, malo zraka za ohladit.. bajte pa, pisarne, tovarne.. ljudjenlaufajo klime, hkrati pa odprta okna, zunaj je 25 stopinj, nekateri pa že klimo gas na 20 stopinj.. če si pozim rabil 23, pol boš tudi poleti preživel na 23, al pa 25..
Igi31
24. 06. 2026 12.57
kdo kje se razmnožujemo? Noben več ne sexsa v evropi. Poglej si mal številke nazadujemo.
Fourty Six
24. 06. 2026 13.54
Številke kažejo, da se je samo letos število ljudi na planetu povečalo za 33,5 milijona, poglej na worldometers.
tomjaz
24. 06. 2026 12.04
Krčenje amazonskega deževnega gozda je edina stvar zakaj so podnebne spremembe! Ne avti, tovarne in podobno.
Cervantes Saavedra
24. 06. 2026 12.19
Podnebne spremembe so stalnica planeta Zemlje. Daleč pred nastankom amazonskega deževnega gozda. Šmenta, a ne?
brusilec
24. 06. 2026 12.25
cervanta.. ne zavajaj.. grafi lepo kažejo da tole obnašanje plansta ni zabeleženo v zgodovini.. takšna segrevanja trajajo tisočletja, pri nas se je pa začudoma začelo malo po industrijski revoluciji..
brusilec
24. 06. 2026 12.27
krčenje amazonskega gozda, širjenje puščav, širjenje mest z vsem betonom, milijarda klim po celem svetu, ki kurblajo vsak dan na vso moč... .. vse to spreminja globalno naš planet
Hudi časi
24. 06. 2026 12.54
Podnebne spremembe so res stalnice. Ampak obdobja segrevanja in hlajenja so bila v preteklosti precej daljša. Sedaj pa govorimo o desetletju. Rastline in živali se nimajo časa prilagoditi. Mutacije zahtevajo tisočletja.
kristinahopsasa
24. 06. 2026 13.53
Plus intenzivna živinoreja. Pika, klicaj, klicaj in še en klicaj.
Nidani
24. 06. 2026 11.54
Grims nima problemov, njemu se ohlaja...
mmickica
24. 06. 2026 12.09
Tebi pa je ocitno zakuhalo.
lakala28
24. 06. 2026 13.14
Zakuhalo je grimsu, ko so ga v Bruslju vzeli pod drobnogled zaradi obiska z bolnikom na koncertu pri kockastih usotih.
dobri?ina
24. 06. 2026 11.49
Najvišja uradno potrjena temperatura v zgodovini meritev na Zemlji znaša 56,7 °C, izmerjena pa je bila 10. julija 1913 v kraju Furnace Creek v Dolini smrti (ZDA). Svetovna meteorološka organizacija (WMO) ta podatek priznava kot uradni svetovni rekord.Spodaj si lahko ogledate pregled najvišjih izmerjenih temperatur po svetu, v Evropi in v Sloveniji.🌍 Najvišje temperature po celinahSeverna Amerika: 56,7 °C – Dolina smrti, Kalifornija, ZDA (10. julij 1913)Afrika: 55,0 °C – Kebili, Tunizija (7. julij 1931)Azija: 54,0 °C – Ahvaz, Iran (29. junij 2017)Evropa: 48,8 °C – Sirakuza, Sicilija, Italija (11. avgust 2021)Avstralija: 50,7 °C – Oodnadatta (2. januar 1960) in Onslow (13. januar 2022)Južna Amerika: 48,9 °C – Rivadavia, Argentina (11. december 1905)Antarktika: 18,3 °C – Raziskovalna postaja Esperanza (6. februar 2020)🇸🇮 Temperaturni rekordi v SlovenijiDržavni rekord: 40,8 °C – izmerjen 8. avgusta 2013 na letališču Cerklje ob Krki.Drugi najvišji rezultat: 40,6 °C – izmerjen istega dne (8. avgusta 2013) v Črnomlju.Zgodovinski mejnik: 40,2 °C – izmerjen 8. avgusta 2013 v Novem mestu (pred tem je bil dolgoletni rekord 40,0 °C iz Celja iz leta 1950)
Hudi časi
24. 06. 2026 12.57
Ne vem, kako vi dojemate temperature, ampak meni je vsako leto bolj vroče. Tudi datum, ko se vročina prične, je vsako leto prej. Pred leti smo za 1. november hodili po snegu. Lani sem v kratkih rokavih švical. Letos bo verjetno še huje.
Slash
24. 06. 2026 11.48
Še leta 1997 je bila najvišja temperatura le 31 stopinj! V celem letu, v celi Sloveniji !
kristinahopsasa
24. 06. 2026 13.54
Ampak najdeš pajacke, ki trdijo, da je to normalno vreme.
I am lost.
24. 06. 2026 11.34
Potem pa še eni loleki silijo na morja, zato ker pač "moraš" it... Na potovanja je smiselno iti samo v začetku pomladi in na koncu poletja.
Cervantes Saavedra
24. 06. 2026 11.24
Globalnega segrevanja ni. Razen seveda v peklu. Ne glejte levičarskih podatkov o tem, raje verjemite vrhunskim strokovnjakom kot so Trump, naš Ostareli obraz, dr. dr. Grimsi… Mažite se z ideološko nevtralno varikino, Božjo mastjo, Blaževim žegnom…
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763