Tujina

Avstralski reševalci rešili 94 nasedlih kitov

Hobart, 25. 09. 2020 10.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Tadeja Voščun, STA
Komentarji
0

Reševalci so potrdili, da so doslej rešili 94 kitov, ki so ta teden nasedli na zahodni obali Tasmanije. Upajo, da jim bo uspelo rešiti še preostalih 12 do 20 nasedlih mrkih pliskavk, čeprav so reševalci po štirih dneh reševanja že izčrpani, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot smo že poročali je pri kraju Macquarie Harbour na Tasmaniji nasedlo kakih 500 mrkih pliskavk. Večina jih je poginila. Oblasti so v sprva sporočile, da je poginilo 380 kitov, kasneje so to številko znižale na 350. Reševalci so se osredotočali na živali z največ možnostmi za preživetje. 

Doslej so jih rešili 94. Na območju je živih še med 12 in 20 kitov in reševalci upajo, da jim jih bo uspelo rešiti, čeprav so že izčrpani od napornega in dolgotrajnega reševanja. "Mislim, da so že vsi utrujeni. Za njimi so dolgi dnevi," je dejal Nic Deka, nadzornik v podjetju, ki skrbi za nacionalne parke in divje živali na Tasmaniji.

Mrke pliskavke so nasedle na odročnem, težko prehodnem in zelo redko poseljenem območju. Nedostopnost peščene obale je oteževala njihovo reševanje. Nekatere živali so bile tudi prevelike za reševanje ali pa so bile na pretežko dostopnih območjih. Mrke pliskavke so lahko velike do sedem metrov in tehtajo do tri tone.

Guardian poroča, da so veterinarji, ki so prisotni v pristanišču priporočili evtanazijo štirih dolgoplavutih pliskavk. "To so živali, ki smo jim dali priložnost in jih poskušali rešiti, vendar jim ni šlo dobro. Dejanje je povsem razumljivo od situacije, v kateri so se znašli," je pojasnil Dr. Cris Carlyon, biolog programa za ohranjanje morskega sveta. Tiskovni predstavnik tasmanijskega oddelka za parke, vodo in okolje je v izjavi dejal: "Evtanazija se izvede s strelnim orožjem s prilagojenim strelivom. To je v skladu z najboljšo svetovno prakso za evtanaziranje kitov te vrste." Strokovnjaki bodo kmalu začeli z obale odstranjevati več sto trupel nasedlih kitov. V globoko vodo jih bodo odvlekli s čolni in baržami, ta postopek pa bi lahko trajal več dni.  

Obsežno reševanje kitov na Tasmaniji.
Obsežno reševanje kitov na Tasmaniji. FOTO: AP

Zakaj so kiti prišli na obalo, ni znano. Najpogosteje sicer nasedajo prav mrke pliskavke, za katere je značilna tesna medsebojna povezanost. Gre za največje nasedanje kitov doslej. Tudi tokratni pogin mrkih pliskavk velja za rekordnega.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.