Od začetka epidemije koronavirusa v Italiji se je z virusom okužilo 101.739 ljudi. Italijanske oblasti so danes zaznale padec novih okužb. Število novih okužb se je povečalo za 4050, najmanj po 17. marcu. V nedeljo so jih zabeležili okoli 5217, v soboto pa 5974.
Trenutno je v državi okuženih 75.528 ljudi. Število smrtnih žrtev medtem še vedno raste. V zadnjih urah so zabeležili 812 mrtvih (včeraj 756). Skupno jih je do zdaj umrlo 11.591. Ozdravelo je skupno 14.620 ljudi. Samo danes jih je ozdravelo 1.590, kar je največ od začetka epidemije.
Italija napoveduje zelo dolgo karanteno
Vlada je medtem napovedala, da bo karantena, ki so jo uvedli 10. marca, trajala "zelo dolgo" in jo bodo odpravili postopoma. "Ukrepi, ki se iztečejo 3. aprila, bodo zagotovo podaljšani," je povedal italijanski minister za regionalne zadeve Francesco Boccia za televizijo Sky TG24. "Mislim, da je trenutno neprimerno in neodgovorno govoriti o ponovnem odpiranju," je dodal.
Fotografi AP so medtem v objektiv ujeli izmučene zdravstvene delavce na prvih bojnih linijah v središču italijanskega izbruha, Bergamu. Številni izmed njih v času trajanja svojih osem-, deset- ali dvanajsturnih izmen ne pijejo vode, da jim tako ne bi bilo treba iti na stranišče in s tem sneti zaščitne opreme, ki jo tudi v Italiji, kot povsod po svetu, primanjkuje. In prav ta zaščitna oprema ter protokoli, ki se jih moramo strogo držati, jih ščitijo pred okužbo.
A kljub temu se je v Italiji od začetka izbruha krize s covidom-19 okužilo že več kot 7100 zdravstvenih delavcev. Med več tisoč umrlimi je tudi 50 zdravnikov.
Španija je postala že tretja država, takoj za Italijo in ZDA, kjer so potrdili več primerov okužbe kot na Kitajskem. V zadnjem dnevu so španske oblasti namreč zabeležile 6398 novih primerov, s tem pa se je skupno število povzpelo na 85.195.
Španske oblasti poročajo tudi o novih 812 smrtnih žrtvah, število umrlih se je tako povzpelo na 7340. Gre sicer za nekoliko manjše število umrlih v enem dnevu, število smrtnih žrtev je tako padlo prvih od prejšnjega četrtka.
Španija je od 14. marca v karanteni. Vlada premierja Pedra Sancheza je v soboto uvedla še ostrejše ukrepe - vsi zaposleni, ki delajo v nenujnih sektorjih, morajo tako ostati doma 14 dni.
Na Hrvaškem 77 novih okužb, skupno 790
Hrvaška civilna zaščita je sporočila, da so zabeležili 77 novih okužb, skupno je tako na Hrvaškem okuženih 790 oseb. Število novih okužb tako vztrajno raste, a oblasti prebivalce mirijo, da ni razloga za paniko. Do zdaj so opravili 6404 testiranj, za posledicami virusa pa je umrlo šest ljudi. S pomočjo respiratorja trenutno diha 27 oseb, pozdravilo pa se je 64 oseb, 12 več kot včeraj. Hrvaška je tako po številu okužb prehitela Slovenijo. Pri nas je trenutno potrjenih 756 primerov okužbe s koronavirusom.
Vuhan se delno odpira po mesecih stroge karantene
Medtem se središče izbruha, kitajski Vuhan, od koder se je virus iz tržnice, kjer so nelegalno prodajali živali, razširil po vsem svetu, po več kot dveh mesecih stroge karantene, delno odpira. Že v soboto so bile železniške postaje v Vuhanu polne ljudi - po prvih informacijah naj bi ljudje sicer lahko vstopili v mesto, ne pa tudi odšli iz njega, piše BBC. Tudi te omejitve pa naj bi odpravili 8. aprila.
Že od sredine januarja je bilo 11 milijonov prebivalcev Vuhana zaprtih v mestu, postavljene so bile cestne zapore, ustavljen ves promet. V petek naj bi zapore odstranili, v soboto pa naj bi se znova odprle železniške povezave.
Vsi, ki prispejo v Vuhan, morajo pokazati zeleno kodo na mobilni aplikaciji, ki dokazuje, da so zdravi.
Bolnišnice preplavljene, strokovnjak svari: umrlo bi lahko do 200.000 Američanov
Ameriški predsednik Donald Trump je oznanil, da bodo zvezne ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa, kot so omejitve gibanja, podaljšali do 30. aprila – v preteklem tednu je sicer nasprotno namigoval, da bi jih lahko odpravili že v času velikonočnih praznikov, saj želi Ameriko "odpreti za posel". "Vrh smrtnih žrtev bomo verjetno dosegli čez dva tedna," je v nedeljo napovedal Trump ter dodal, da bodo do junija že na poti okrevanja, poroča BBC. Za podaljšanje omejitev gibanja pa se je, po lastnih besedah, odločil, potem ko je slišal, da bi v primeru odprave ukrepov "lahko umrlo 2,2 milijona ljudi" in dodal, da če "lahko omejimo število smrtnih žrtev na manj kot 100.000, smo vsi skupaj opravili dobro delo".
