Tujina

Ali za smrtonosnim napadom v Kostjantinovki pravzaprav stoji Ukrajina?

Konstantinovka, 19. 09. 2023 11.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.V., M.V.
Komentarji
0

Septembrski raketni napad na ukrajinsko mesto Kostjantinovka je bil eden najhujših doslej, umrlo je najmanj 15 civilistov, več kot 30 je bilo ranjenih. Manj kot dve uri po napadu je ukrajinski predsednik za napad obtožil Rusijo, vendar šele zdaj na dan prihajajo podrobnosti, ki kažejo, da za napadom morda vendarle ni stala ruska vojska.

Ukrajina trdi, da Rusija med invazijo večkrat sistematično napada civiliste, raketira stanovanjske objekte, šole, trgovine in drugo infrastrukturo, zato se je odgovor na vprašanje, kot piše New York Times, kdo je ciljal tržnico v Kostjantinovki zdel precej preprost: Rusija. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V začetku septembra, med obiskom ameriškega državnega sekretarja Antonyja Blinkna v Kijevu, je bilo mesto Kostjantinovka tarča zračnih napadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je malo manj kot dve uri pozneje za napad obtožil Ruse, na družbenem omrežju X pa napad označil za "brezobzirno zlobo in popolno nečlovečnost". 

Vendar najnovejša raziskava New York Timesa, ki vključuje satelitske posnetke ter priče, verjetno kaže, da je bil katastrofalni napad posledica napake protiletalske obrambe in ne načrtni napad Rusije, kot so trditve Kijeva najprej povzemali zahodni mediji. Strokovnjaki sicer trdijo, da lahko rakete zgrešijo smer iz različnih razlogov, tako da bi navsezadnje lahko šlo za tragično nesrečo. 

New York Times je imel precejšnje težave z raziskavo. Ukrajinske oblasti so namreč sprva skušale novinarjem preprečiti dostop do ostankov rakete in prizadetega območja, vendar jim je na koncu uspelo. Na prizorišču napada so se pogovorili s pričami ter zbrali ostanke uporabljenega orožja in prišli do popolnoma drugačnih zaključkov, ki so nam jih pred tem ponudili ukrajinski mediji.

Dve raketi: ena proti ruski frontni črti, druga proti Kostjantinovki

Novinarji so pridobili tudi dostop do satelitskih posnetkov, ki kažejo, da je raketa priletela iz smeri ukrajinskega ozemlja in ne iz smeri ruskih linij. Kot kaže posnetek napada, na ulici stojijo ljudje, ko zaslišijo glasen pok, pa se obrnejo v smeri ukrajinskega ozemlja. Nekaj trenutkov pred eksplozijo je celo viden odsev rakete, ki preleti dva parkirana avtomobila, kar kaže, da je raketa priletela iz severozahoda, kjer pa ni ruskih enot.

Nadaljnji dokazi razkrivajo, da je ukrajinska vojska le nekaj minut pred napadom izstrelila dve raketi zemlja-zrak proti ruskim položajem iz kraja Družkovka, ki leži le 16 kilometrov severozahodno od Kostjantinovke. Tudi prebivalci Družkovke so na Telegramu poročali o dveh raketah, izstrelitev pa so opisali kot izjemno hrupno, kar ustreza zvoku lansiranja raket iz protiletalskega sistema Buk. Ob 14.03 naj bi tako izstrelili raketo, ob 14.04 pa je zadela tržnico. 

Priče so za New York Times povedale še, da so Ukrajinci izstrelili dve raketi: ena je poletela proti ruskim položajem, druga pa v smeri Kostjantinovke, ob skoraj istem času. Izstreljene naj bi bile s polja na obrobju mesta, ki ga po besedah prebivalcev uporablja ukrajinska vojska. Novinarji Timesa so obiskali območje in videli očitne znake uporabe: jarki, široke sledi, ki ustrezajo velikemu vojaškemu vozilu. Še eden od ključnih pokazateljev pa so bile sledi požiga. Različni izstrelki zračne obrambe ob izstrelitvi poškodujejo travnato površino. Analiza satelitskih posnetkov pred napadom in po napadu pa je pokazala, da so se na dan napada okoli jarkov pojavili novi znaki ožiga, ki jih le dan prej tam ni bilo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po napadu so ukrajinske oblasti navedle, da so ruske sile za napad uporabile raketo, izstreljeno iz sistema zračne obrambe S-300, ki ga Rusija uporablja za prestrezanje letal in napade na cilje na tleh. Vendar ima raketa S-300 drugačno bojno glavo kot tista, ki je eksplodirala v Kostjantinovki. Kovinske fasade stavb, ki so bile najbližje eksploziji, so bile namreč predrte z več sto kvadratnimi ali pravokotnimi luknjami, meritve lukenj in fragmentov, najdenih na kraju dogodka, pa po velikosti in obliki ustrezajo predvsem enemu orožju: raketi 9M38, ki jo izstreljuje raketni sistem Buk. To sta za New York Times potrdila dva neodvisna vojaška strokovnjaka, ki nista želela biti poimenovana.

Zakaj je raketa, ki ima največji doseg nekaj več kot 27 kilometrov, pristala v Kostjantinovki, ni jasno. Možno je tudi, da je na poti do cilja strmoglavila in pri tem zadela tržnico.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10