Abdalla Sholgami je s svojo 80-letno invalidno ženo Alaweyo Rishwan živel nasproti diplomatskega predstavništva Združenega kraljestva v Kartumu, ravno na območju, kjer so se na začetku spopadov prejšnji mesec odvijali najhujši boji.
Vendar lastniku londonskega hotela ni bila nikoli ponujena podpora za pot od njunega doma do letališča, od koder so odleteli evakuacijski leti, tudi ko je bila poslana britanska vojaška ekipa za evakuacijo diplomatskega osebja z misije, je pojasnila njegova družina.
Namesto tega so ostarelemu paru, ki ni imel ne hrane ne vode, rekli, naj se sama odpravita na letališče 40 kilometrov od Kartuma, kar bi pomenilo prečkanje vojnega območja. Britansko zunanje ministrstvo je za BBC priznalo, da je primer Sholgamijevih "izjemno žalosten", vendar so dodali, da je "njihova zmožnost zagotavljanja konzularne pomoči zelo omejena in da ne morejo zagotoviti osebne pomoči v Sudanu".
Pomoči pri doseganju evakuacijskih točk so bili deležni le diplomatsko osebje in njihove družine. Vsem drugim britanskim državljanom je bilo rečeno, naj se sami odpravijo na pot.
Nasilje v Kartumu je sprožil boj za oblast med nekdanjimi zavezniki, voditelji redne vojske in paravojaških sil za hitro podporo (RSF). Spopadi so se začeli 15. aprila in družina zakoncev pravi, da sta zakonca kmalu po tem datumu na vse načine poskušala dobiti pomoč, vključno z osebnimi telefonskimi klici na veleposlaništvo.
Družinski član je 22. aprila poslal elektronsko sporočilo britanskemu poslancu, da bi se odzval na prošnje za pomoč. Tisto noč je bilo veleposlaništvo evakuirano, vendar Sholgami in njegova žena nista bila deležne nobene pomoči.
3. maja je iz Sudana vzletel zadnji britanski evakuacijski let. Tega dne so si z veleposlanikom izmenjali elektronsko pošto, v kateri je bilo družini rečeno, naj par sama pripelje na kraj odhoda, vendar to zaradi spopadov ni bilo mogoče.
V nekem trenutku – ni natančno jasno, kdaj – je Sholgami zaradi vedno težje situacije brez hrane in brez vode zapustil svoj dom in ženo, da bi poiskal pomoč. Ko je pobegnil iz hiše, so ga le nekaj metrov od veleposlaništva Združenega kraljestva ostrostrelci trikrat ustrelili – v roko, prsni koš in spodnji del hrbta. Ker v kraju, kjer se je nahajal, ni delovala nobena bolnišnica, so Sholgamija odpeljali k družinskemu članu v drug del Kartuma in ga tam oskrbeli.
Toda na območju, ki so ga obkrožali ostrostrelci, družinski člani niso mogli priti do njegove žene. Prepuščena je bila sama sebi. Alaweyo Rishwan je 10. maja v hiši mrtvo našel uradnik turškega veleposlaništva. Njeno truplo ostaja nepokopano v hiši.
Njuna vnukinja Azhaar je odraščala v Kartumu in ve, kako blizu njihove hiše je veleposlaništvo. "Obvestili so me, da so imeli 100 vojakov, ki so prišli in evakuirali njihovo osebje. Niso mogli prečkati ceste? Še vedno sem zelo razočarana nad njimi," je povedala za BBC.
"Kar se je zgodilo mojim starim staršem, je bil zločin proti človeštvu, ne samo od RSF, ne samo od sudanske vojske, ampak tudi britanskega veleposlaništva, saj so bili edini, ki bi lahko preprečili, da se jim to zgodi," je dejala.
Sholgamiju je uspelo pobegniti v Egipt. Zdaj je na poti v London na nadaljnje zdravljenje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.