"Zelo preprosto je sedeti v Berlinu in komentirati naše zadeve v Bocvani. Mi pa plačujemo ceno za to, da ohranjamo te živali," je za nemški časnik Bild dejal bocvanski predsednik Mokgweetsi Masisi.
Po njegovih besedah živi v Bocvani približno 130.000 slonov, okoli 8000 so jih do sedaj ponudili Angoli, 500 pa Mozambiku. "Takšno ponudbo bomo dali tudi Nemčiji," je pojasnil. "Ne bomo sprejeli ne za odgovor."
"Če jih imate tako zelo radi, potem vas prosimo, da sprejmete naše darilo," je bil jasen Masisi. Zagrozil je, da bo v Nemčijo poslal 20.000 slonov, ob tem pa kritiziral še nemško zvezno vlado, zlasti ministrstvo za okolje, ki ga vodi ministrica Steffi Lemke, ki si prizadeva prepovedati uvoz trofej.
Lemkejeva ima sicer močno podporo organizacije za pravice živali PETA, ki lov na trofeje označuje za "hobi bogatih, izčrpanih ljudi, ki imajo več denarja kot morale".
"Grozljivo visoki zneski, ki jih amaterski lovci porabijo za lov, ne končajo pri revnem prebivalstvu ali upravi nacionalnega parka, temveč skoraj izključno v žepih organizatorjev potovanj ali lastnikov lovskih farm," je za Politico pojasnil tiskovni predstavnik organizacije.
Ob tem je dodal, da bi Bocvana morala v celoti prepovedati lov in se namesto tega preusmeriti na "fototurizem", saj bi žive živali bolj prispevale k ugledu države.
A oblasti v Bocvani niso istega mnenja. Predsednik je poudaril, da so sloni povzročili že mnogo škode, pod seboj poteptali mnogo ljudi, uničili razne pridelke in praktično opustošili vasi. Nemško ministrico je tudi povabil, naj si ogleda varstvo divjih živali v Bocvani, kjer se lahko na lastne oči prepriča, da njegova država, naredi več "kot katera koli druga država na svetu". Glede uradnega povabila je nemško ministrstvo sporočilo, da ga še ni prejelo, a je Lemkejeva dejala, da ga bo vsekakor sprejela.
Nemci sicer niso prvi, ki jih je doletela taka grožnja. Uradniki te južnoafriške države so že protestirali proti morebitni britanski prepovedi uvoza trofej in marca opozorili, da bodo v Hyde Park v Londonu poslali 10.000 slonov.
Nemčija je sicer ena največjih uvoznic lovskih trofej v Evropski uniji, vendar je za lovske trofeje afriških slonov treba pridobiti uvozno dovoljenje.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.