Tujina

Ali so volilne kampanje pomembne? Primer Zoran Milanović

Ljubljana, 19. 01. 2020 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
18

Na zadnjih predsedniških volitvah na Hrvaškem je Zoran Milanović (nekdanji predsednik hrvaške vlade), v drugem krogu premagal dotedanjo predsednico Kolindo Grabar-Kitarović. Bolj kot razlika v številu glasov pomembno vprašanje predstavlja enigma, kako je Milanović uspel v 14 dneh kampanje mobilizirati in/ali prepričati dobrih 476.000 volivcev, kar je skoraj še enkrat toliko, kot je dobil v prvem krogu (557.900)?

Dilema, pred katero stojimo, je naslednja: ali je Milanovićev uspeh rezultat politične matematike in seštevanja glasov kandidatov, ki so odpadli po prvem krogu, ali pa je končni rezultat odvisen od učinkovitih orodij, ki se jih je kandidat posluževal v kampanji in na ta način premagal protikandidatko?

V politološki literaturi obstajata dva ločena, ampak v empiričnem smislu povezana načina definiranja volilnih kampanj. Prvi se osredotoča na institucionalne pogoje, ki so za to potrebni, drugi pa gleda na kampanjo kot na specifično obdobje, ki je lahko krajše ali daljše od uradnega obdobja, namenjenega izvedbi aktivnosti v kampanji. Institucionalni in kvaziinstitucionalni pogoji, ki so potrebni za to, da lahko govorimo o kampanjah, so znan datum volitev, registrirani politični akterji oziroma kandidati, zakonsko določena pravila volilnega tekmovanja in odločenost političnih akterjev (kandidatov), da ves svoj čas porabijo za to, da bodo (ponovno) izvoljeni.

Čeprav bi za takšno argumentacijo bila potrebna bolj globoka analiza, bi lahko že na tej točki rekli, da je Milanović v kampanji retorično povozil Grabar-Kitarovićevo.
Čeprav bi za takšno argumentacijo bila potrebna bolj globoka analiza, bi lahko že na tej točki rekli, da je Milanović v kampanji retorično povozil Grabar-Kitarovićevo. FOTO: AP

Datum volitev določa, kdaj bodo potekale aktivnosti kandidatov, obenem pa natančno določa tudi, kdaj se kampanja uradno konča. Veliko težje je določiti njen začetek. V ZDA so datumi vseh volitev znani od dneva ratifikacije ameriške ustave, v večini sodobnih parlamentarnih demokracij pa se izvajajo redno po izteku vsakega mandatnega obdobja. Zakonsko določeni roki za volilna opravila in kampanjo so po navadi vezani na obdobje pred volitvami.

Ampak, kaj to pomeni za politike na oblasti ali v opoziciji, ki tudi med mandatom nagovarjajo volivce? Dilema, ki se na tej točki postavlja, je, ali naj tudi te nastope razumemo kot kampanjo za naslednje volitve? Ta dilema opozarja, da je izjemno težko določiti dejanski začetek kampanje, ali z drugimi besedami – pojasniti, ali je kampanja dejansko kampanja ali nekaj drugega. O tem že nekaj desetletij poteka intenzivna debata.

Več o kampanjah lahko izvemo, če jih razumemo kot obdobje povečane intenzivnosti, ki je bolj kot od uradnih rokov odvisno od aktivnosti kandidatov in drugih sodelujočih v volilni tekmi. Kandidati lahko kampanje s predstavitvijo svoje kandidature v medijih začnejo zgodaj, tudi nekaj mesecev ali celo leto pred volitvami, pri čemer ni nobenih garancij, da bodo s tem pritegnili pozornost javnosti in si tako zagotovili prednost v volilni tekmi.

Pogosto se volilnim kampanjam pripisuje minimalne učinke. Tokrat se je pokazalo drugače.
Pogosto se volilnim kampanjam pripisuje minimalne učinke. Tokrat se je pokazalo drugače. FOTO: AP

Scenarij, po katerem bi se kandidati skrivali v času kampanje, je manj verjeten, vendar mogoč, predvsem v primerih, ko gre za kandidate s pozitivno ustvarjeno podobo v javnosti in kandidate, ki se skrivajo za ustvarjeno znamko stranke oziroma strankarskega vodje. Logično vprašanje, ki se pri tem postavlja, je, kaj pomeni povečana intenzivnost v kampanji in kako se le-ta kaže?

