Italijanske oblasti so danes razrahljale nekatere ukrepe proti novemu koronavirusu, potem ko se je število okužb v državi začelo manjšati. Italijanska vlada je med drugim spremenila pravila glede pouka na daljavo, odpravila šestmesečno omejitev za t. i. super covidno potrdilo in skrajšala karanteno za necepljene.
Po novih pravilih bo odslej manj učencev sodelovalo pri pouku na daljavo. Ta bo odrejen le, če bo pet učencev v razredu pozitivnih na novi koronavirus. Tudi v tem primeru bodo učenci, starejši od 12 let, ki so prejeli tretji odmerek cepiva in niso okuženi, še vedno lahko fizično hodili v šolo.
Italijanska vlada je odpravila tudi šestmesečno omejitev za t. i. super covidno potrdilo, ki potrjuje, da je oseba polno cepljena proti covidu-19 ali da je v zadnjih šestih mesecih prebolela covid-19. Prav tako je vlada prepolovila dolžino časa, ki ga morajo necepljeni ljudje preživeti v karanteni po tesnem stiku z okuženo osebo z deset na pet dni. Poleg tega od petka v belih regijah, kjer je nizko tveganje za okužbo z novim koronavirusom, na prostem zaščitne maske ne bodo več obvezne.
V petek se bodo v belih regijah ponovno lahko odprli tudi nočni klubi. Ti bodo lahko 50-odstotno zasedeni, stranke pa bodo morale imeti potrdilo o cepljenju ali prebolelosti ter nositi zaščitne maske, izjema bo velja za plesišča in pri mizah.
Po podatkih spletne strani Worldometer se je v Italiji v nedeljo povprečno število novih okužb v zadnjih sedmih dneh prvič od začetka januarja znižalo pod 100.000. V zadnjem dnevu so okužbo potrdili pri nekaj manj kot 80.000 prebivalcih.
Izrael opušča covidna potrdila
Od danes dalje pa v Izraelu velja, da covidna potrdila niso več obvezna z izjemo večjih dogodkov, kot so poroke. To dejansko pomeni, da lahko poslej vsakdo obišče restavracijo, kino ali hotel brez covidnega potrdila ali dokazila o negativnem testu na novi koronavirus. Sprememba pravil pomeni tudi, da necepljenim osebam ob odhodu iz Izraela ne bo več treba dokazovati, da so njihovi testi na novi koronavirus negativni.
Do ublažitve ukrepov v Izraelu prihaja kljub temu, da se trenutno v bolnišnicah zdravi več kot 1200 covidnih bolnikov, kar je največ do začetka pandemije v državi z 9,4 milijona prebivalci.
V Izraelu so v nedeljo potrdili 33.394 novih okužb z novim koronavirusom, kar je bistveno manj od prejšnjih vrhuncev, ko so v enem dnevu dosegli tudi do 85.000 novih okužb.
Avstralija po skoraj dveh letih odpira meje, a le za polno cepljene turiste
Po tem, ko je avstralska vlada v decembru sklenila, da odpravi zaprtja med zveznimi državami, so zdaj naredili korak dlje pri odpravljanju ukrepov v luči pandemije covida-19. Prvič po marcu 2020 namreč spet odpirajo svoje meje, vendar le za polno cepljene turiste, poroča Reuters.
Da bo na ta način 13. gospodarsko najuspešnejša država na svetu turističnemu sektorju "končno pustila dihati", pišejo svetovni mediji. Avstralske meje so bile sicer pred kratkim že odprte za tako imenovane "potovalne mehurčke", to pomeni za državljane nekaterih izbranih držav, denimo Nove Zelandije. Z 21. februarjem pa bo potovanje v deželo tam spodaj tako spet mogoče za vse. "Če ste polno cepljeni, vas spet z veseljem pričakujemo pri nas," je ob tem, ko je napovedal odprtje mej, dejal avstralski premier Scott Morrison.
Napovedanega odprtja mej so najbolj veseli v turističnem sektorju. "Naša panoga je na kolenih," je po poročanju Reutersa dejal generalni direktor avstralskega sveta za turizem Peter Shelley. "Končno nas bodo pustili dihati, smo tik pred propadom," je dodal.
Izvršna direktorica Foruma za turizem in promet Margy Osmond je medtem dejala, da so nad ponovnim odprtjem navdušeni, vendar bodo potrebovali izdatno pomoč države, da bo Avstralija kot destinacija za turiste spet konkurenčna ostalim velesilam. "Ni dovolj samo odpreti meje," je poudarila.
Po podatkih avstralskih organizacij naj bi bile izgube v turizmu od začetka pandemije do danes enormne, ocenjene so na kar 88,7 milijarde evrov. Turistični sektor je v "predcovidni sezoni" 2018/19 prinesel 27,6 milijarde evrov, v sezoni 2020/21 pa le 0,8 milijarde evrov.
Avstralija se sicer dokaj uspešno bori proti covidu-19, čeprav je število potrjenih primerov z različico omikron, tako kot drugod po svetu, znova v porastu. Od začetka pandemije so v državi skupno zabeležili približno 2,4 milijona primerov, umrlo pa je "le" 4248 ljudi. Precepljenih je 90 odstotkov prebivalstva, starejšega od 16 let.
Grčija in Portugalska rahljata omejitve za vstop v državo
Potnikom, ki so bili v celoti cepljeni proti covidu-19 ali so pred kratkim preboleli, pa od danes pri vstopu na Portugalsko ne bo več treba predložiti dokazila o nedavnem negativnem testu. Prav tako je od danes olajšano tudi potovanje v Grčijo, saj Atene od cepljenih oseb, ki želijo vstopiti v državo, ne bodo več zahtevale negativnih testov.
Za vstop v Portugalsko bo tako po novem zadostovalo dokazilo o popolnem cepljenju v skladu s pravili Evropske unije ali potrdilo, da je oseba v zadnjih šestih mesecih prebolela covid-1.
Prejšnji predpis, ki je začel veljati 1. decembra lani, je od vseh obiskovalcev Portugalske, starejših od 12 let, zahteval, da predložijo dokazilo o nedavnem negativnem testu na novi koronaviruso. Lizbona je to pravila uvedla ob razglasitvi izrednih razmer v državi zaradi covid-19.
Medtem so grške oblasti sporočile, da od danes naprej za vstop v državo zadostuje evropsko digitalno potrdilo o cepljenju.
Pred tem je Grčija decembra uvedla zahtevo po dodatnem testiranju za cepljene potnike z namenom, da omeji širjenje okužb z novim koronavirusom. Takrat so enostransko potezo Aten kritizirale druge države EU.
Za necepljene potnike pa vseeno velja, da morajo ob vstopu v Grčijo še vedno imeti negativen PCR test, ki ni starejši od 72 ur, ali negativen hitri antigenski test, ki ni starejši od 24 ur. Enako velja tudi za potnike, katerih potrdilo o cepljenju v njihovi državi ni več veljavno.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.