Britanski premier Boris Johnson, ki se je v Nemčiji mudil na srečanju voditeljev skupine G7, je pred tem vztrajal, da je zakonodaja potrebna za odpravo nepotrebnih trgovskih ovir med Veliko Britanijo in Severno Irsko. "Menim, da se lahko znebimo teh ovir in pri tem ne ogrozimo enotnega trga EU," je dejal Johnson.
Britanska vlada namreč že dlje časa obljublja, da bi s predlaganim zakonom lahko odpravila "nepotrebno dokumentacijo" pri preverjanju blaga in da bi bila s tem podjetja na Severnem Irskem deležna enakih davčnih olajšav kot podjetja drugod po Veliki Britaniji.
Irski premier Micheal Martin je medtem zavrnil Johnsonove poskuse zmanjšanja pomena načrtovanih sprememb protokola in opozoril, da je vsaka tovrstna enostranska odločitev o kršitvi mednarodnega prava resno dejanje. Hkrati je posvaril pred vladnim predlogom zakona o prenovi človekovih pravic v Veliki Britaniji, ki bi lahko vplival na mirovni sporazum za Severno Irsko iz leta 1998.
Do predloga zakona je bila kritična tudi Johnsonova predhodnica Theresa May, ki je v parlamentu dejala, da predloga ne more podpreti, saj po njenem ni zakonit, ne bo dosegel svojih ciljev in bo zmanjšal ugled Velike Britanije v očeh sveta.
Severnoirski protokol je del dogovora o izstopu Velike Britanije iz EU, ki Severno Irsko ohranja znotraj enotnega evropskega trga za blago in preprečuje trdo mejo med Severno Irsko in Irsko, ki je članica EU.
EU je kritična do potez Londona, saj bi to po njenem pomenilo kršitev mednarodnega prava. Evropska komisija se je v odzivu na predlog britanskega zakona odločila za nadaljevanje pravnega postopka proti Veliki Britaniji, ki ga je začasno ustavila septembra lani, poleg tega pa je sprožila še dva nova pravna postopka.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.