Čeprav vbod strupene ribe, ki so jo našli v jadranskem morju, ni smrtonosen, je lahko izjemno neprijeten in zahteva ustrezno prvo pomoč.
"Pred dvema mesecema me je vbodla in še vedno imam dve sledi. Noga je bila rdeča, nato modra in vijolična, bila je strašno otečena. Na koncu sem jemal antibiotike in zdravila, o bolečini po vbodu pa nočem govoriti. Rekel bom le, da se počutiš, kot da ti nekdo trga kost in kot da te udarja vročinski val. Grozno," je ena od žrtev vbod komentirala pod objavljenim videoposnetkom, poroča Net.hr.
"Ta riba me je vbodla. Bolečina je bila popolnoma nenormalna. Sprva sem se počutil, kot da me reže majhna školjka, kasneje pa se je strup razširil in bolečina, vsaj meni, se je zdela, kot da bi mi nekdo zapičil vroče steklo globoko v nogo in ga nato potegnil po celotni nogi," je komentirala druga žrtev vboda ribe.

Strup morskega pajka oziroma zmaja, kot mu tudi pravijo, preide ob penetraciji s kože preko kanalov v kri žrtve, poškodovana oseba pa občuti hude bolečine, ki jim včasih sledi tudi bruhanje, v izjemno redkih primerih pa mišična paraliza in smrt. Strup je termolabilen, zato je najbolje, da poškodovani del telesa namočite v toplo vodo za vsaj pol ure.
Poznamo štiri vrste morskih zmajev. Beli, ki je najbolj razširjen in najštevilčnejši v Jadranu. Poleg njega v Jadranskem morju najdemo še rumenega zmaja, črnega zmaja in zmaja z imenom mrkulj. Najbolj strupen je rumen morski zmaj, ki je v Jadranu zelo redek. Morski zmaj sicer ni gospodarsko pomembna riba, je pa zanimiva za športni ribolov, saj se za svojo velikost dobro upira. Prav tako velja za okusno ribo, ki se jo največkrat pripravlja ocvrto, kuhano ali pečeno.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.