Tujina

Izraelska vojska: V Izrael prileteli izstrelki iz Sirije

Bruselj, 10. 10. 2023 06.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
N.L., N.V., U.Ž., STA
Komentarji
1075

Izraelska vojska je ponoči nadaljevala zračne napade na območje Gaze in po lastnih navedbah zadela 200 tarč, povezanih z gibanjem Hamas in drugimi islamističnimi skupinami. Obenem naj bi jim uspelo ponovno nadzorovati celotno mejo z Gazo, prek katere so palestinski borci v soboto vdrli na ozemlje Izraela. Medtem pa je število žrtev spopadov, ki od sobote divjajo med izraelsko vojsko in palestinskim gibanjem Hamas, na izraelski strani doseglo 1000, v izraelskih napadih na območje Gaze pa je umrlo najmanj 900 ljudi, med njimi kar 260 otrok. Pozno zvečer so izraelske obrambne sile sporočile, da so na njihovo ozemlje prileteli izstrelki iz Sirije.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Palestinsko-Izraelski konflikt
    04:13
    Iz 24UR: Palestinsko-Izraelski konflikt
  • Iz SVETA: Četrti dan vojne v Izraelu
    03:34
    Iz SVETA: Četrti dan vojne v Izraelu

Izraelska vojska trdi, da so bili iz Sirije izstreljene rakete

Iz Sirije naj bi poletelo več izstrelkov proti Izraelu, nekateri naj bi pristali na izraelskem območju, nekatere pa je izraelska zračna obramba prestregla, poroča Guardian.

Al Jazeera poroča, da naj bi se Izrael že odzval. Več trenutno še ni znanega.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Izrael naj bi v preteklih letih na območju Sirije večkrat bombardiral oskrbovalne linije skupine Hezbolah, ki je bila v preteklih dneh že udeležena v čezmejne spopade z Izraelom. V teh naj bi umrli najmanj trije Libanonci in en izraelski namestnik poveljnika. Obe državi, tako Sirija kot Libanon sta zaveznici Irana, katerega je predsednik Ebrahim Raisi postavil na stran podpore Palestincev in gibanju Hamas. O vpletenosti Irana v konflikt sicer ne moremo govoriti, so prepričani ameriški visoki uradniki.

Biden ostro nad Hamas

Na dogajanje se je v torek popoldne odzval ameriški predsednik Joe Biden. "Edini razlog za obstoj Hamasa je, da pobija Jude. Pobijali so dojenčke, celotne družine, mlade, ki so slavili mir na glasbenem festivalu. Grozijo, da bodo pobili talce. Njihova žeja po krvi prinaša v spomin najhujša dejanja Islamske države in obuja boleče spomine na tisočletje antisemitizma in genocida Judov," je povedal predsednik ZDA.

"ZDA stojijo z Izraelom in zagotovili bomo, da bodo imeli vse potrebno za obrambo. Za terorizem ni izgovora. Hamas se ne zavzema za pravice Palestincev, ampak jih uporablja kot živi ščit," je dejal Biden in dodal, da imajo vse države dolžnost, da odgovorijo na takšna grozodejstva.

Posledice napada palestinske teroristične organizacije Hamas na Izrael
Posledice napada palestinske teroristične organizacije Hamas na Izrael FOTO: AP

Povedal je, da je v Izraelu doslej umrlo 14 državljanov ZDA, več njih pa je tudi talcev Hamasa. Potrdil je, da so v bližino Izraela poslali bojno skupino ladij z letalonosilko in bodo poslali dodatne okrepitve, če bo to potrebno. "Vsem državam, organizacijam, komurkoli, ki želi izkoristiti položaj sporočam le eno: Nikar, nikar!", je dejal Biden in med drugim dodal, da so policijske sile okrepile prisotnost okrog judovskih objektov v ZDA.

Medtem so po poročanju tiskovnih agencij iz ameriškega zunanjega ministrstva sporočili, da bo državni sekretar Antony Blinken predvidoma v četrtek odpotoval v Izrael. Kot je napovedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Matthew Miller, želi Blinken z izraelskimi partnerji govoriti o razmerah in o tem, kako najbolje podpreti Izrael "v boju proti teroristom, ki so izvedli te strašne napade".

