Nazaj v šole si želijo učenci, poučevanja na daljavo so naveličani učitelji, izmučeni starši zahtevajo od lokalnih oblasti, naj jim vendar povedo, ali jih tudi jeseni čaka naporno usklajevanje svojih služb in domačega šolanja ali se bodo vrnili k približni normalnosti. Težava je, ker nihče nima jasnega odgovora. V zvezni državi Missouri so bili prepričani, da obvladujejo širjenje koronavirusa, tako da so dovolili delovanje krščanskih športnih taborov Kanakuk za mlade. Celo lokalni strokovnjaki za javno zdravje so menili, da bosta ohranjanje varne razdalje med udeleženci in prepoved zunanjih obiskov dovolj za preprečevanje širjenja okužb. A so se motili. Enega od taborov v bližini kraja Branson so morali zapreti, potem ko so testi pokazali, da se je okužilo najmanj 82 udeležencev, voditeljev in drugega osebja.
Dr. Randalla Williamsa, ministra za zdravje v konservativni zvezni državi Missouri, to ni zmotilo in je v začetku tedna še vedno zagotavljal, da drugih taborov ne bodo zaprli, saj je "šola izjemno pomembna za otroke, prav tako menimo, da so pomembni tudi tabori". Podobne zgodbe prihajajo iz drugih delov ZDA, kjer so tabori za otroke še dovoljeni (nekatere zvezne države, denimo Oregon, New York, New Jersey in Connecticut so jih prepovedale). Zato mnogi starši otrok ne pošiljajo na poletno taborjenje, pa čeprav so ga že plačali. "Izgubili smo 300 dolarjev, toda strah nas je bilo, da je tveganje preveliko," je za Associated Press dejala Tara Carlson iz Nebraske, potem ko sta 9-letni sin in 6-letna hčerka zadnji hip ostala doma. Po njenih besedah verjame, da so ukrepi v taboru ustrezni, toda "ne zaupam drugim družinam, da spoštujejo vse nasvete", je pojasnila odločitev.
Upor proti političnim pritiskom
Poletni tabori potekajo na prostem, šolski pouk pa v učilnicah, ki so še posebej v javnih šolah pogosto prenatrpane, s preslabim zračenjem in brez potrebnih sredstev, da se prilagodijo smernicam, ki jih svetuje zvezno Središče za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC). To je razjezilo Trumpa, da je strokovnjake ošvrknil prek Twiterja s svojo analizo o "strogih in dragih napotkih", ki od šol zahtevajo "zelo nepraktične reči". Težava je, da ne gre le za eno od številnih opletanj prek družbenih omrežij, ampak za mnenje predsednika države. Zato je še isti dan podpredsednik Mike Pence, ki vodi delovno skupino Bele hiše za boj proti pandemiji, razglasil, da po predsednikovem mnenju "smernice ne smejo biti prestroge, to je pa razlog, da bo CDC prihodnji teden objavil nov nabor orodij".
Trump nima neposrednega vpliva na delo šol, saj jih upravlja vsaka zvezna država zase. Toda svoje stališče je podkrepil z grožnjo, da bo ustavil zvezno pomoč šolam, ki ne bodo upoštevale njegovih želja. Vrh CDC je še pred predsednikovim posredovanjem napovedal revizijo smernic, saj so številni ravnatelji sporočali, da preprosto nimajo prostora za mize, ločene dva metra druga od druge. Ali pa denarja za prenovo prezračevalnih naprav, tako da bi ustrezala merilom za varno učenje. Tako ponekod razmišljajo o nekakšnem hibridnem modelu, po katerem bi se učenci dela tedna učili v učilnicah, del pa bi še naprej potekal kot spletno izobraževanje, kot je napovedal župan New Yorka Bill de Blasio.
Vodja šolskega okrožja v Los Angelesu je ravnatelje celo opozoril, naj bodo pripravljeni na prazne šole jeseni in nadaljevanje pouka na daljavo. Kalifornija, predvsem pa njen jug, se namreč sooča s skokovitim naraščanjem števila okuženih v zadnjih dveh tednih. A vsi niso tako previdni, politizacija pandemije povzroča, da je denimo republikanski guverner Floride Ron DeSantis ukazal petdnevni šolski teden, kljub temu, da je njegova zvezna država prav zaradi hitenja z odpravljanjem ukrepov postala novo žarišče za okužbe. Hitro so se mu uprli nekateri upravniki šolskih okrožij, Robert Runcie iz okrožja Broward je dejal, da "ne bom nikoli ogrozil zdravja" učencev, učiteljev in drugega osebja. Tudi predstojnik največjega okrožja Miami-Dade Alberto Carvalho je napovedal, da ne bo razmišljal o delovanju šol, dokler se število novih okužb ne bo zmanjšalo.
