Tujina

Bela hiša: Evropa je inkubator za terorizem

07. 05. 2026 11.54 2 min branja 89

Donald Trump

Strategija boja proti terorizmu, ki jo je vlada Donalda Trumpa predstavila v sredo, se bo osredotočila na levičarske nasilne sekularne skupine, za katere vladni uradniki trdijo, da so odgovorne za večino politično motiviranih umorov in drugega nasilja. Evropo strategija opisuje kot inkubator za terorizem, povezan z množičnimi migracijami.

Sebastian Gorka
Sebastian Gorka
FOTO: AP

Nacionalna strategija za boj proti terorizmu bo dajala prednost hitri identifikaciji in nevtralizaciji nasilnih sekularnih političnih skupin, katerih ideologija je med drugim protiameriška ali anarhistična, je v sredo med telefonskim pogovorom z novinarji dejal direktor za boj proti terorizmu v svetu za nacionalno varnost Sebastian Gorka.

"V ZDA ne bomo dopustili politično motiviranega nasilja s katere koli strani političnega spektra. A žalostna resnica je, da je v zadnjih letih levica na svojem računu imela veliko več politično motiviranih umorov ali poskusov umorov kot desnica. Uporabili bomo vsa ustavna sredstva, da jih bomo odkrili, identificirali njihove člane, njihove vezi z mednarodnimi organizacijami, kot je Antifa, in jih kazensko preganjali, preden lahko poškodujejo ali ubijejo nedolžne ljudi," je dejal Gorka.

Ameriški predsednik Donald Trump je septembra lani z izvršnim ukazom levo aktivistično gibanje Antifa označil za teroristično organizacijo. Med najbolj odmevnimi napadi, ki jih ameriška vlada pripisuje levičarjem, so bili lani umor desničarskega aktivista Charlieja Kirka in poskusi atentatov na Trumpa.

Napad na Charlieja Kirka
Napad na Charlieja Kirka
FOTO: AP

Leto 2025 je bilo prvo v zadnjih več kot 30 letih, ko je število napadov levice preseglo število napadov skrajne desnice, je pokazala analiza Centra za strateške in mednarodne študije (CSIS).

"Porast levičarskih napadov zasluži večjo pozornost, vendar je upad desničarskih napadov verjetno začasen in tudi ta zahteva odziv vlade," so zapisali avtorji analize.

Analiza CSIS kaže še, da so v zadnjih desetih letih desničarski skrajneži v ZDA izvedli 152 napadov in ubili 112 ljudi. Levičarji so izvedli 35 napadov in ubili 13 ljudi. Napadi, navdihnjeni s skrajno razlago islama, so v tem času zahtevali 82 življenj.

Prav tako večjo pozornost kot skrajno islamskim gibanjem strategija namenja tudi mamilarskim kartelom, za katere je Gorka dejal, da jih je v ZDA spustila prejšnja vlada Joeja Bidna, šele nato pa sledita Islamska država in Al Kaida.

Ameriška vojska že od lani ubija ljudi na čolnih v Karibih in vzhodnem Tihem oceanu, za katere trdi, da prevažajo mamila v ZDA, Trump pa je številne kartele razglasil za teroristične organizacije.

Ostre besede strategija namenja tudi Evropi. "Jasno je, da vse dobro organizirane sovražne skupine izkoriščajo odprte meje in povezane globalistične ideje. Bolj kot se te tuje kulture razraščajo in dlje kot vztrajajo trenutne evropske politike, več terorizma je zagotovljenega," piše v strategiji.

Gorka je k temu dodal, da mora Evropa "kot rojstni kraj zahodne kulture in vrednot takoj ukrepati in ustaviti svoj namerni padec", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

