Britanski arheologi so obstoj pivovarne v Egiptu prvič omenili na začetku 19. stoletja, vendar niso mogli natančno določiti njene lokacije. Zdaj so jo, kot kaže, našli.
V starodavnem mestu Abidos, ki se nahaja v puščavi zahodno od reke Nil, 500 kilometrov južno od Kaira, so odkopali osem enot z dimenzijami 20 x 2,5 metra. V vsaki od njih je približno 40 lončenih posod v dveh vrstah, ki so jih starodavni Egipčani uporabljali za ogrevanje mešanice zrn in vode za pripravo piva, je sporočilo egiptovsko ministrstvo za turizem in starine.
Arheološko odpravo v Abidosu vodita Matthew Adams z Inštituta za likovno umetnost Univerze v New Yorku in Deborah Vischak, docentka za staroegipčansko umetnostno zgodovino in arheologijo na univerzi Princeton. Adams je ob tem povedal, da je starodavna pivovarna naenkrat lahko proizvedla približno 22.400 litrov piva.
Tovarna je bila po njegovem mnenju na tem območju najverjetneje zgrajena zato, da so pivo lahko zagotavljali na kraljevih ritualih, ki so potekali v stavbah, namenjenim pogrebom. Arheologi so namreč že pred tem našli dokaze o tem, da so starodavni Egipčani pivo uporabljali pri obredih žrtvovanja.
Domneva se, da najdba izvira iz časa vladavine kralja Narmerja. Njegova identiteta je še vedno predmet razprav, čeprav med egiptologi prevladuje mnenje, da je istoveten s faraonom Menesom, ki v egipčanskih zapisih velja za združevalca Starega Egipta in prvega faraona Prve dinastije (3150–2613 pr. n. št.).
Abidos je sicer eno najstarejših mest starodavnega Egipta, ki je imelo nekropolo, v kateri so bili pokopani faraoni, in številne templje. V njem so našli tudi številne spomenike, postavljene v čast Ozirisu, bogu mrtvih, plodnosti ter sodniku mrtvih v podzemlju.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.