Prvi del jadrnice, ki so ga potegnili na kopno, je bum – vodoravna palica ali drog, ki sega iz jambora. Jambor na jadrnici je bil sicer visok kar 72 metrov in je veljal za enega najvišjih med vsemi jadrnicami.
Že v začetku maja se je do jadrnice spustil nizozemski potapljač, ki naj bi bum ločil od plovila. Med delom pa je eksplodiralo in 39-letni Nizozemec je v podvodni eksploziji umrl. Prvi kos, ki so ga izvlekli, bodo poslali v forenzično analizo, saj želijo razjasniti tudi potapljačevo smrt.
Luksuzna jadrnica je sicer potonila 19. avgusta lani med nevihto v bližini Porticella na Siciliji blizu Palerma. Umrlo je sedem ljudi, 15 jih je preživelo, od tega devet članov posadke. Obtožen ni bil še nihče, preiskujejo kapitana in dva člana posadke.

Kaj se je zgodilo z vodotesnimi sefi?
Na ladji naj bi imel premožni lastnik tudi vodotesne sefe, v katerih je hranil šifrirane trde diske. Preiskovalci so za CNN povedali, da obstoja sefov ali njihove vsebine ne morejo preveriti, dokler ladje ne bodo potegnili iz vode.
Nevihto posneli, nato potonili
Medtem še vedno ostaja uganka, zakaj je jadrnica potonila. Prejšnji teden so britanski preiskovalci objavili poročilo in navedli, da so bile razlog strukturne težave jadrnice. Te navedbe pa so italijanski preiskovalci že zavrnili in izpostavili, da je jadrnica 50 metrov pod vodo obrnjena na desni bok, zato stanja na spodnjem delu jadrnice sploh še ne poznajo.
Britanci so v poročilu zapisali še, da je eden od članov posadke objavil videoposnetek nevihte v daljavi, kar po mnenju preiskovalcev dokazuje, da se je posadka zavedala slabega vremena.
Trup jadrnice naj bi na kopno potegnili konec maja, če bodo to dopuščale vremenske razmere. Nato jo bodo odpeljali v pristanišče, kjer jo bodo pregledali. Poročilo nesreče naj bi bilo pripravljeno do konca poletja.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.