Tujina

Bahrajn poroča o napadih iranskih dronov po ameriških napadih na Iran

Teheran/Manama/Washington, 27. 06. 2026 10.04 pred 1 uro 3 min branja 0

Ameriški napad na Iran

Ameriško centralno poveljstvo je objavil posnetek, za katerega trdi, da prikazuje enega od zadnjih napadov na Iran. ZDA so napad izvedle kot odgovor na napad z dronom na tovorno ladjo v Hormuški ožini. Iransko zunanje ministrstvo pa je zaradi petkovega ameriškega napada obtožilo ZDA "očitne kršitve" memoranduma o razumevanju, ki sta ga državi sklenili s ciljem končanja vojne. Sporočilo je tudi, da so oborožene sile izvedle povračilne napade na cilje ameriške vojske, s čimer so uveljavili svojo pravico do legitimne obrambe.

Na posnetku, ki ga je ameriško centralno poveljstvo (Centcom) objavilo v petek, vidimo kako se po zračnem napadu zgodi eksplozija in v zrak dvigne oblak dima. Centcom je sporočil, da je ameriška vojska napadla iranske položaje za izstreljevanje projektilov in brezpilotnikov, pa tudi obalne radarske lokacije. 

Napade na iranske cilje je ameriška vojska izvedla v bližini kraja Sirik. 

Iranska državna televizija IRIB je poročala, da je bil v napadu zadet telekomunikacijski stolp.

Iran po napadih ZDA obsodil kršitve memoranduma o razumevanju

Iransko zunanje ministrstvo je v izjavi, ki so jo objavili državni mediji, obtožilo ZDA "očitne kršitve" memoranduma o razumevanju, ki sta ga državi sklenili s ciljem končanja vojne. Petkove ameriške napade na nadzorne objekte na južni obali Irana pa so iranske oblasti obsodile tudi kot kršitev Ustanovne listine Združenih narodov, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Iransko zunanje ministrstvo je zalivske države pozvalo, naj "preprečijo, da bi se njihovo ozemlje uporabljalo za sovražne akcije", Združene narode in mednarodne organizacije pa k posredovanju zaradi ameriške kršitve mednarodnega prava.

Sporočilo je tudi, da so iranske oborožene sile izvedle povračilne napade na cilje ameriške vojske. Iranska revolucionarna garda je nato navedla, da je v odgovor na petkove ameriške napade njihova mornarica danes napadla položaje ameriške vojske blizu Hormuške ožine.

Bahrajn poroča o napadih iranskih dronov

Po tem, ko je iranska revolucionarna garda sporočila, da je njena mornarica danes napadla položaje ameriške vojske blizu Hormuške ožine, je zunanje ministrstvo Bahrajna obtožilo Iran, da je na državo danes izvedel več napadov z droni. Teheran so obtožili, da namerno spodkopava mirovna prizadevanja, potem ko sta ZDA in Iran prvič od sklenitve okvirnega dogovora o končanju vojne izmenjala napade.

Ministrstvo je izrazilo "najostrejšo obsodbo zaradi napadov več iranskih dronov ob zori na ozemlju Bahrajna". Obsodilo jih je kot "očitno kršitev suverenosti zalivske države", Iran pa obtožilo, da z njimi "sabotira mirovna prizadevanja", poročajo tuje tiskovne agencije.

Bahrajn, otoška država v Perzijskem zalivu, na svojem ozemlju gosti peto floto ameriške mornarice, in je bila med nedavno izraelsko-ameriško vojno proti Iranu že večkrat tarča iranskih dronov v okviru napadov na položaje ameriške vojske v Perzijskem zalivu.

ZDA napad izvedla v odgovor na napad na tovorno ladjo

Ameriška vojska je v petek zvečer sporočila, da je v odgovor na četrtkov napad na tovorno ladjo v Hormuški ožini, za katerega krivi Iran, na južni iranski obali napadla iranska skladišča dronov in raket. Njeno poveljstvo na Bližnjem vzhodu je ob tem na omrežju X izpostavilo, da pomeni "neupravičena agresija iranskih sil proti trgovskim ladjam jasno kršitev prekinitve ognja" in "spodkopavanje svobodne plovbe".

Britanska pomorska agencija UKMTO je v četrtek prejela obvestilo, da je ladjo, ki je plula blizu obale Omana, zadel neznan izstrelek. Napad je povzročil škodo, a ni terjal žrtev. Ameriški predsednik Donald Trump je v petek ta napad označil za "neumno kršitev premirja".

Revolucionarna garda je po poročanju španske tiskovne agencije EFE v četrtek sporočila, da so ukrepali, ker je ladja plula skozi Hormuško ožino po poti, ki ni dovoljena. Teheran je namreč pred tem ladje opozoril, naj potujejo le po poti, ki jo je določila iranska Uprava za ožino v Perzijskem zalivu (PGSA), saj da za preostale poti ne veljajo varnostna jamstva.

Revolucionarna garda je zaradi petkovega napada Washington danes tudi obtožila kršitve memoranduma o razumevanju, ki sta ga državi podpisali 17. junija. Njegov cilj je končati vojno in ponovno odpreti Hormuško ožino. Strani sta nato začeli pogajanja za sklenitev celovitega mirovnega sporazuma, ki bi vključeval tudi iranski jedrski program.

Revolucionarna garda je izpostavila, da sta v memorandumu "organizacija in nadzor tranzita v Hormuški ožini v pristojnosti Irana" in da bodo "še obsežneje" odgovorili na vsak nov napad ZDA.

Francozi se prerivajo za hladilne naprave, na oknih pečejo jajca

Študentsko delo se splača

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763