Hamas napadel mesto Aškelon

Po predhodnemu opozorilu Hamasa, naj prebivalci zapustijo mesto Aškelon do 17. ure, se je začelo raketiranje mesta, poroča BBC. Mediji poročajo o več poškodovanih v mestu, vendar številke zaenkrat še niso znane. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Izraelske zračne sile so sporočile, da je več deset bojnih letal ponoči napadlo območja soseske Rimal in kraja Han Junis. Pri tem naj bi uničili več tarč, vključno s centri za poveljevanje in nadzor, skladiščem orožja, ki naj bi bilo v mošeji, in domom domnevnega Hamasovega poveljnika.

Palestincem, ki želijo pobegniti pred napadi, je izraelska vojska svetovala, naj se odpravijo v Egipt. "Vem, da je mejni prehod Rafa še vedno odprt," je na srečanju z novinarji danes dejal tiskovni predstavnik vojske. "Vsakomur, ki lahko odide, bi svetoval, naj odide," je povedal po poročanju tujih tiskovnih agencij.

Kasneje je vojska javila, da je mejni prehod pravzaprav zaprt. Varnostni vir v Egiptu je za nemško tiskovno agencijo dpa potrdil, da so prehod - edini, ki ga ne nadzira Izrael - do nadaljnjega zaprli, češ da so razmere ob njem zaradi izraelskega obstreljevanja nevarne. Prebivalci tako trenutno območja Gaze sploh ne morejo zapustiti, ali je mogoč dostop humanitarne pomoči, pa zaenkrat ni jasno.

Gaza
Gaza FOTO: AP

Je pa Izrael že skorajda zaključil evakuacijo naselij na jugu države, ki ležijo v bližini območja Gaze. Kot je javil tiskovni predstavnik vojske Richard Hecht, so skoraj vse preselili na varnejše lokacije. Kot je dodal, so v pretežni meri ponovno vzpostavili nadzor nad mejo z Gazo, prek katere so Hamasovi pripadniki minuli konec tedna na več mestih vdrli na izraelsko ozemlje. Na krajih, kjer so podrli ograjo, nastavljajo mine.

Od ponedeljka sicer niso zabeležili novih prehodov meje. "Vemo, da od sinoči ni vstopil nihče (...) a infiltracije se še vedno lahko zgodijo," je opozoril tiskovni predstavnik vojske in dodal še, da so evakuacijo skupnosti, ki živijo v bližini meje, že skorajda zaključili.

V noči na torek so Izraelci v Gazi zadeli več kot 200 ciljev. Od začetka spopadov so uničili 790 stanovanjskih objektov in jih več kot 5000 poškodovali, je po navedbah Guardiana sporočil Urad ZN za usklajevanje humanitarnih zadev. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi, ki ga vodi Hamas, je ubitih 900 ljudi, od tega kar 260 otrok in 230 žensk. Po najdbi trupel 1500 borcev Hamasa je skupno število smrtnih žrtev preseglo 3000.

Po navedbah izraelske vojske so v Izraelu in v okolici območja Gaze našli 1500 trupel Hamasovih pripadnikov. Še v ponedeljek je izraelska vojska sicer poročala o posamičnih spopadih s palestinskimi borci. Reuters poroča, da je Izrael z bombardiranjem uničil tudi sedež zasebnega telekomunikacijskega podjetja, kar bi lahko vplivalo na prekinitev interneta in mobilne telefonije v Gazi. 

Tudi Hamas naj bi nadaljeval raketiranje Izraela. Zlasti na jugu države so se danes znova oglasile sirene, ki opozarjajo na nevarnost raketnih napadov.

Število smrtnih žrtev na obeh straneh narašča

Izraelsko veleposlaništvo v ZDA je v objavi na družbenih omrežjih sporočilo, da je bilo od sobote do danes ubitih najmanj 998 Izraelcev, ranjenih pa je bilo več kot 3400. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi pa je bilo v silovitem obstreljevanju izraelskih sil, ki sledi sobotnemu napadu palestinskega gibanja Hamas, skupno ubitih 830 Palestincev. Po poročanju palestinske televizije Al Aksa je bilo ranjenih še najmanj 4250.

Število žrtev spopadov, ki na območju Gaze in v Izraelu divjajo od sobote, je tako skupno preseglo 3000, potem ko je predstavnik izraelske vojske danes sporočil, da so v Izraelu in v okolici območja Gaze našli 1500 trupel pripadnikov Hamasa.

Uničenje v Gazi
Uničenje v Gazi FOTO: AP

Med ubitimi, pogrešanimi ali ranjenimi je tudi več tujih državljanov. Največ med njimi je Tajcev - ubitih je bilo namreč 18 državljanov Tajske, osem je bilo ranjenih, še 11 pa so jih vzeli za talce, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočilo tajsko zunanje ministrstvo.