KOMENTARJI89

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
08. 05. 2026 12.00
Evropi se je odpeljalo. Hvala bogu za Trumpa.
lili88
08. 05. 2026 16.18
ZDA so vzrok migracijam v Evropo.
borjac
08. 05. 2026 10.10
Terorizem v svetu se pojavlja povsod v celem Svetu , brezvezno je metanje krivde na Evropo , kajti še največ terorizma je v ZDA , uničevanje domov ljudem Irak , Sirija , Gaza , Libanon , Iran , v navezi z Trumpovim gospodarjem Netanjahujem je pripeljalo do milijonov brezupnih beguncev , TAM PA SE RODI TERORIZEM , krvavi odpor z morjenjem ljudi brez krivde , tam ribarijo teroristi , pri ljudeh ki nimajo življenja , ... terorizem pa povzročajo tudi izjave Voditeljev , Trump napada Papeža , njegovi največji zavezniki Židje pa izvajajo terorizem , nad krščanskimi simboli , pljuvanje cerkev , razbijanje kipov , .... in sedaj še napad na nemočno Nuno , ki je hodila po cesti .... Netanjahu in Židje sovražijo Kristjane , od stare biblije naprej je to zapisano , Kristus je delal škodo Židovskemu plenjenju premoženja , Kristusov nauk je pomagati svojemu bližnjemu .....pa je končal na križu , in sedaj po potezah Židovskega posvojenca Trumpa , ki napada z LAŽMI papeža , Židje izvajajo terorizem proti Kristjanom , vojaki in civilisti , Trump nam o terorizmu nima kaj soliti pameti , le kako ??? ko pa pobijajo ljudi po cestah , po strelskih pohodih ... umorjenih otrocih .
Zmaga Ukrajini .
07. 05. 2026 21.21
Pa kdo normalen bo še poslušal te zblojence?! Novinarji ga kar naprej navajate samo zato, da "kurite folk". Šele, ko bo povedal kaj smiselnega ga citirajte. Dotlej pa naj sam živi v svojem norem trampljevem svetu s svojo zblojenimo administracijo. Niti en od teh ni normalen. Še nekako najbolj se temu približa rubio, pa še ta bo rekel tako, kot mu bo glavni cirkusant ukazal. Očitno se ne zaveda, da mu ta taktika ne bo prinesla mesta predsednika kdaj v prihodnosti. Še vsak bližnji trampljev sodelavec je potem izginil in postal političen mrtvak - Pence, Bannon, Scaramucci (ta naj bi v prihodnje celo kandidiral),... Res patetično, da o političnem nasilju hobca klovn, ki redno strelja na čolne v karibskem morju brez, da bi bilo jasno kdo so sploh ti ljudje v čolnih. In zdaj bo ta idio_ Evropo učil mednarodnega prava??? 🤣🤣🤣 Da o migracijah ne govorim - ima same uvožence okrog sebe, vključno z njegovo ženo, z vensovo ženo (vens pravzaprav ne ve katerega spola in katere vere je), ... pravzaprav je tudi sam uvoženec. In cela Amerika je nastala z migracijami, avtohtonega prebivalstva (native Americans) je samo še za vzorec. Enostavno je prebutast, da bi lahko o čemerkoli razpredal. Novinarji mu po nepotrebnem dajete moč in zagon.
Zmaga Ukrajini .
07. 05. 2026 21.22
Raje naj sebe pogleda - Bela hiša je postala cirkus. Dobesedno.
mmickica
07. 05. 2026 20.52
Na zalost ima prav.
Wolfman
07. 05. 2026 19.17
Res je bila inkubator terorizma 100 let nazaj pa je slikar na hiter zrihtal zadevo.
ROMELS
07. 05. 2026 18.34
Trump ima čisto prav. Levica v evropi producira ekstremiste iz orienta.
Sixten Malmerfelt
07. 05. 2026 18.27
Zblojen oranžni klovn!
cool1
07. 05. 2026 18.23
Trump , ki je greznica laži in zavajanja naj raje ne daje nobenih izjav o EU, saj to kar dela on v USA, ni jasno in ne razume nihče, še tisti njegovi podporniki ne....
anatomija
07. 05. 2026 18.21
ko je Jezus rekel . "Oprosti jim oče , saj ne vedo kaj delajo " je imel gotovo v glavi Trumpa in njegove sodelavce
delfina
07. 05. 2026 16.11
Takšne izjave daje Trump, ki je največji terorist in bi rad teroriziral ves svet.
SDS-NSi-Butale
07. 05. 2026 15.57
Kdaj bo oranžni stopil pred sodnika zaradi terirističnega napada na Kapitol?
M_teoretik
07. 05. 2026 15.52
Od poraza z Iranom se mu čist fuzla!?
sh4dyl4dy
07. 05. 2026 15.25
Prav ima.
Dobro opazujem
07. 05. 2026 15.23
Ubogi narcisek, saj vec ne ve kaj blebeta.
Wolfman
07. 05. 2026 15.02
Kaj ta človek vse počne za Izrael, pa to ni res! Verjetno naše proizraelske voditeljice glasno pozdravljajo služabnika pekla!
alicante1234
07. 05. 2026 14.58
Kdo je ustvaril ISIS, Al Kajdo... - proxy vojske, ki se pošiljajo na teren, ki je prevroč za konvencionalno vojsko. Glavnega terorističnega glavorezca, ki je sedaj vodi Sirijo pa sprejemate v Beli hiši.
MladInPerspektiven
07. 05. 2026 18.55
Žal ofce še vedno ne dojamejo, da za dosego svojih ciljev Izrael in ZDA najbrž še katera večja država bodo naredile vse da se nekje zakuha in bodo imele korist. Znano je že da od 2SV je CIA z plačenci strmoglavila voditelje, pobijala da je bilo videti da je nekdo drug in še takih zadev. Zato pa naj bo celotno človeštvo sram, da NISMO zmogli zaščititi in dati podporo ŽVIŽGAČEM med njimi Edward Snowden in ljudem kot je Julian Paul Assange kateri so pokazali na POKVARJENOST KAPITALA pa se je trudil zastojn
miabi
07. 05. 2026 14.55
ZDA inkubator vojn, in terorizma v Evropi, ki je posledica migracij zaradi vojn, ki so jih sprožile ZDA. In bravo leve stranke, ki ji je mar za človeka ne samo za bogataše.
miabi
07. 05. 2026 14.18
Tramp začne vojne, migranti v Evropo in potem je Evropa kriva? A res? Raje naj Američani pospravijo s takimi politiki in Svet bo lepši. Pa naj še plačajo za vso škodo, ki je posledica njihovih vojn, vsem prizadetim državam. Trump je egoistični vojni dobičkar.
Kimberley Echo
07. 05. 2026 14.28
Evropa je sodelovala v vojnah v Siriji, Libiji, Afganistanu, Iraku in še kje. Ni Evropa nedolžna.
Zmaga Moke
07. 05. 2026 14.06
ZDA pa za neumnosti.
Yon Dan
07. 05. 2026 14.00
TRUMP KAZNUJE NEZAKONITEGA PRISELJENCA $1.8M ZA ZAVRAČANJE SELF-DEPORT - $36B V SKUPNI KAZNI KOPIČENJE Ministrstvo za notranje zadeve jih kaznuje z do 1.000 dolarji na dan. Skupno število izrečenih kazni: 1,5 milijona evrov (v letu 2016 je bilo izrečenih 1,5 milijona evrov): USD in še narašča. Ni več igre. Dokončna odredba o odstranitvi ni bila upoštevana? Računi se vsak dan kopičijo. Premoženje je zaseženo, plače obdavčene. Tako je videti pravo izvrševanje. Stare prevare z odprtimi mejami je konec. Plačajte ali pa se umaknite. BRAVO TRUMP!
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763