Kitajski lastnik TikToka, podjetje ByteDance, ima devet mesecev časa, da proda svoj delež, ali pa bo aplikacija v Združenih državah blokirana, poroča BBC. Na potezo senata se sicer še ni odzval, je pa podjetje že v preteklosti zagotovilo, da bo nasprotovalo vsakemu poskusu prisilne prodaje aplikacije.
Četudi bi sicer ZDA uspele prisiliti ByteDance, da proda TikTok, bi vsak posel še vedno potreboval odobritev kitajskih uradnikov. Peking je kljub temu že zagotovil, da bo takšni potezi odločno nasprotoval. Analitiki pa medtem ocenjujejo, da bi lahko postopek trajal tudi več let.
Predlogu zakona, ki ga je potrdil ameriški senat, mora zdaj zeleno luč prižgati tudi ameriški predsednik Joe Biden. Ta pa je predhodno že napovedal, da bo zakon podpisal takoj, ko ga bo dobil na mizo.
Zakon je sicer v senatu prejel široko podporo zakonodajalcev – 79 senatorjev je namreč glasovalo za, 18 pa proti. Sprejeli so ga kot del paketa štirih zakonov, med katerimi je bila tudi vojaška pomoč Ukrajini, Izraelu, Tajvanu in drugim ameriškim partnerjem v indo-pacifiški regiji.
Senatorje je sicer k sprejemu zakonodaje spodbudil tudi strah, da bi lahko prek aplikacije podatki o Američanih pristale v rokah Kitajske. "Kitajski komunistični partiji smo več let dovoljevali nadzor nad eno najbolj priljubljenih aplikacij v Ameriki," je ob slednjem dejal senator Marco Rubio. "Nov zakon pa bo od kitajskega lastnika zahteval prodajo aplikacije. Gre za potezo v dobrobit ZDA," je dodal.
TikTok je sicer prejšnji teden opozoril, da bodo ZDA, če sprejmejo zakon, 170 milijonom Američanom omejile pravico do svobode govora, uničile sedem milijonov podjetij ter ob tem zaprle platformo, ki ameriškemu gospodarstvu letno prispeva kar 24 milijard dolarjev (skoraj 23 milijard evrov). Podjetje je poudarilo še, da ByteDance "ni agent Kitajske ali katere koli druge države" ter da ni kitajsko podjetje.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.