Aktivnosti, ki jih zadnji teden beležijo na območju islandskega vulkana Thorbjorn, bi lahko napovedovale nov izbruh, svarijo znanstveniki. Vulkan, ki skoraj tisoč let že miruje, je namreč spet aktiven. GPS merilne naprave so namreč zaznale neobičajen dvig površja na območju vulkana, kar bi lahko pomenilo, da se kopiči magma pod površjem precej neobljudenega islandskega polotoka Reykjanes.
Islandska meteorološka služba je v nedeljo izdala rumeno opozorilo pred morebitnim izbruhom. Kot pravijo, seizmična aktivnost, ki so jo izmerili, ter dvig površja nakazujeta na vulkansko aktivnost. "Obstaja velik razlog za skrb," so zapisali v sporočilu javnosti. Od 21. januarja do danes so se tla ponekod dvignila za tri, ponekod pa celo za štiri centimetre, v povprečju pa med tri in štiri milimetre na dan. Dvig površja so izmerili tako z GPS napravami kot radarskimi in satelitskimi posnetki. Magma naj bi se po njihovih izračunih nabirala na globini le nekaj kilometrov pod površjem in tako povzročala dvigovanje površja.
Prav tako so 22. januarja seizmografi zabeležili dva potresa, in sicer z magnitudo 3,7 in 3,6.
Islandija ima sicer več aktivnih vulkanov, najbolj znan pa je Eyjafjallajökull, vulkan, ki je aprila 2010 ob izbruhu poskrbel za pravi prometni kaos v večjem delu Evrope. Takrat je v zrak poletel vulkanski pepel, zaradi česar je bila večina letal na evropskih letališčih prizemljena.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.