Ubitih je bilo tudi najmanj 11 državljanov ZDA - to informacijo je v ponedeljek potrdil predsednik Joe Biden in dejal, da je "verjetno več ameriških državljanov tudi med talci Hamasa". Poleg tega je med smrtnimi žrtvami spopadov tudi deset državljanov Nepala, sedem Argentincev, štirje Francozi, po dva državljana Ukrajine, Rusije in Združenega kraljestva, ter po en državljan Kambodže in Kanade, sledi iz objav predstavnikov oblasti omenjenih držav.

Ugrabljeni tujci v Gazi
Ugrabljeni tujci v Gazi FOTO: AP

Več tujcev je tudi ranjenih, pogrešanih ali ugrabljenih, poroča AFP. Hospitalizirani so štirje državljani Nepala, s petim pa so "izgubili stik". V Buenos Airesu so potrdili izginotje 15 Argentincev, iz francoskega zunanjega ministrstva pa so sporočili, da je pogrešanih 13 državljanov Francije, med njimi 12-letni otrok. Med pogrešanimi je tudi več Britancev in Rusov, pet Filipincev in trije Kanadčani.

Ob tem je nemško zvezno tožilstvo je danes napovedalo preiskavo proti Hamasu zaradi suma ugrabitve in umora nemških državljanov, je za AFP povedala tiskovna predstavnica tožilstva. Zunanje ministrstvo v Berlinu je pred tem sporočilo, da je bilo med ugrabljenimi s strani Hamasovih borcev več Nemcev, ki so tudi izraelski državljani, vendar niso navedli točnega števila.

Če bodo posredovale ZDA, se bodo vojaško odzvali Hutiji

Pred vojaškim odzivom svarijo tudi Hutiji, ki se bodo, v primeru neposrednega posredovanja ZDA v Gazi odzvali z vojaškimi sredstvi, je dejal vodja jemenskih Hutijev Abdel-Malek al-Houthi.

Al Houthi je dejal, da obstajajo meje ko gre za Gazo in dodal, da so se pripravljeni usklajevati z drugimi skupinami, poroča Al Jazeera.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pozvala k vzpostavitvi humanitarnega koridorja na in z območja Gaze

WHO poziva h končanju nasilja in poudarja, da je nujen humanitarni koridor, da lahko ljudi dosegle kritične zdravstvene zaloge, je danes pred novinarji v Ženevi dejal tiskovni predstavnik organizacije Tarik Jašarević. "Potrebujemo dobavo zalog: bolnišnice ne morejo delovati brez goriva, brez elektrike," je dejal in opozoril, da jim dosedanjih zalog že zmanjkuje.

Zaskrbljenost glede humanitarnih razmer na območju Gaze se vse bolj krepi, visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je celo poudaril, da je blokada, kakršno je uvedel Izrael, v nasprotju z mednarodnim pravom.

Netanjahu: To je šele začetek

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v ponedeljek napovedal, da bo odziv Izraela na Hamasov napad spremenil Bližnji vzhod ter pozval opozicijo k oblikovanju vlade narodne enotnosti. 

"Kot predsednik izraelske vlade vam odkrito povem, da so pred nami še težki dnevi," je povedal Netanjahu v televizijskem nagovoru in dodal, da izraelska vojska prehaja v napad z močjo, "kakršne še ni bilo", slike uničevanja Hamasovih oporišč v Gazi pa so "šele začetek".

Minister za nacionalno varnost Itamar Ben Gvir je napovedal, da bo njegovo ministrstvo kupilo 10.000 pušk za oborožitev "civilnih varnostnih ekip" po Izraelu in okupiranem Zahodnem bregu, poroča Times of Israel. Puške naj bi bile namenjene izraelskim prebivalcem blizu meje. 

Ben-Gvir je trdo usmerjen judovski naseljenec, ki je bil v preteklosti že obsojen zaradi podpiranja terorizma in hujskanja proti Arabcem.  "Svet bomo obrnili na glavo, da bodo mesta zaščitena," naj bi dejal Ben Gvir. "Dal sem navodila za množično oborožitev civilne varnostne ekipe."