Poplavo lahko ustavi le skupnost
Strokovnjaki menijo, da nima smisla uvajati enakih pravil za vse in da se je treba prilagajati razmeram v posamezni zvezni državi ali celo okrožju. Podeželska območja z nizkim deležem okuženih bodo verjetno imela manj težav in pomislekov z odpiranjem šolskih vrat, kot pa gosto poseljene urbane četrti s številnimi primeri okužb. Direktor CDC Robert Redfield je skušal omiliti kritike predsednika in je dejal, da imata oba enak cilj, odpreti šole. Hkrati pa je poudaril, da morajo ubrati različne korake, "ni določeno, kaj pomeni odprto, lahko je kakršnakoli oblika, ki so jo šole izberejo". A ima šolska ministrica Betsy DeVos, ki si je položaj prislužila predvsem z donacijami Trumpu in stranki, drugačno mnenje. Po njenih besedah "morajo biti šole v celoti odprte in v celoti delujoče".
Zvezna vlada podobno pritiska na univerze, Trump je napadel prestižni Harvard, ker je predavanja prenesel na splet. Njegovi uradniki za politiko priseljevanja pa so lonček pristavili z določilom, da vize za tuje študente ne bodo veljavne, če vsaj del njihovega študija ne bo potekal v predavalnicah. Šolnine za tuje študente so pomemben vir denarja za ameriške univerze, Harvard in MIT pa sta že vložila tožbi, s katero želita razveljaviti novo pravilo. Bela hiša se opira na mnenje strokovnjakov, da je učenje z vrstniki pomembno za uspeh učencev ter za njihov družben razvoj in počutje. Toda predsednikovi zavezniki hkrati ne skrivajo, da je normalen začetek šolskega leta pomemben za utrjevanje sporočila o okrevanju po pandemiji.
Kako jim bo slednje uspelo ob vedno novih rekordih števila okuženih, je drugo vprašanje, še posebej, ker odpravljanje ukrepov ni le administrativna odločitev, pač pa projekt celotne skupnosti, ne posameznikov. Ashisa Jha, direktor Inštitura za globalno zdravje na Harvardu, to primerja z ravnanjem ob poplavah. Posameznik lahko svoj dom zavaruje z okopom iz vreč s peskom, toda ko bodo narasle vode previsoke, ne bo pomagalo ničesar. "Če je poplava v skupnosti obsežna, posameznik ne more zadržati vode. Zato je predvsem treba poskrbeti, da reka ne podere bregov, šele potem razmišljati o varovanju doma," trdi. Kar z drugimi besedami pomeni, da je pred odpiranjem šol potrebno število novih okužb čim bolj znižati proti nič.
Šušmarstvo in voditeljski bankrot
Zniževanje števila novih okužb zahteva ravno obratno ravnanje od Trumpovih pritiskov po čim hitrejšem odpiranju gospodarstva. Pomeni omejitev ali znova popolno prepoved delovanje barov, restavracij, nočnih klubov in podobnih zbirališč, ki so se izkazala za gojišča novih okužb in so hkrati precej manj družbeno pomembna od šol. Toda predsednik že od maja na vso silo pritiska na guvernerje, naj odpravijo ukrepe in zaženejo gospodarstvo. Tisti, ki so ga poslušali, se soočajo z izjemnim povečanjem števila okuženih. Zvezna vlada išče tolažbo v stabilnem številu smrtnih primerov, a strokovnjaki opozarjajo, da lahko ti tudi do mesec dni zaostajajo za valom novih primerov in da je možno, da najhujše šele prihaja. Hkrati še vedno ni zmogla resnega strateškega načrta za boj proti pandemiji.
Trump se predvsem otresa kakršnekoli odgovornosti. Za začetno pomanjkanje kapacitet za testiranje in medicinske opreme je okrivil prejšnjo vlado, ker naj bi pustila prazna skladišča (kar ne drži, pole tega je imela njegova vlada tri leta časa, da jih napolni, če bi bilo res). Ko so se guvernerji pritoževali, da nimajo dovolj ventilatorjev, jim je odvrnil, da so si sami krivi, če jih niso že prej nakopičili. "Sploh nisem kriv," je bil jasen, ko so imele ZDA težave z zagotavljanjem zadostnega števila testov. Hkrati pa se ves čas vmešava v strokovne odločitve ali celo daje dvomljive in nevarne zdravstvene nasvete. In se v javnosti vztrajno pojavlja brez maske.
"Izogniti se moramo Trumpovemu prejšnjemu šušmarstvu in voditeljskemu bankrotu," mnenjska stran Washington Posta ni izbirala besed o delovanju predsednika države, ko je svarila pred njegovimi pritiski, da šole jeseni normalno odprejo svoja vrata.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.