Dogodki v kampanji volivce nenehno spominjajo, da se bliža volilni dan, kar kaže na jasno povezanost med kampanjo in dnevom volitev. Vse omenjeno se pri določenem deležu volivcev kaže v obliki intenzivnega spremljanja medijev, povečane zainteresiranosti za dogodke v kampanji (shodi, televizijska soočenja, plakatne vojne itd.), informiranja o kandidatih in njihovih stališčih, sodelovanja v razpravah o politiki ali utrjevanja političnih preferenc in odločitve glasovati na volitvah.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Indikator povečane intenzivnosti je tudi pozornost, ki jo dogodkom pred volitvami posvečajo množični mediji (predvsem televizija!). V politološki literaturi je uveljavljeno prepričanje, da odločitve množičnih medijev o tem, katere zgodbe bodo prišle do volivcev, odločajo o tem, katere zgodbe bodo ljudje razpoznali kot relevantne in jim bodo pripravljeni nameniti svoj čas in pozornost. Vsaka zgodba v kampanji, ki na različne načine pritegne volivce (lahko jih zabava, žalosti ali jezi), je pomembna, še posebej v trenutku sprejemanja odločitve o tem, komu bodo namenili svoj glas. Skladno s tem je logično pričakovati, da je pozornost medijev največja v zadnjih dneh kampanje.

Milanović je uspel oblikovati pozitivno podobo o sebi in obenem degradirati politično podobo svoje nasprotnice.
Milanović je uspel oblikovati pozitivno podobo o sebi in obenem degradirati politično podobo svoje nasprotnice. FOTO: AP

In kaj se je dogajalo na Hrvaškem pred nekaj tedni? Zoran Milanović je kot kandidat koalicije strank, med katerimi je bila vodilna socialdemokratska stranka (SDP), uspel mobilizirati članstvo in podpornike te koalicije. Po drugi strani je uspel mobilizirati še del volivcev, ki so se drugega kroga predsedniških volitev udeležili, ker so v Milanoviću videli zmagovalnega kandidata, ali zato, da glasujejo proti Kolindi Grabar-Kitarović. Primerjalno gledano je razlika v volilni udeležbi med prvim in drugim krogom volitev bila zanemarljiva (v 1. krogu je na volišča prišlo 51,15%; v 2. krogu pa 55%), kar pomeni, da se volilna matematika v tem primeru ne izide. To potrjuje dejstvo, da je v prvem krogu desnica imela še enega močnega kandidata (Miroslav Škoro), ki je dobil dobrih 24,45% oziroma več kot 460.000 glasov, s katerimi bi – ob predpostavki, da desni volivci volijo desnega kandidata, in da se glasovi seštevajo – Grabar-Kitarović v drugem krogu morala zmagati. Ampak to se ni zgodilo.

V primeru zmage Zorana Milanovića tako morata biti jasni predvsem dve zadevi. Prvič, zmagal je kandidat Zoran Milanović in ne koalicija na čelu s stranko SDP. Vse kalkulacije o moči (krepitvi) podpore stranki SDP so napačne. Tako kot v drugih evropskih demokracijah, socialni demokrati na Hrvaškem ostajajo oviti v meglo neoliberalne politike, z izvajanjem katere prispevajo k počasni ampak zanesljivi eroziji socialne države. V enako ideološko paradigmo sodi tudi Zoran Milanović. In drugič, zmago na volitvah je potrebno vedno gledati skupaj s porazom. To pomeni, da je zmago Milanovića nemogoče razumeti brez analize poraza Kolinde Grabar-Kitarović.

Volilni kampanji kandidatov sta se razlikovali. Ker predsedniške volitve potekajo po večinskem volilnem sistemu, pri čemer je celotna država ena volilna enota, so verjetno pomembno vlogo imela medijsko posredovana sporočila. V tem smislu gre izpostaviti televizijska soočenja. Slednja so pomembna predvsem zato, ker je doseg televizijskih soočenj v kampanji dolgoročnejši od enourne oddaje, v kateri nastopajo kandidati. O soočenjih se govori v javnosti, tudi ko se ta končajo, mediji pa o posameznem soočenju lahko poročajo več dni ali celo več tednov. Kandidati s svojimi izjavami tako volivce dosegajo tudi posredno, z diseminacijo teh izjav prek novic in političnih razprav, ki potekajo v različnih medijih.

Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment
Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment FOTO: osebni arhiv

Predvsem soočenja pred drugim krogom volitev, v katerih sta se Milanović in Grabar-Kitarovićeva soočala sama v studiu, so verjetno prispevala k temu, da si je Milanović kumulativno izgradil legitimnost, ki se je manifestirala v podpori na volilni dan. Poleg razlik v stališčih, karakternih razlik in razlik v neverbalni komunikaciji, so dominirale retorične sposobnosti Zorana Milanovića. Čeprav bi za takšno argumentacijo bila potrebna bolj globoka analiza, bi lahko že na tej točki rekli, da je Milanović v kampanji retorično povozil Grabar-Kitarovićevo.