ZDA posvarile Hezbolah pred odpiranjem druge fronte proti Izraelu, ki na mejo z Libanonom pošilja okrepitve

Libanonska skupina Hezbolah ne sme sprejeti napačne odločitve in odpreti druge fronte proti Izraelu medtem, ko se ta spopada s Hamasom, je po poročanju AFP v ponedeljek zvečer posvaril visoki uradnik ameriškega obrambnega ministrstva. Hezbolah je pred tem izvedel napad na izraelski vojašnici. 

Izrael zaradi napetosti na mejo z Libanonom pošilja "več deset tisoč vojakov, tudi rezervistov, saj so razmere na meji nestabilne," je za CNN povedal tiskovni predstavnik izraelske vojske Jonathan Conricus. 

ZDA so proti Izraelu poslale skupino vojaških ladij z letalonosilko, da s tem pošljejo sporočilo vsem, kot je Hezbolah, naj ne dvomijo v ameriško zavezo izraelski varnosti, je dodal uradnik.

V Izraelu tarča napadov tudi spletne strani

Po izbruhu spopadov med izraelsko vojsko in gibanjem Hamas je ofenziva izbruhnila tudi na spletu, kjer so se številni hekerji pridružili spopadom. V nekaj urah po začetku napadov so številne izraelske in palestinske spletne strani začele beležiti napade, hekerjem je med drugim uspelo posredovati tudi lažne alarme glede nevarnosti raket.

Hamas: Pripravljeni smo na vse scenarije

Član teroristične organizacije Hamas Ali Barakeh, ki je v izgnanstvu v Bejrutu, je za AP dejal, da je Hamas pripravljen na dolgotrajno vojno z Izraelom. Več deset talcev, ki jih zadržujejo v Gazi, bodo uporabili tudi za izpustitev Palestincev, ki so zaprti v Izraelu in po svetu, ga povzema Guardian. "Dobro smo se pripravili na to vojno in na vse scenarije, tudi na dolgo vojno," je dejal

Koliko oseb pripadniki Hamasa zadržujejo kot talce, ni točno znano. Izraelski veleposlanik pri Združenih narodih je za CNN povedal, da je v Gazi do 150 talcev. V ponedeljek je skupina že zagrozila, da bodo začeli z usmrtitvami, če bo Izrael nadaljeval z zračnimi napadi na Gazo brez predhodnega opozorila prebivalcem. 

Barakeh je dejal, da je za sobotni vdor v Izrael vedelo le majhno število najvišjih poveljnikov v Gazi in da celo najbližji zavezniki skupine niso bili vnaprej obveščeni o času vdora. Zanikal je poročila, da so pri načrtovanju napada pomagali iranski varnostni uradniki.

Povedal je, da je bil celo Hamas šokiran nad obsegom operacije, saj so pričakovali, da bo Izrael sobotni napad omejil. "Načrtovali smo, da bomo nekaj pridobili in vzeli ujetnike, da bi jih zamenjali. Ta vojska je bila papirnati tiger."

Hamas je v odgovor na izraelske napade na Gazo začel z napadom na Aškelon. Na Telegramu so sporočili, naj prebivalci mesta, zapustijo do 17. ure. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zasedanje zunanjih ministrov

Današnje zasedanje zunanjih ministrov EU je sklical visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Potekalo je delno v fizični obliki v omanski prestolnici Maskat, kjer se mudi Borrell in več ministrov članic, in prek video povezave.

Zasedanja se je udeležila tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je v ponedeljek na družbenem omrežju X zapisala, da je prekinitev nasilja in umiritev razmer bistvenega pomena, da se prepreči razširitev konflikta na Zahodni Breg in širšo regijo. Zavzela se je za nadaljnjo humanitarno in razvojno pomoč EU Palestincem. 

Pred zasedanjem je sporočila, da najostreje obsojajo vsakršno dejavnost terorizma ter pobijanje nedolžnih civilistov. "S palestinskim, egiptovskim in jordanskim ministrom sem opravila pogovore, v kratkem se bom slišala še z izraelskim kolegom," je dejala. Dodala je, da verjame, da bo potekala vroča in napeta razprava, sploh po tem, ko je včeraj komisija oziroma komisar EU "nespametno tvitnil", da se ustavlja razvojna humanitarna pomoč palestinskemu narodu. 

Voditelji zahodnih držav – ZDA, Francije, Nemčije, Velike Britanije in Italije – so po telefonski konferenci v skupni izjavi v ponedeljek zvečer izrazili trdno in enotno podporo državi Izrael ter brezpogojno obsodbo Hamasa in njegovih terorističnih dejanj, pa je sporočila Bela hiša.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.