Rusko podjetje Združena letalska korporacija, v katerem so med drugim podjetja Berijev, Iljušin, Irkut, Suhoj, Mikojan-Gurjevič, torej smetana ruskega letalstva, je pred dnevi predstavilo prvi video tega novega letala. Videti nismo mogli veliko, saj ga skrivajo in pravzaprav pripravljajo marketinško kampanjo do uradne predstavitve 20. julija na moskovskem letalskem prodajnem sejmu MAKS. Ta kampanja projekt novega letala predstavlja pod Projekt Šah-mat.
Na videu, ki je bil naložen 13. julija na YouTube kanalu podjetja, je videti, da gre verjetno za manjše do srednje lovsko letalo, nekje v velikosti ameriškega letala F-35, in manjše od kitajskega letala pete generacije. Ni še jasno, če gre za maketo, je pa očitno, da letalo na pisti ni bilo slučajno, saj je do takrat bilo varno spravljeno v hangarju, daleč od javnosti. Tako je "čakalo" pripravljeno in popolnoma zakrito na mimoidočega fotografa, ki je ujel to prekrito ptico. Glavni razvijalec je ravno podjetje Mikojan-Gurjevič.
Prav tako kaže, da letalo "ponujajo" Združenim arabskim Emiratom, Indiji, Vietnamu in Argentini, saj so v njih nastopali njihovi piloti. Letalo je fotograf ujel na mednarodnem letališču Žukovski 15. julija, nedaleč od Moskve, kjer bo MAKS tudi potekal. Kot pravijo na Drive in Aviationist, samo letalo in njegova oblika ne presenečata, saj spominja na praktično vsa letala pete generacije do zdaj. Zanimiv in izrazit trup malo spominja na Lockheedovo letalo YF-12, a precej počasnejše. Letalo naj bi sicer imelo en motor, a tega s slik ni možno potrditi, je pa zelo verjetno, saj so na to namigovali tudi ruski razvijalci.
Letalo pa prav tako ni presenečenje, saj so podobne dizajne razvijali že v 90. letih v podjetju Mikojan-Gurjevič. Slednje je imelo v razvoju letalo MiG projekt 1.44, katerega razvoj so prekinili leta 2000 zaradi pomanjkanja financiranja. Nato so v naslednjih desetletjih razvijali nov koncept LMFS – lahko multifunkcijsko bojno letalo, ki naj bi nadomestilo MiG-29, MiG-35. LMFS je precej podoben temu pokritemu letalu, zato ni jasno, a je to dejansko LMFS ali pa mogoče letalo, ki je bilo razvito na osnovi tega letala.
Največja težava proizvajalcev letala pa ne bo sama tehnologija, ki bo verjetno nekaj let za ameriško tehnologijo, ampak denar. Podobno, kot je bilo videti pri Su-57, ki je prav tako imel pompozno razkritje, si ruske obrambne sile ne morejo privoščiti letal v večjem številu, zato letalo pravzaprav ni resna grožnja zahodnim vojskam. Ta novi MiG ima tako že od samega začetka željo in namen, da bo namenjen izvozu, saj bi s tem lahko poplačali razvoj in tudi nadaljnje posodobitve letala.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.