Kot je na Twitterju zapisal ameriški zunanji minister Mike Pompeo, se v imenu ZDA Bosni in Hercegovini zahvaljuje, da so v četrtek sprejele 25 državljanov BiH, tako osumljene borce skrajne Islamske države, kot člane družin, ki jih je Sirija deportirala.
Pozval je tudi druge države, naj sledijo primeru Bosne. "Pozivamo druge, da ji sledijo in repatriirajo, sodijo, rehabilitirajo in ponovno vključijo svoje državljane," je tvitnil.
Iz Sirije so v Bosno in Hercegovino deportirali sedem oseb. Pet izmed njih je osumljenih terorizma, ki so jih, ko so prispeli na sarajevsko letališče, pod strogim policijskim nadzorom pripeljali na sodišče in jih zaslišali. Preostala dva, ki sta tudi prispela v Sarajevo, pa so na letališču prevzeli pripadniki Državne agencije za preiskovanje in zaščito (SIPA) in ju prepeljali v svoje prostore na vzhodu Sarajeva zaradi kriminalistične preiskave.
Vsi so osumljeni kaznivega dejanja organiziranja terorističnih skupin, nezakonitega oblikovanja in pridruževanja tujim paravojaškim skupinam in terorizma. Poleg sedmerice osumljenih teroristov je po prihodu na mednarodno sarajevsko letališče ustrezne preglede mejnih policistov prestalo še šest žensk in dvanajst otrok. Zagotovili so jim ustrezno pomoč in jih prepeljali v sprejemni center.
V taboriščih v Siriji naj bi bilo zaprtih okoli 2500 do 3000 tujih borcev IS
ZDA so v začetku leta predstavile načrt, po katerem bi morali vse tujce, ki so se borili na strani džihadistične Islamske države (IS) v Siriji in Iraku ter njihove svojce, vrniti v domovine, potem ko je bila skupina na območju poražena. Sedaj so v prenapolnjenih taboriščih v Siriji, ki so pod nadzorom kurdskih in ameriških sil.
V taboriščih na severovzhodu Sirije naj bi bilo zaprtih okoli 2500 do 3000 tujih borcev IS iz okoli 50 držav. Največ naj bi jih bilo iz Tunizije, prihajajo pa tudi iz več evropskih držav. V ločenih taboriščih pa je okoli 12.000 žensk in otrok džihadistov.
Evropske države se bivših borcev IS otepajo in si prizadevajo, da bi jim sodili tam, kjer so storili zločine, ali pa vsaj blizu. Nekatere jim odvzemajo državljanstvo. Družine v domovini sicer zahtevajo vrnitev žensk in otrok, predvsem zaradi skrbi za nedolžne otroke, ki so se znašli sredi spopadov. Več držav, med njimi Avstrija, Nemčija, Francija, Belgija in Norveška, so doslej že sprejele nekaj otrok iz družin borcev IS.
Več deset žensk in otrok iz družin IS pa so vrnili v Kazahstan, Uzbekistan in na Kosovo. Na Kosovo so doslej deportirali 34 žensk in 72 otrok.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.