Fejzulai Kujtim je imel albanske korenine ter tako avstrijsko kot tudi državljanstvo Severne Makedonije. Avstrijske oblasti so ga opisale kot 20-letnega islamističnega terorista, ki je bil decembra lani predčasno pogojno izpuščen iz zapora, saj so ga obravnavali kot mladega odraslega. Obsojen je bil na 22 mesecev kazni, saj je želel odpotovati v Sirijo, da bi se tam pridružil Islamski državi.
Avstrijski policisti, ki preiskujejo ponedeljkov krvavi napad na Dunaju, v katerem so umrle štiri osebe, več kot 20 pa je bilo ranjenih, so do zdaj opravili 18 hišnih preiskav ter 16 aretacij. Prav danes so v rojstnem mestu strelca – Sankt Pölten – prijeli še dva moška, stara med 20 in 25 let, poroča ORF. Eden od njiju ima korenine v Severni Makedoniji, drugi pa je Čečen. Oba sta v preteklosti imela stike s Kujtimom.
Dve aretaciji, povezani z napadom, so opravili tudi policisti v Švici. Kot je povedala švicarska pravosodna ministrica Karin Keller-Sutter, je dvojica švicarskih državljanov prijateljevala s strelcem. "Trojica se je srečala tudi v živo," je povedala. Kot so potrdili na vrhovnem tožilstvu v Zürichu, sta bila oba v preteklosti že pod drobnogledom organov pregona.
Napadalec je na Slovaškem poskušal kupiti strelivo
Slovaška policija je medtem danes sporočila, da je 20-letni napadalec julija letos pripotoval k njim in tam poskušal kupiti strelivo za kalašnikovko. Poskus naj bi se mu izjalovil, ker ni imel orožnega lista, tako da se je v Avstrijo moral vrniti praznih rok, poročajo nemški mediji. Kot pravijo, so takrat o tem obvestili avstrijske kolege.
Notranji minister: Napadalec je bil en sam
Čeprav je policija dan po napadu še iskala sostorilce, danes verjamejo, da je strelec morda napad izvedel sam. Notranji minister Karl Nehammer je dejal, da nič ne kaže na to, da bi bil vpleten tudi drugi napadalec. Ali je bila cilj napada sinagoga v središču mesta, pred katero je streljal, pa še ni znano. Policija še vedno pregleduje več kot 20.000 videov dogajanja, ki so jih ljudje posneli z mobilnimi telefoni.
Nehammer je na popoldanski novinarski konferenci povedal, da je slovaška obveščevalna služba avstrijski urad za zaščito ustave in boj proti terorizmu BVT obvestila, da je želel Fejzulai kupiti strelivo na Slovaškem, poroča STA. "Očitno je šlo v korakih, ki so sledili, nekaj narobe," je poudaril. Za slabo delovanje BVT je okrivil svojega predhodnika Herberta Kickla iz vrst skrajno desnih svobodnjakov (FPÖ). V času njegovega ministrovanja je agencija "utrpela trajno škodo oziroma je bila uničena", je dejal. Zavzel se je za vzpostavitev neodvisne komisije, ki bo to preiskala. To bo predlagal tudi na zasedanju sveta za nacionalno varnost, ki poteka na Dunaju.
Notranji minister je povedal še, da so med aretiranimi tudi takšni, ki imajo migracijsko ozadje, nekateri nimajo avstrijskega državljanstva. Stari so od 18 do 28 let.
Odgovornost za napad je sicer prevzela Islamska država, a trditve ni podprla z dokazi.
Odvetnik: Nihče si ni mislil, da je sposoben tega
Odvetnik Nikolaus Rast, ki je Kujtima zastopal leta 2019, je za CNN povedal, da je bil tih, introvertiran tip človeka. "Nazadnje sem ga videl pred več kot letom dni. Ko sem ga poznal, je deloval kot izgubljena duša, ki še išče svoje mesto. Nihče si ni mislil, da je sposoben česa takšnega, saj bi mu, če bi kdo kaj posumil, to dejanje preprečili. V Avstriji imamo glede tega sistem, ki deluje dobro," je dejal.
Kdo so bile žrtve?