Amerika je konec preteklega tedna prehitela Kitajsko in Italijo ter postala država z največ potrjenimi primeri okužbe z novim koronavirusom – do zdaj so uradno potrdili okoli 140.000 primerov, umrlo je 2493 ljudi. Vodja Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci pa je posvaril, da bo zaradi pandemije v ZDA umrlo od 100.000 do 200.000 Američanov ter da je povsem verjetno, da bo okuženih na milijone državljanov.
ZDA se sicer soočajo tudi z velikim pomanjkanjem medicinske in zaščitne opreme – Trump pa je v nedeljo obtožil nekatere bolnišnice, da kopičijo zaloge ventilatorjev, zaščitnih mask in druge kritične opreme. Prav pomanjkanje respiratorjev je po besedah zdravstvenih delavcev največji problem, številne zvezne države že zdaj opozarjajo, da kmalu ne bodo imele več dovolj respiratorjev, da bi lahko zdravile vse paciente s covidom-19, ki bi to potrebovali. Trump je pred dnevi tako naročil General Motors, da morajo začeti proizvajati nujno potrebno medicinsko opremo.
Najhuje je v New Yorku, bolnišnice so preplavljene s pacienti
Središče izbruha koronavirusa v ZDA ostaja zvezna država New York, kjer je okuženih za zdaj 59.662, umrlo pa jih je 965. Samo v mestu New York so našteli 33.768 okužb in 776 mrtvih. Mejo 10.000 okužb so do sinoči presegli le še v sosednjem New Jerseyju (13.386), mrtvih pa je bilo 161. Kalifornija je imela 6197 okužb in 129 mrtvih. V mestu Los Angeles pa 37 mrtvih.
Iz newyorških bolnišnic poročajo, da so preplavljene s primeri koronavirusa. V bolnišnicah je 8500 ljudi, od tega več kot 2000 na medicinskih ventilatorjih na intenzivni negi. Proti New Yorku pluje vojaška ladja bolnišnica Comfort, ki jo je Trump v soboto pospremil iz Norfolka, v Centralnem parku pa je dobrodelna organizacija Samaritan Purse blizu ene od bolnišnic, Mount Sinai, začela postavljati poljsko bolnišnico za oskrbo 68 hudo bolnih pacientov s koronavirusom.
Newyorški župan Bill de Blasio je v nedeljo dejal, da imajo bolnišnice za zdaj na voljo zalog za teden dni. Mesto ob vrhuncu pandemije pričakuje, da bo potrebnih 15.000 ventilatorjev, zvezno vlado pa poziva, da jih do srede potrebujejo še 400. V soboto so jih po mestu iz skladišč razposlali 1400.
De Blasio je Trumpa pozval, naj pošlje več vojaškega zdravstvenega osebja, meščanom, ki ne upoštevajo navodil o omejevanju stikov, pa zagrozil z denarno kaznijo do 500 dolarjev.
Konec tedna so domačini v Marylandu podrli drevo na cesto do hiše, ki sta jo najela dva gradbena delavca iz New Jerseyja pred več kot mesecem dni. Med obleganjem hiše je posredovala policija in preprečila najhujše. Po Rhode Islandu pa že več dni lovijo Newyorčane, ki imajo tam počitniške hišice, in jih tudi s pomočjo nacionalne garde zapirajo v karanteno.
V Veliki Britaniji premier Boris Johnson, ki je tudi sam okužen s koronavirusom, opozarja, da so pred Britanci "temni dnevi". "Vemo, da se bo situacija še poslabšala, preden se bo začela izboljševati," njegove besede povzema AFP. Britanski mediji pa so danes poročali, da je v samoizolaciji tudi Johnsonov glavni svetovalec Dominic Cummings, saj so se pri njem pokazali simptomi okužbe.
Ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa medtem zaostruje tudi sosednja Avstrija. Med drugim je vlada napovedala zaprtje vseh hotelov, v trgovino pa gredo lahko ljudje samo z zaščitno masko. Avstrijski kancler Sebastian Kurz je napovedal, da bodo predvidoma vse trgovine po Avstriji do srede prejele zaščitne maske. Te bodo razdelili med kupce, ki jih bodo morali sami plačati. Nošenje zaščitnih mask bo obvezno. Tu ne gre za to, da bi zaščitili sebe pred okužbo, ampak da bi preprečili, da bi okužili druge, je poudaril.
"To ni del naše kulture in bo velika sprememba za nas, vendar pa je to nujno za dodatno zajezitev prenosa okužbe," je povedal Kurz. Cilj je sicer, da bi bile maske sčasoma obvezne povsod, kjer prihaja do stikov med ljudmi.
Ladja za križarjenje Zaandam še vedno išče pristanišče
Medtem pristanišče, v katerem bi ji dovolili izkrcanje, še vedno išče ladja za križarjenje Zaandam s približno 1800 potniki in člani posadke na krovu. V nedeljo je ladja, na kateri so zaradi okužbe s covidom-19 umrle štiri osebe, vstopila v Panamski kanal, potem ko so jim izkrcanje prepovedala praktično vsa pristanišča v Južni Ameriki.
V soboto jim je sicer zdrave potnike uspelo premestiti na drugo, sestrsko križarko Rotterdam. Med potniki na ladji so sicer večinoma britanski in ameriški državljani.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.