Osnutek izjave je pridobil Politico, ki poroča, da izjava ne omenja ukrajinske izjemno ambiciozne časovnice za priključitev EU, pri čemer je predsednik vlade Denis Šmigal ta teden celo povedal, da upa, da se bodo EU pridružili v roku dveh let. V dokumentu so tako navedena le bežna zagotovila, da bo postopek stekel, ko bodo doseženi vsi kriteriji, ki jih je določila EU.
"EU se bo o nadaljnjih korakih odločila, ko bodo v celoti izpolnjeni vsi pogoji iz mnenja komisije," piše v osnutku, kjer je poudarjena odločenost Ukrajine, da izpolni vse potrebne zahteve za čimprejšnji začetek pristopnih pogajanj.
Nekatere države so sicer izrazile precejšnje nasprotovanje preveč obetavnim možnostim, da bi Ukrajina postala članica EU. Po besedah več diplomatov in uradnikov EU je Kijev prosil, da bi to temo obravnavali na tokratnem vrhu. Čeprav se petkovega vrha voditelji držav EU ne bodo udeležili, so se uradniki Evropskega sveta, v katerega je vključenih vseh 27 voditeljev držav EU, glede končnega sporočila posvetovali s članicami.
Formalni status kandidatke so sicer voditelji EU Ukrajini junija lani podelili v rekordnem času, vendar pa napornih pogajanj, ki so potrebna za uskladitev države kandidatke z bizantinskimi sistemi, pravili in predpisi EU, ne morejo tako zlahka pohitriti. Ta proces namreč običajno traja leta in leta, pogosto pa se za daljša obdobja tudi začasno ustavi.
Kljub temu je mnenje držav članic glede tega, kako hitro naj bi blok poskusil Ukrajino prepeljati skozi ta pristopni proces, razdvojeno. "Jasne so napetosti med Poljsko in baltskimi državami na eni strani ter drugimi državami EU na drugi," je dejal eden od uradnikov EU. Dodal je, da na razpravo vplivajo tudi napetosti med predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.
"Že samo dejstvo, da imamo vrh v državi, ki je v vojni, pove veliko"
A čeprav preboja glede pristopnih pogajanj z EU ni pričakovati, želi Bruselj solidarnost pokazati pri drugih vprašanjih. "Že samo dejstvo, da imamo vrh v državi, ki je v vojni, pove veliko," je pred srečanjem dejal visoki uradnik EU. Pričakuje se, da se bo srečanja v Kijevu udeležilo veliko visokih voditeljev in komisarjev EU.
Napredek se sicer pričakuje na več področjih, med drugim naj bi sprejeli sporazum o brezvizumskem režimu za industrijsko blago; za eno leto naj bi podaljšali začasno opustitev carin na ukrajinski izvoz; napredek pričakujejo tudi na področju vključitve Ukrajine v plačilno shemo EU, ki bi olajšala bančna nakazila v evrih; prav tako naj bi Ukrajino vključili v območje brezplačnega mobilnega gostovanja v EU.
Na dnevnem redu vrha bodo tudi mirovni načrt Volodimirja Zelenskega, izziv obnove Ukrajine in vprašanja preskrbe s hrano, pri čemer naj bi EU Ukrajini napovedala nov paket humanitarne pomoči v vrednosti 25 milijonov evrov.
Še en uradnik EU je dejal, da vrh pošilja "močan signal, da podpiramo državo, ki je žrtev agresije, in poudarjamo pravico Ukrajine do miru ob koncu te vojne". "Ukrajina je bila napadena, Ukrajina ima pravico do samoobrambe, ki jo uveljavlja ... in samo to je lahko osnova za pravičen mir," je še dejal po poročanju Politica.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.