Italijanska proizvodnja sadja in zelenjave na letni ravni ustvari promet v višini 16 milijard evrov. A podnebne spremembe so že močno opustošile kmetijstvo v nekaterih državah, tudi pri naših zahodnih sosedih. Italija se uvršča med največje svetovne proizvajalce jabolk in hrušk, breskev, marelic, namiznega grozdja, melon in kivija.
Vremenske razmere pa ne povzročajo le širjenja rastlinskih bolezni, temveč negativno vplivajo tudi na velikost, količino in rok uporabnosti kmetijskih proizvodov, je poudarilo italijansko kmetijsko združenje Confagricoltura.
Kot so povedali, so v Piemontu zabeležili več napadov virusa šarka na breskve in nektarine. V Emiliji-Romanji so poročali o moniliji na vsem koščičastem sadju. Visoka vlažnost na sadjarskih območjih je tako povzročila težave zaradi hitrega gnitja pridelkov. V Benečiji so medtem zaradi visokih temperatur ali zelo močnih padavin popokali številni sadeži. Zlasti so bile prizadete češnje, prizadetih je bilo namreč okoli 80 odstotkov najzgodnejših sadežev.
S trgatvijo začeli že julija: vročina in suša sta pospešili zorenje grozdja
Na Siciliji pa se kmetijska podjetja po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa spopadajo z večmesečno sušo ter velikim pomanjkanjem vode, posledice pa občutijo tudi nasadi sadnega drevja. Huda suša je tudi na Sardiniji in Apuliji.
In če to ne bi bilo dovolj, dodatne skrbi povzroča tudi precejšen upad poletne porabe sadja v primerjavi s prejšnjimi leti. Italijanske družine so namreč zaradi inflacije in padca kupne moči omejile nakup poletnega sadja, je pojasnil predsednik združenja Confagricoltura Michele Ponso. Vpliv pa ima seveda nenazadnje tudi konkurenca iz tujine, saj se ti izdelki v trgovinah prodajajo po nižjih cenah.
Kronen Zeitung ob tem navaja, da je bila slaba tudi letina paradižnika. Prav ta sadež predstavlja ključen sektor italijanske kmetijske proizvodnje, saj prinaša pet milijard evrov letnega prometa. Pobiranje paradižnika, ki se je začelo v začetku avgusta v pokrajini Foggia, se je namreč po besedah tamkajšnjih kmetov zaradi suše in rekordne vročine izkazalo za eno najtežjih doslej.
Učinki podnebnih sprememb so vplivali tudi na italijansko trgatev, ki se po besedah Coldirettija letos veliko prej kot v preteklosti. Na Siciliji so tako s trgatvijo začeli že 25. julija, dva tedna prej kot običajno. Razlog pa: vročina in pomanjkanje dežja, ki sta zlasti na jugu pospešila zorenje grozdja.
Podnebne spremembe dražijo hrano
Globalno segrevanje spodbuja ekstremne vremenske pojave, kot sta suša in močno deževje. Posledica podnebnih sprememb pa so tudi dražje cene nekaterih živil. Se bodo tegobe mediteranskih držav preselile tudi na sever? Tudi Avstrija se namreč sooča s sušo, ki je prizadela polja in sadovnjake na njenem jugu.
"Ker količin nekaterega sadja ni mogoče tako zlahka povečati, se bodo potrošniki morali poleg z visokimi cenami najverjetneje soočiti tudi s pomanjkanjem nekaterih živil," je dejal Daniel Wüstner, generalni direktor proizvajalca sadnih sokov iz Vorarlberga Rauch.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.