Interpol je izdal tiralico za Američanko Anne Sacoolas, žena ameriškega vladnega uslužbenca, ki je konec avgusta lani iz ameriške obveščevalne baze RAF Croughton v Northamptonshiru v Angliji zapeljala v napačno smer, pri tem pa čelno trčila v 19-letnega motorista Harryja Dunna, ki se je takrat pravilno pripeljal po cesti, piše Guardian.
V trčenju je najstnik utrpel hude poškodbe, zaradi katerih je nato v bolnišnici umrl. Voznica se je po nesreči sklicevala na diplomatsko imuniteto in se vrnila v ZDA.
Britanske oblasti vložile obtožnico in zahtevale izročitev
Britanske oblasti so že od decembra od ZDA zahtevale njeno izročitev, potem ko jo je tožilstvo uradno obtožilo za kaznivo dejanje povzročitve smrti zaradi nevarne vožnje, za kar britanski zakon predvideva kazen do 14 let zapora.
Ameriška vlada je že ob odločitvi britanskega tožilstva dejala, da bi bila zahteva za izročitev žene ameriškega diplomata zelo neprimerna in vztrajala pri tem, da je imela voznica v času nesreče diplomatsko imuniteto. "Stališče vlade ZDA je, da bi bila zahteva za izročitev posameznika pod temi pogoji zloraba," je dejala predstavnica Bele hiše.
42-letnica je ob začetku postopka za izročitev preko svojih odvetnikov sporočila, da se prostovoljno ne namerava vrniti v Združeno kraljestvo. "Anne je zaradi tragične nesreče uničena in bi naredila vse, da bi vrnila Harryja. Še naprej žaluje za Harryjem in njegovo družino," je takrat dejala njena odvetnica.
Družina pokojnega najstnika je britansko potezo pozdravila in izrazila prepričanje, da se bo voznica slej kot prej vrnila na Otok."Nihče, ne glede na to, ali je diplomat ali kaj drugega, ni nad zakonom," je dejal njun odvetnik. Družina je v svojem boju za pravico sprožila več sodnih postopkov, med drugim proti britanskemu zunanjemu ministrstvu, ameriški vladi in tudi sami voznici. Za svoj sodni boj sta denar zbirala tudi preko platforme za množično financiranje.
Interpol je lani izdal 14.000 tiralic, vsaka država pa se odloči, kakšno pravno veljavo bo dala Interpolovim tiralicam ter kako bo v takih primerih ravnala. Na seznamu iskanih je tudi sedem Slovencev, nazadnje lani so izdali tiralico za poslovnežem Sergejem Racmanom.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.