Avstrijski kancler Sebastian Kurz, ki je napad označil za "sovraštvo do našega načina življenja, do naše demokracije", je povedal, da so bile štiri žrtve starejši moški in starejša ženska, mlajši moški ter natakarica v enem izmed lokalov. Kot poroča BBC, pa je o žrtvah za zdaj znano naslednje: ustreljena je bila 24-letna Nemka, natakarica v restavraciji na Ruprechtsplatuzu. Njeno smrt je potrdilo tudi nemško zunanje ministrstvo. 21-letni moški, državljan Severne Makedonije, je bil ustreljen blizu Fleischmarkta. 39-letni Avstrijec je bil ubit pred restavracijo s hitro prehrano na Schwedenplatzu. 44-letna Avstrijka pa je po hudih poškodbah umrla v bolnišnici.
V napadu je bilo ranjenih 23 ljudi, starih med 21 in 43 let. 13 jih ima strelne rane, stanje sedmih je še vedno resno. Večinoma gre za Avstrijce, med njimi pa so tudi državljani Nemčije, Slovaške in Luksemburga, Afganistana ter Bosne in Hercegovine, so pojasnili na dunajski policiji.
Življenje na Dunaju se vrača, šole so spet odprte
Napad se je zgodil v ponedeljek zvečer ob 20. uri, tik pred delnim zaprtjem javnega življenja v Avstriji zaradi epidemije covida-19, in sicer nasproti glavne sinagoge v ulici po imenu Seitenstettengasse. Napadalca, oboroženega z avtomatsko puško, pištolo in mačeto, so policisti ubili ob 20.09, identificirali pa so šest lokacij, kjer je streljal.
Življenje na Dunaju se zdaj počasi vrača v stare tirnice, med drugim so znova odprte šole. Ljudje se počasi vračajo na ulice, čeprav jih zaradi ukrepov proti širjenju novega koronavirusa veliko dela od doma. V Avstriji so zastave spustili na pol droga, saj se je začelo tridnevno žalovanje.
Dunajski mestni senat se je dopoldne sestal na posebni seji, na kateri je med drugim z minuto molka obeležil spomin na ponedeljkove žrtve. Dunajski župan Michael Ludwig je izrazil sožalje svojcem ubitih in ranjenim v napadu. Kot je zatrdil, ne bodo dovolili, da bi jih to teroristično dejanje spravilo na kolena.
Izrazi sožalja z vsega sveta
Izrazi sožalja in solidarnosti na Dunaj z vsega sveta prihajajo že od ponedeljka zvečer, danes med drugim iz Španije, Nizozemske in Belgije.
Žrtev terorističnih napadov na Dunaju in pred tem v francoski Nici se je danes nova spomnil tudi papež Frančišek, ki je na splošni avdienci ocenil, da skušajo ti "z nasiljem in sovraštvom uničiti bratsko sodelovanje med religijami". V Evropi se po njegovih besedah širijo vse okrutnejše oblike terorizma, še posebej je omenil napade v Avstriji in Franciji. Označil jih je za "obžalovanja vredne dogodke, ki poskušajo z nasiljem in sovraštvom spodkopati bratsko sodelovanje med religijami."
"Konec nasilju! Skupaj moramo ponovno zgraditi mir in bratstvo. Samo ljubezen lahko izbriše sovraštvo," je poudaril.
Trije junaki dneva groze na Dunaju
Recep Gultekin in Mikail Özen sta bila dva izmed treh izpostavljenih junakov 2. novembra, zato so ju povabili na turško veleposlaništvo na Dunaju in se jima zahvalili za pomoč. Poskrbela sta namreč za umik ranjenega policista na varno, potem ko mu je Palestinec Osama Joda nudil prvo pomoč.
23-letni Joda je delal v bližnjem McDonaldsu in je ravno prenašal hrano v restavracijo, ko je začel napadalec streljati na mimoidoče. Ko sta dva policista na redni patrulji priskočila na pomoč, je enega izmed njiju zadela krogla.
"Potegnil sem ga za betonsko klop in poskušal ustaviti krvavitev. Kri je bila povsod," je povedal Joda. Napadalec je nadaljeval pot, Joda pa je s pomočjo Özena in Gultekina policista umaknil na varno. Pred tem je slednji že odnesel ranjeno žensko v restavracijo. Tudi on je bil ustreljen v zadnji del noge, a so mu rano hitro oskrbeli.
KOMENTARJI (356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.