Podjetje Elmos je napovedalo prodajo proizvodnje mikročipov švedski konkurenčni družbi Silex, ki pa je podružnica kitajske skupine Sai. Posel naj bi bil vreden okoli 85 milijonov evrov. Gospodarski minister Robert Habeck je v torek dejal, da bi morali kritične sektorje, kot je proizvodnja čipov, obravnavati s posebno skrbnostjo, potencialni kitajski investitorji v te sektorje pa da bi morali dosegati višje standarde, da bi pridobili soglasje vlade.
Dortmundske oblasti, vključno z županom Thomasom Westphalom, so izrazile zaskrbljenost, da bi blokada prodaje lahko ogrozila delovna mesta v Elmosovi tovarni. Čipi iz Dortmunda sicer veljajo za starejšo tehnologijo, ki je Elmos v svojih izdelkih ne uporablja več. Kljub temu pa so pomembni za medicinske naprave.
Po Habeckovih besedah je vlada prepričala prodajo še enega podjetja kitajskim investitorjem, a ker gre za poslovno skrivnost, podrobnosti ni razkril. Časnik Handelsblatt je sicer v preteklosti poročal, da želi nemška vlada preprečiti prodajo podjetja ERS Electronics s sedežem na Bavarskem.
Kot je poudaril minister, je Nemčija odprti trg, na katerem so investicije iz tujine dobrodošle. "A odprtega trga ne gre enačiti z naivnim trgom," je poudaril. Po njegovih besedah Kitajska mora ostati trgovinski partner. "Vendar pa je lahko trgovina včasih uporabljena tudi kot politično orožje v škodo državnim interesom," Habecka povzema dpa.
Odločitev nemške vlade o blokadi nakupa prihaja po tem, ko je kancler Olaf Scholz podprl kontroverzni posel, ki je kitajskemu državnemu ladjarju, družbi Cosco, omogočil nakup 24,9-odstotnega deleža terminala v hamburškem pristanišču. Več ministrov, vključno s Habeckom, je dogovoru nasprotovalo.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.