Obrambni minister Grant Shapps bo danes nagovoril poslance in jih seznanil z informacijami o kibernetskem napadu, za katerim naj bi, kot neuradno poročajo britanski mediji, stala Kitajska. Shapps naj ne bi identificiral konkretnega krivca, opozoril pa naj bi na nevarnosti, ki jih predstavlja kibernetsko vohunjenje sovražnih držav.
Britanske oblasti sumijo, da so kitajski hekerji vdrli v plačni sistem vojske. Izpostavljena so bila imena pripadnikov oboroženih sil, bančni podatki in v manjšem obsegu tudi osebni podatki. S sistemom sicer upravlja zunanji izvajalec.
Vlada naj bi bila z napadom seznanjena v preteklih dneh, do zdaj pa niso našli dokazov, ki bi potrjevali, da so hekerji ukradli kakršne koli podatke, poroča Sky News. Preiskava obsega vdora v sistem je sicer še v teku.
Kitajsko zunanje ministrstvo je v odzivu sporočilo, da "odločno nasprotuje in se bori proti vsem oblikam kibernetskih napadov".
Poslanec in nekdanji vojak Tobias Ellwood je za Sky News ocenil, da je Kitajska verjetno iskala "finančno ranljive" posameznike z namenom, da bi jih pridobili na svojo stran v zameno za denar.
Pred najnovejšim incidentom so britanske oblasti akterje, povezane s Kitajsko, obtožile še za dve "zlonamerni kampanji" kibernetskih napadov v Združenem kraljestvu med letoma 2021 in 2022. Marca je podpredsednik vlade Oliver Dowden v spodnjem domu parlamenta povedal, da so bili dva posameznika in podjetje, povezano s kitajsko državo, sankcionirani zaradi napadov na volilno komisijo. Podjetje naj bi bilo povezano s hekersko skupino APT31, ta pa s kitajskim ministrstvom za državno varnost.
Kitajski predsednik na evropski turneji
Kitajski predsednik Ši Džinping je sicer trenutno na turneji po Evropi. V ponedeljek se je mudil v Parizu, kjer se je srečal s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. V luči obiska kitajskega predsednika je skupina sedmih francoskih poslancev, ki so bili tarča kitajskih kibernetskih napadov, pozvala k sodni preiskavi. Izrazili so željo, da bi Francija napade uradno pripisala APT31. A za razliko od ZDA, Združenega kraljestva in Nove Zelandije, ki so Kitajsko že uradno obtožili kibernetskih napadov, so se francoske oblasti do zdaj izogibale javnim obtožbam Pekinga.
Ši Džinping bo v sredo obiskal še Srbijo, v četrtek pa Madžarsko. Obe državi sta v prijateljskih odnosih s Kitajsko.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.