Italija in Nemčija se sedaj trudita pridobiti podporo drugih članic EU, je ta teden v Bruslju povedal italijanski minister za industrijo Adolfo Urso. Skupina enako mislečih želi spodbuditi razmislek o ukinitvi prepovedi prodaje bencinskih in dizelskih modelov od leta 2035.
Kot glavni razlog navajajo dejstvo, da "dejanska ničelna omejitev emisij izpušnih plinov ne bo dosežena", zato nameravata Italija in Nemčija predlagati, da bi zakonodajo pregledali že na začetku prihodnjega leta in ne konec leta 2026, kot predvideva zakonodajna klavzula.
Lani so namreč na ravni EU sprejeli časovnico za zmanjševanje emisij, ki predvideva, da se bodo po letu 2035 v EU lahko prodajali le avtomobili in kombiji, ki ne bodo izpuščali nobenega CO2, kar v praksi pomeni dejansko prepoved bencinskih in dizelskih modelov. V zadnjem trenutku so prav ob zahtevi Nemčije sprejeli še klavzulo, da bi leta 2026 pregledali in preučili morebitno nadaljnjo registracijo avtomobilov, ki naj bi jih poganjala sintetična nizkoogljična goriva. S tem bi lahko zamaknili odlog prepovedi za motorje z notranjim izgorevanjem. Italija in Nemčija sedaj predlagata, da to klavzulo pregledajo še pred letom 2026.
Italijanski minister je ob tem kritičen in oster, da je evropska avtomobilska industrija propadla in napovedal, da bo v tem segmentu industrije odpuščenih več deset tisoč delavcev, če EU ne bo spremenila svoje vizije na področju avtomobilizma.
Urso zato Uniji kot eno od možnosti predlaga, da ohrani načrtovan cilj, a hkrati ustvari pogoje, ki bodo avtomobilski industriji omogočili, da jih doseže. Tak pristop podpira tudi Nemčija. "Če ali ko nam tega ne bo uspelo doseči, bomo morali cilje priložiti," je ocenil nemški gospodarski minister Robert Habeck.
Že pred meseci je sicer tudi italijanska predsednica vlade Giorgia Meloni zavrnila predlog o prepovedi od leta 2035 in ga označila kot "ideološko norost".
Občuten padec novo registriranih vozil, še posebej električnih
Avgusta je vplivna skupina ACEA, ki združuje evropske proizvajalce avtomobilov, med drugim BMW, Ford, Renault, Volkswagen in Volvo, opozorila, da je število registracij novih avtomobilov avgusta padlo pod 644.000, kar je več kot 18-odstotni padec v primerjavi z avgustom lani.
Medtem je tudi prodaja električnih avtomobilov dosegla največji sorazmerni padec, saj se je tržni delež z lanskih 21 odstotkov zmanjšal za skoraj tretjino.
"Nimamo ključnih pogojev, da bi lahko zagotovili prilagoditve in proizvodnjo vozil brez emisij. Manjkajo nam infrastruktura za polnjenje, tudi z vodikom, konkurenčno proizvodno okolje, cenovno dostopna zelena energija, davčne spodbude in olajšave ter varna dobava surovin, vodika in baterij," so sporočili iz ACEA.
Trenutne evropske zahteve od proizvajalcev namreč zahtevajo, da povprečne emisije vseh avtomobilov, ki jih prodajo v določenem letu, ne presegajo 115,1 grama na kilometer. Prihodnje leto bo meja še nižja, in sicer pri 93,6 grama. Industrija opozarja, da bo mejo težko, če ne skorajda nemogoče, doseči, saj se prodaja električnih avtomobilov na trgu, kjer prevladujejo modeli SUV, zmanjšuje. Če emisijskih mej ne bodo dosegli, jih čakajo milijardne globe. Izvršni direktor Renaulta in vodja lobija proizvajalcev avtomobilov ACEA je opozoril, da bi lahko globe prihodnje leto znašale 15 milijard evrov, poroča Politico. ACEA zato EU poziva, naj urgentno uvede ukrepe za pomoč.
Bo nova komisija sestavljana pravočasno? Roki so izjemno kratki
A kot se zdi, Evropska komisija prav veliko posluha nima, saj je prepričana, da je za težave vsaj delno kriva industrija sama. Kot je za Euronews povedal njihov predstavnik, so bile meje o omejitvi emisij določene že pred leti. Cilje za leto 2025 so sprejeli leta 2019. "Te politike smo oblikovali tako, da ima industrija čas, da se nanje prilagodi," na pozive k zamiku odgovarja komisija.
Stališče komisije zagovarja tudi industrijski sektor proizvajalcev generatorjev in baterij, ki za elektrifikacijo evropskega energetskega sistema po trenutnih časovnicah močno lobira pri EU. Kritiki tudi trdijo, da so evropske avtomobilistične znamke popolnoma sposobne doseči zastavljene cilje in da letošnje upočasnjevanje prodaje električnih vozil izkoriščajo za nadaljnje uveljavljanje vozil na fosilna goriva.
Na drugi strani želi avtomobilski lobi pregled zakonodaje iz leta 2026 premakniti na 2025 tudi zaradi težkih tovornih vozil, ki so prav tako del sheme o zmanjšanju emisij.
Toda tudi če bo Italiji uspelo sestaviti koalicijo, ki bo prestavila pregled zakonodaje z leta 2026 na leto 2025, ni jasno, ali ga bodo zakonodajalci lahko dokončali v predlaganem časovnem okviru. Poznavalci namreč opozarjajo, da je skorajda nemogoče, saj nova komisija ne bo imenovana niti do konca tega leta, še poroča Politico.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.