Milanović je uspel oblikovati pozitivno podobo o sebi in obenem degradirati politično podobo svoje nasprotnice. Uspešno je vztrajal na konfrontaciji, s katero je razkrival globlje razlike med njim in protikandidatko. Trmasto je vztrajal pri prej pripravljenih vsebinah in odgovorih in na ta način dosegel razkritje pomembnih informacij, ki so volivcem v končni instanci olajšale volilno izbiro. Milanović je vodil dobro kampanjo, ki se je v primeru teh volitev pokazala kot pomembna. Pogosto se volilnim kampanjam pripisuje minimalne učinke. Tokrat se je pokazalo drugače. Empirični problem, ki pri tem ostaja tako pred politično znanostjo kot pred splošno javnostjo, je, da je učinke volilnih kampanj izjemno težko meriti. Enako velja praktično za vse volitve, tudi v Sloveniji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
19. 01. 2020 18.33
-5
Pa saj je to protokolarna funkcija, sigurno pa ne sme biti politična, v parlamentarnem sistemu malo pomembna.
Veles_zaš?itnik
20. 01. 2020 12.04
+3
Hrast, koliko ti utrujaš s tem,... Najmanj stokrat si to že napisal,... Vemo, ni nas treba razsvetljevat.
Burtonnn
19. 01. 2020 18.14
+4
Nikjer v bližni okolici ni portala, ki bi se toliko ukvarjal s sosednjo državo kot 24. Ali je kdor od bralcev zasledil, da bi se kakšen portal iz katerekoli sosednje države ukvarjal s Slovenijo kot se ta portal ukvarja s Hrvaško? Občasno prelistam vse hrvaške e-medije, nikjer besede o Sloveniji. Potem pogledam srbske medije, nikjer besede o Sloveniji, tu in tam kaj napišejo o HR in BiH, pa kakkšno malenkost o Kosovu, kar je tudi za razumet, Še BiH mediji se skoraj ne ukvarjajo s sosednjimi državami, 24ur, pa ni ga dneva, da nebi pisali kakšno bedarijo,pomembno,nepomebno izvlečke iz časopisja,pa še te ne znajo citirati, šport,kriminal,gospodarstvo, politika .urbarija..Skratka, postali ste obsedeni s sosednjo državo, ne glede na vsebino. Dajte, resetirajte se in postanite nekaj čemu se reče da ste lahko vzgled ostalim.
Jun2
20. 01. 2020 07.41
Kliknemo pa vsakič pa komentiramo..Evo spet joj 24 ur spet ste me vi lisice ej...
anakondabox
19. 01. 2020 17.02
+0
Kaj pomeni diseminacija izjav in kaj besedna zveza: 'že na tej točki M. retorično povozil G. K.' #neuka
Rookoko
19. 01. 2020 16.53
+1
Hrvaski portal...pod člankom o najboljsem portalu je bilo komentiranje onemogočeno z namenom.
25.maj
19. 01. 2020 16.41
-2
predsedniški mandat določiti za dobo 10 let, po izteku mandata se mora obvezno "upokojiti", ne sme več kandidirati za nobeno javno funkcijo
Nimasmisla
19. 01. 2020 15.47
+2
poglejte na njihove novice niti.s od slovenije
Nimasmisla
19. 01. 2020 15.25
+8
ali nas res morate moriti vssk dan.z temi balkanci na oni strani shengena
murinar
19. 01. 2020 14.21
+5
Že spet hrvatija ? Ne gre brez balkancev ?
JApajaDAja
19. 01. 2020 13.54
+5
največja "kampanja" je bila kolinda sama sebi...še njeni kradezejefci so se ji odrekli!
samuray1
19. 01. 2020 12.51
+6
Poštenjaki ne rabijo nobenih kampanj in lažnivih reklam. Toda barbari lepe jim njihove nimajo teh predispozicij.
FAUSTOS1
19. 01. 2020 11.56
+4
hdz podpira samo še sds in orban dve sorodni skrajno desničarski stranki-janša se je že dogovoril z plenkovičem za pol piranskega zaliva če bo prišel na tako željeno oblast sedaj je malo mamj verjetno kljub milijonom ki jih orban daje sds za njeno tv in časopis,ki delujeta zoper slovensko ljudstvo in njeno vlado-kvizlingi sds
JApajaDAja
19. 01. 2020 13.57
-3
še bolj desni od kradezeja so "suverenisti"....to so pavelićevi ostanki in zagovorniki !
savel
19. 01. 2020 11.35
+10
Stari ksihti,ista politika
bikoborec69
19. 01. 2020 11.33
+15
Nehajte že enkrat s temi rvati
oježeš
19. 01. 2020 10.59
+6
Res se je treba poglobiti v Hrvaško. Verjetno bomo imeli veliko koristi od tega tudi mi.
murate
19. 01. 2020 11.15
+4